20001 banner astra1140x190
Thumb all new renault captur atacama orange 040 Thumb all new renault captur atacama orange 002 Thumb all new renault captur atacama orange 001 Thumb all new renault captur atacama orange 004 Thumb all new renault captur atacama orange 005 Thumb all new renault captur atacama orange 007 Thumb all new renault captur atacama orange 006 Thumb all new renault captur atacama orange 008 Thumb all new renault captur atacama orange 010 Thumb all new renault captur atacama orange 011 Thumb all new renault captur atacama orange 012 Thumb all new renault captur atacama orange 013 Thumb all new renault captur atacama orange 014 Thumb all new renault captur atacama orange 015 Thumb all new renault captur atacama orange 016 Thumb all new renault captur atacama orange 017 Thumb all new renault captur atacama orange 019 Thumb all new renault captur atacama orange 018 Thumb all new renault captur atacama orange 020 Thumb all new renault captur atacama orange 024 Thumb all new renault captur atacama orange 021 Thumb all new renault captur atacama orange 023 Thumb all new renault captur atacama orange 025 Thumb all new renault captur atacama orange 027 Thumb all new renault captur atacama orange 029 Thumb all new renault captur atacama orange 028 Thumb all new renault captur atacama orange 030 Thumb all new renault captur atacama orange 031 Thumb all new renault captur atacama orange 032 Thumb all new renault captur atacama orange 033 Thumb all new renault captur atacama orange 034 Thumb all new renault captur atacama orange 035 Thumb all new renault captur atacama orange 036 Thumb all new renault captur atacama orange 037 Thumb all new renault captur atacama orange 038 Thumb all new renault captur atacama orange 041 Thumb all new renault captur atacama orange 042 Thumb all new renault captur atacama orange 043 Thumb all new renault captur1 Thumb all new renault captur Thumb all new renault captur atacama orange 044 Thumb all new renault captur2 Thumb img 20191029 094642 Thumb img 20191029 094712 Thumb img 20191029 095010 Thumb img 20191029 095034 Thumb all new renault captur atacama orange 048 Thumb all new renault captur atacama orange 050 Thumb all new renault captur atacama orange 049 Thumb all new renault captur atacama orange 051 Thumb all new renault captur arctic white 043 Thumb 21233658 2019   new renault captur tests drive in greece Thumb phev03

Renault Captur sa posunul o pol triedy vyššie. Priestorom a kabínou

Francúzi nafúkli svoj malý crossover takmer na úroveň kompaktného hatchbacku. Zároveň mu dopriali podstatne hodnotnejší interiér.

Renault Captur je už päť rokov najpredávanejším malým crossoverom v Európe. Kedysi tento segment zakladal, ale na čele rebríčka sa udržal aj po tom, čo konkurencia výrazne zhustla.

Keď prišla potreba uviesť na trh novú generáciu, Francúzi stáli pred neľahkou dilemou: Čo zmeniť a čo nie, aby si auto zachovalo priazeň zákazníkov?

Ako vidíte na fotografiách, dizajn prešiel len evolučnými zmenami. Základné tvary pripomínajú predchodcu, ale novinka pôsobí podstatne mohutnejším dojmom. Nejde o očný klam, Renault Captur medzigeneračne výrazne narástol. Dĺžka sa natiahla o vyše desať centimetrov, šírka o necelé dva a rázvor náprav o tri centimetre.

Ak hľadáte plnohodnotného konkurenta pre Škodu Kamiq, tak je ním práve nový Captur. Obe autá zdieľajú identický rázvor náprav 2639 milimetrov. Renault má subtílnejšie previsy, a tak je o nepodstatných 14 mm kratší.

Ochráni prahy

Po vizuálnej stránke zaujme svetelná technika. Plne diódové svetlá patria k štandardnej výbave aj tej najlacnejšej verzie. Vzadu tiež dominujú diódy, vrátane cúvacieho svetla v nárazníku. Smerovky však zostali žiarovkové.

Captur medzigeneračne trochu poľavil zo svojich "terénnych" ambícií. Pohon všetkých štyroch kolies nebol dostupný predtým a nedostanete ho ani dnes. Z ponuky však zmizla aj vylepšená trakčná kontrola Extended Grip. Keď som naposledy testoval predchádzajúcu generáciu, pod motorom mala ochranný plech. Teraz je tam tenký plast, ktorý plní skôr aerodynamickú než ochrannú funkciu.

Jeden dôležitý detail však konštruktéri zachovali. Bočné dvere sú natiahnuté až dole, takže solídne ochránia prahy pred zašpinením. Nastupovanie a vystupovanie z vyššieho auta bude vďaka tomu čisté aj v nepriaznivom počasí. Túto vychytávku veľa konkurentov v triede nemá.

