Hyund i30 04 2019 1140x190px 1
Thumb img 9584 Thumb img 9536 Thumb img 9496 Thumb img 9476 Thumb img 9552 Thumb img 9690

Renault Mégane Grand tour GT: Nie je Mégane ako Mégane

V čase keď sú si autá podobné ako vajce vajcu, Renault prichádza s príležitosťou objaviť niečo nové. Mégane GT zabaví a finančne nezruinuje. Od šoféra však chce chladnú hlavu.

Zabudnime na chvíľu na dvomi turbami prepĺňaný motor, preladený podvozok či funkciu natáčania zadných kolies. Prehliadnuť môžeme aj dizajnové úpravy alebo fantastické predné sedadlá. Keď toto všetko posunieme do úzadia, stále bude Renault Mégane GT z pohľadu šoféra úplne iné auto ako akýkoľvek iný Mégane (okrem špičkovej verzie RS). Gétečko pôsobí omnoho hutnejším, tuhším a kvalitnejším dojmom. Na tomto názore sme sa zhodli v redakcii, aj s inými novinármi. Nezávisle nám ho potvrdili dokonca aj zástupcovia značky. Pritom výrobca tvrdí, že Mégane GT nemá viac zvarov na karosérii, ani dodatočné výstuhy, ktoré by ho robili pevnejším. Napriek tomu sú Mégane a Mégane GT dve odlišné autá.

Volant má príjemne hrubý veniec, pádla manuálneho radenia sú veľké a ukotvené k stĺpiku riadenia.

Francúzi aktuálne rozšírili ponuku svojho športovo ladeného kompaktu o naftové biturbo. Dvomi turbami dopovaný štvorvalec 1,6 dCi poznáme napríklad z Talismanu. V Mégane GT dostal o symbolické dva kilowatty vyšší výkon (120 kW/165 k). Najvyšší krútiaci moment 380 Nm, dostupný pri 1750 otáčkach, sa nezmenil. Jedinou voľbou je šesťstupňová dvojspojková prevodovka EDC.

Pohonný reťazec nepredvádza žiadne veľké ródeo. Turbodiesel je mimoriadne kultivovaný a primerane silný. Pravda, podvozok dá v každej zákrute na javo, že by zvládol omnoho viac. Ak šofér bláznivo nedupe na plyn, tak predné kolesá majú vždy absolútny dostatok trakcie. Spotreba je tiež bezproblémová - v priemere 6 až 6,5 l/100 km, na zimných pneumatikách.

Diesel a benzín podľa výfuku nespoznáte. Kombík má vždy jednu oválnu koncovku.

 

Hoci diesel je o nejakých 30 kilogramov ťažší ako benzínová alternatíva 1,6 TCe, jazdné vlastnosti auta nekazí. Nedotáčavosť je pre Renault Mégane GT tak trochu tabu, pretože natáčanie zadných kolies s ním dokáže divy. Systém funguje čisto na elektrickej a elektronickej báze. Servomotory natáčajú zadné kolesá v závislosti od aktuálnej rýchlosti a natočenia predných kolies. Do rýchlosti 80 km/h sa zadné kolesá natáčajú proti zmyslu predných, a to v uhle najviac 2,7 stupňa. Auto je vďaka tomu obratnejšie. Má menší priemer otočenia, čo poteší pri manévrovaní v meste, ale aj v prudkých zákrutách. Šofér sa cíti ako pilot pretekárskeho špeciálu, lebo ostré riadenie má iba 2,3 otáčky volantom medzi dorazmi a auto veľmi promtne reaguje na každý pokyn. Nad rýchlosťou 80 km/h je to trochu iná pesnička. Zadné kolesá sa natáčajú v rovnakom zmysle ako predné. Zadok tým pádom pomáha autu stáčať sa do zákrut, ale z pohľadu šoféra to chce zvyk. Mégane GT totiž predvádza takzvaný krabý chod, keď celé auto ide akoby jemne bokom. Hlavne v tiahlych zákrutách na diaľnici alebo rýchlostnej ceste sa človeka môže zmocniť pocit, že auto sa dostáva do pretáčavého šmyku. Tu nepomôže nič, iba vlastná skúsenosť a zvyk. Renault Mégane GT dáva šoférovi príležitosť, zažiť niečo nové. V dobe unifikovaných áut, postavených hlavne podľa emisných a bezpečnostných noriem, je to veľká vzácnosť. Keď sa s natáčacou zadnou nápravou zžijete, potom zistíte, že tento Renault takmer nepozná nedotáčavosť. Do zákrut sa vrhá s obrovskou chuťou, stačí neveľký pohyb volantom. Slovo „takmer“ je tentoraz mimoriadne dôležité, pretože oklamať fyzikálne zákony nedokážu ani frajeri z divízie Renault Sport. Hoci je hranica nedotáčavosti tohto auta posunutá veľmi ďaleko, raz predsa len príde. Objaví sa neskoro, bez predošlého varovania, ale je o to výraznejšia. Až vtedy prvýkrát zareaguje nevypínateľný stabilizačný systém, ktorý doteraz driemal kdesi v úzadí. Keď príde jeho chvíľa, drasticky pribrzdí jednotlivé kolesá tak, aby sa auto prestalo hrnúť nosom von zo zákruty.

Predné sedadlá podržia telo v zákrutách a na dlhých cestách neunavia. Látkové čalúnenie je subjektívne príjemnejšie než alcantara.

 

Trúfame si povedať, že mnohí šoféri sa k hrane, kedy nastúpi výrazná nedotáčavosť, ani nedostanú. Aj za volantom tohto auta však treba zachovať chladnú hlavu a limity v ideálnom prípade hľadať kdesi na okruhu alebo na inej uzavretej trati.

Aj bežný život s kompaktným Gétečkom je veľmi príjemný. Jeho podvozok totiž nemá chybu. Vo výbave nenájdete viacprvkovú zadnú nápravu, ani adaptívne tlmiče a auto aj tak jazdí výborne. Tlmiče sú veľmi účinné a v pevnej karosérii majú oporu. Vo finále auto postavené na 18-palcových kolesách pôsobí tuhým, ale nie vyslovene tvrdým dojmom. Nerovnosti skôr kopíruje, ale nebúcha na nich a tlmiče dokážu čo-to odflitrovať.

 

Kúpiť, či nekúpiť?

Ak poškuľujete po Renaulte Mégane a len trochu môžete, určite siahnite po verzii GT. Je to totiž celkom iný Mégane.

 

Technické parametre
motor  1,6 dCi 165
zdvihový objem [cm3] 1598
výkon [kW/k]  120/165
pri otáčkach [1/min]  4000
krútiaci moment [Nm]  380
pri otáčkach [1/min]  1750
nam. spotreba [l/100 km]  6,0-6,5
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  8,9
maximálna rýchlosť [km/h]  214
registračný poplatok [€]  360
batožinový priestor [l]  521-1504
cena modelu od [€]  25 190