Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb 21227140 2019   new renault clio test drive in portugal Thumb  1000633 Thumb renault clio5 Thumb 21227126 2019   new renault clio test drive in portugal Thumb renault clio6 Thumb renault clio7 Thumb renault clio8 Thumb saga renault clio 1

Renault Clio: Nové Clio jazdí ako veľké auto

Malý Renault piatej generácie vyzerá podobne ako predchodca, ale nenechajte sa pomýliť. Interiér podstúpil radikálnu zmenu v dizajne i kvalite. Auto je hutnejšie a dospelejšie, hoci vnútorný priestor zostal v zásade rovnaký. Potešil nás nový turbomotor 1,0 TCe - konštrukčne aj jazdou.

Nebyť prísnejších emisných a bezpečnostných noriem, Renault by nové Clio vôbec nemusel postaviť. Ešte stále súčasná - štvrtá - generácia totiž žne predajné úspechy bez ohľadu na pokročilý vek 6,5 roka. Clio bolo vlani najpredávanejšie malé auto v Európe a druhé v absolútnom poradí, hneď za Volkswagenom Golf. Nečudo, že Francúzi pristupovali k vývoju nástupcu s najväčšou opatrnosťou. Zatiaľ čo vnútornosti má Renault Clio piatej generácie úplne nové, dizajn čerpá inšpiráciu od predchodcu. Má veľmi podobné proporcie i základné tvary, naživo však nové a staré Clio rozpoznáte bez problémov. Vpredu sú základným rozlišovacím znakom svetlomety s „hokejkami“ pre denné svietenie, podobné väčšiemu Mégane. Na žiarovky zabudnite, plne diódové svetlomety patria k sériovej výbave aj tej najlacnejšej verzie. Ich výkon sme si počas prvej jazdy nemohli vyskúšať, keďže program sa končil pred zotmením. V domácom teste to určite napravíme. Pohľad z profilu odhalí najmä čisté línie, ale aj väčšie kľučky zadných dverí, ktoré sú naďalej ukryté v rámoch okien. Clio sa medzigeneračne zbavilo väčšiny plastových ozdôb, takže dizajn teraz pôsobí čistejším, nekomplikovaným dojmom. Navyše, Francúzi si dali záležať na aerodynamike. V prednom nárazníku pribudli vzduchové záclony, ktoré usmerňujú prúdenie vzduchu vôkol predných kolies a potláčajú vznik nežiadúcich turbulencií. Najviac nás prekvapil pohľad na auto zospodu. Podvozok je kvôli lepšej aerodynamike kompletne oplastovaný, vrátane podlahy, zadnej nápravy alebo hrany zadného nárazníka.