Displeje aj tlačidlá

Zmeny v kabíne mi udreli do očí viac než na karosérii. Palubná doska so stredovou konzolou natočenou na šoféra čerpá inšpiráciu z Clia. Prístrojový panel má až tri podoby. Najdostupnejšie verzie ho majú analógový, drahšie digitálny. Displej môže mať uhopriečku sedem alebo 10,2 palca. Väčší dokáže zobraziť aj mapu navigačného systému, no predsériové prototypy na prezentácii to ešte nevedeli.

Dotyková obrazovka multimediálneho systému Easy Link je orientovaná buď na šírku (uhlopriečka sedem palcov) alebo na výšku (9,3 palca). Systém umožňuje prepojenie auta so smartfónom prostredníctvom Apple CarPlay a Android Auto. Captur môže byť non-stop pripojený na internet a získavať aktualizácie systému na diaľku. Vstavaná navigácia obsahuje vyhľadávanie cieľov prostredníctvom kľúčových slov podobne, ako to robí Google.

Displeje však nie sú hlavnými ovládacími centrami, pretože konštruktéri zachovali veľa tradičných ovládačov. Cez ne si nastavíte klimatizáciu, vypnete systém štart/stop alebo zmeníte intenzitu podsvietenia prístrojového panela. Akurát prepínanie jazdných režimov treba riešiť netradične cez displej.

Podoba vyvýšenej stredovej konzoly sa líši v závislosti od použitej prevodovky. S manuálom je „plná“, s automatom „plávajúca“. Sedemstupňová dvojspojková prevodovka totiž dostala elektronický joystick, a tak dole vznikol ďalší odkladací priestor.

Renault na palube Captura zachoval vtipný detail v podobe zásuvky, ktorá nahrádza bežnú schránku pred spolujazdcom. Klobúk dole pred použitými materiálmi. Mäkčené plochy sú napríklad aj vôkol radiacej páky, kde si šofér obyčajne opiera pravé koleno. Mňa však najviac priťahoval žiarivý oranžový dekor. Farba pôsobí ako metalíza a povrch vzdialene pripomína gumený obrus na stôl.

Základná verzia prístrojového panela veľmi pripomína Daciu Duster (s výnimkou farebného displeja palubného počítača).

...a takto vyzerá vrcholný variant s 10,2-palcovým displejom. Všimnite si rýchlomer ciachovaný do 270 km/h :)

Kufor podstatne narástol

Renault Captur už nie je len vyššie a oplastované Clio. Auto pôsobí dospelejším dojmom, akoby sa snažilo poskočiť o kategóriu vyššie. Cítiť to na celkovom spracovaní i vnútornom priestore – vrátane šírky. Otázka znie, ako sa to prejaví na cene, ktorú spoznáme pravdepodobne až v januári budúceho roka. Vtedy je naplánované uvedenie novinky na slovenský trh.

V zadnej časti kabíny nájdete zásadne viac miesta ako v Cliu či Mégane hatchback. Fakt, že konštruktéri mysleli na zadných pasažierov, dokazuje aj prítomnosť výduchov ventilácie trčiacich zo stredového tunela, dvoch nabíjacích USB portov alebo 12V zásuvky.

Zadná lavica zostala posuvná. Aby som si s výškou asi meter osemdesiat sadol sám za seba, lavicu môžem posunúť približne do polovice rozsahu posúvania. Akurát škoda, že lavica nie je delená - posúva sa celá. Niektorí konkurenti ponúkajú delený sedák, takže priestor môžete lepšie variovať.

Objem kufra 422 až 536 litrov závisí od polohy zadných sedadiel. Kapacita pre náklad v porovnaní s predchodcom narástla o 45 až 81 l. Nechýba dvojité dno a celkom dole som našiel dojazdové rezervné koleso.

Beriem automat

Pod kapotou novinky pracujú dva benzínové a jeden naftový motor, dostupné v niekoľkých výkonových verziách. Základný prepĺňaný litrový trojvalec TCe, ani turbodiesel 1,5 Blue dCi výrobca na prezentáciu nepriniesol. Vyskúšať som si mohol oba varianty štvorvalca 1,33 TCe. Slabší dosahuje 96 kW (130 k) a sekundoval mu šesťstupňový manuál, silnejší produkuje 114 kW (155 k) a je spriahnutý výhradne so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou EDC.

Úprimne, nejde o to, či 130 alebo 155 koní, ale automat by som v Capture určite chcel. Už prvé pohnutie sa bolo - na pomery dvojspojkových prevodoviek - veľmi jemné. Bez trhnutia, no zároveň bez zbytočného váhania a "brúsenia" spojky.

