Conti france sk 1140x86
Thumb tben5235 Thumb fullsizerender 1 Thumb fullsizerender Thumb fullsizerender 2 Thumb fullsizerender3 Thumb fullsizerender4

Renault GrandScénic 1.6 dCi DCT: V službe rodine

Nový Grand Scénic má za sebou ďalší mesiac v našej rodine a práve o živote s rodinou bude tento diel.

V prípade rodinného auta nie je dôležitý len priestor, aby ste sa vedeli pobaliť na dovolenku, ale podstatné tiež je ako v ňom dokážete tráviť čas s rodinou. Či vie poslúžiť ako alternatívna spálňa pre potomkov, keď rozvážate staršie deti po krúžkoch a mladší vám zaspí, aby mal dostatočný svetelný aj tepelný komfort na oddych. Teda, či viete interiér dostatočne zatieniť a klimatizáciu máte možnosť nastaviť na soft režim, ako napríklad v Grand Scénicu. Ako rýchlo je zase klimatizácia schopná vychladiť prehriaty interiér po niekoľkohodinovom státí na slnku.

Redakčná porada k novému vydaniu a dôkaz, že dozadu sa v pohode vmestia traja pasažieri.

Ako sú odolné plasty voči slnečnému žiareniu. Či sa z nich nezačne šíriť nepríjemný zápach a pod. Vo všetkých týchto disciplínach sa Grand Scénic zatiaľ drží dobre. Príjemné je, že nech vám dieťa zaspí v detskej sedačke vľavo alebo vpravo, pre nastupovanie ďalších detí do tretieho radu vám to môže byť jedno, pretože odsúvať je možné všetky tri sedadlá - buď jedno samostatne alebo dvojmiestnu lavicu. Už som si aj vyskúšal ako sa trávi čas v aute s najmladším členom našej rodiny počas vybavovacieho dopoludnia po meste, keď sa presúvate z miesta na miesto, z úradu na úrad, a vždy keď jeden z nás s manželkou niečo vybavuje, ten druhý musí nejako zabaviť drobca v aute.

Priestor na zadných sedadlách je dostatočne veľký nielen na pohodlné cestovanie pre tri osoby, ale aj na trávenie času s dieťaťom, keď rodičia majú vybavovací deň po úradoch. Zatiaľnajdlhšie zabavil vyklápací stolík s fixovacími gumičkami.

Našťastie Grand Scénic ponúka nielen solídne priestorové možnosti v druhom rade sedadiel na vytvorenie pojazdného detského ihriska keď auto stojí, ale veľkou devízou sú aj vyklápacie detské stolíky s fixovacími gumičkami, ktoré poslúžia od kŕmenia, cez čítanie, kreslenie, uchytenie tabletu pre pozeranie rozprávky v prípade starších detí, až po rôzne spôsoby hrania sa s hocičím, čo nájdete na palube.

Svoje hračky majú aj staršie deti. Tie najviac baví centrálny tablet multimediálneho systému, v ktorom sa už aj môj 6-ročný syn vyzná dnes lepšie než ja. Deti neustále menia nastavenia profilov vodičov, do ktorých radi zahŕňajú masáž vodičovho sedadla, no najviac ich baví neustále meniť svetelnú atmosféru v interiéri. Pochopil som, že pre deti je dôležité mať možnosť prispôsobiť si prostredie v aute podľa seba. A ja sa potom čudujem, vždy keď sadnem do auta po návrate zo služobnej cesty, že kto mi zase upravil moje nastavenia.

Najväčšou zábavou pre staršie deti je nastavovanie profilov vodiča a zmena podsvietenia interiéru. Doslova sa v tom predbiehajú a rodičia sa potom
čudujú, kto im zase prestavil auto ...

Tablet má však aj edukačný význam. Vďaka navigácii sa učia pracovať s mapou, zadávať adresu do navigácie alebo len spoznávať svoje okolie, názvy ulíc v meste a pod. A aby to nevyzeralo, že v Grand Scénicu sa bavia len deti, svoje obľúbené hračky máme aj my rodičia. Mojou najobľúbenejšou je asistent parkovania, ktorý sám dokáže zaparkovať priečne, pozdĺžne aj šikmo. Jeho pomoc využívam najmä v okolí školy a v centre mesta, kde je to s parkovaním vždy tesné a kde sa mi nechce donekonečna rúčkovať s volantom. Prácu s ním rád prenechám elektronike a ja ovládam iba plyn a brzdu. Najnovšia generácia parkovacieho asistenta v Grand Scénicu už nie je len demonštráciou pokroku, ale reálnou službou v každodennom živote. Dnes vás už vie vtesnať do veľmi úzkeho parkovacieho miesta. Dokonca aj takého, na ktoré by ste si možno ani netrúfli.

Vďaka tónovaným sklám na bočných oknách a tieniacim záclonkám sa dá aj v horúcich letných dňoch vytvoriť v interiéri optimálne prítmie pre oddych detí.

Technické parametre
motor 1,6 dCi
zdvihový objem [cm3] 1598
výkon [kW/k] 118/160
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 360
pri otáčkach [1/min] 1750
maximálna rýchlosť [km/h] 200
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 10,7
nameraná spotreba [l/100 km] 6,5-7,4
objem batož. priestoru [l] 533/1737
cena modelu od [€] 28.790
pohotovostná hmotnosť [kg] 1719-1735