Prevodovka obyčajne drží otáčky na úrovni 1500/min a cez plynový pedál sa s ňou veľmi ľahko komunikuje. Keď naň príliš netlačím, prevodovka sa snaží vyťažiť maximum z krútiaceho momentu motora. Stačí však šliapnuť na plyn trochu razantnejšie - napríklad, keď treba predbiehať - aby EDCčka okamžite podradila a auto vyrazilo vpred. Želal by som si intenzívnejšie podradzovanie pred zákrutou. Často sa stáva, že prevodovka podradí až po opätovnom pridaní plynu za zákrutou alebo odbočkou. Tým pádom výjazd nie je taký plynulý, ako by som chcel.

Tento problém rieši športový jazdný režim. Nie je zbytočne agresívny, nedrží otáčky príliš vysoko (predsa len, motor je prepĺňaný), ale prevodovka intenzívnejšie podradzuje a dovolí výraznejšie brzdiť motorom.

Po technickej stránke sa zmenili dve zásadné veci. V predošlom Capture bol motor 1,33 TCe spriahnutý so šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou, ktorá mala suché spojky. Novinka dostala sedemstupňovú s mokrými spojkami. Olejový kúpeľ spojky ochladí aj v krízových situáciách, napríklad keď sa auto musí prehrabať cez hlboký sneh. Jeden prevodový stupeň navyše znížil otáčky na diaľnici z predchádzajúcich 2750 na približne 2300/min.

Renault Captur ma počas prvých kilometrov na cestách v okolí gréckych Atén prekvapil veľmi citlivým riadením okolo sredovej polohy. Stačí málo otočiť volantom, aby auto výrazne zahlo. Krajné polohy riadenia od seba delí 2,5 otáčky volantom.

Najväčšie disky, aké sa na crossover montujú, majú priemer 18 palcov a sú obuté do pneumatík rozmeru 215/55. Na rozbité cesty sa však nehodia. Samotné pruženie nie je práve plavné a ťažké osemnástky zbytočne zdôrazňujú fakt, že vzadu je jednoduchá náprava s torznou priečkou. Auto sa na niektorých nerovnostiach viac otrasie a zadná časť znervóznie. Väčšie kolesá ako sedemnástky by som si na slovenské cesty nevybral.

V novom Capture som zatiaľ sedel pomerne krátko, no sedadlá mi pripadali pohodlné. Okrem toho vyzerajú výborne.

Renault zatiaľ zostáva verný klasickým USB portom. Nový typ C som v aute nenašiel.

Zadní pasažieri majú k dispozícii dva nabíjacie USB porty, 12V zásuvku i výduchy ventilácie.

Prax ukáže, či sa do takto umiestneného vetracieho otvoru pre prevodovku nebude naberať sneh pri brodení a či masa plastový kryt nepoškodí.

K dispozícii je 90 farebných kombinácií karosérie, strechy a rôznych doplnkov (11 farieb karosérie, 4 farby strechy, 3 odtiene doplnkov). V interiéri bude mať zákazník na výber zo siedmich kombinácií čalúnenia a dekorov.

V priebehu budúceho roka ponuku rozšíri plug-in hybridná verzia. Renault Captur E-Tech bude prvý sériový plug-in hybrid v histórii automobilky Renault. Technika kombinuje atmosférický benzínový štvorvalec s objemom 1,6 litra, dva elektromotory a špeciálnu viacrežimovú prevodovku. Dojazd čisto na elektrinu v kombinovanom cykle dosiahne 45 kilometrov, v mestskom 65.

 

Renault Captur - technické parametre

benzínové motory 1,0 TCe 1,33 TCe 1,33 TCe
výkon (kW/k) 74/101 96/130 114/155
pri otáčkach (1/min) 5000 5000 5500
krútiaci moment (Nm) 160 240 270
pri otáčkach (1/min) 2750 1600 1800
prevodovka 5M 6M (7EDC) 7EDC
maximálna rýchlosť (km/h) 173 195 (193) 202
zrýchlenie 0-100 km/h (s) 13,3 10,6 (9,6) 8,6
priem. spotreba (l/100 km) nezverejnená, homologácia ešte prebieha
pohotovostná hmotnosť (kg) 1190 1234 (1259) 1266
naftové motory 1,5 Blue dCi
výkon (kW/k) 70/95 85/115
pri otáčkach (1/min) 3750 3750
krútiaci moment (Nm) 240 260
pri otáčkach (1/min) 1750 2000
prevodovka 6M 6M (7EDC)
maximálna rýchlosť (km/h) nezverejnené 187 (186)
zrýchlenie 0-100 km/h (s) nezverejnené 11,9 (11,0)
priem. spotreba (l/100 km) nezverejnená, homologácia ešte prebieha
pohotovostná hmotnosť (kg) 1295 1303 (1327)