Peugeot 2019 01 1140x190
Thumb img 1926 Thumb r4 Thumb r3 Thumb r6 Thumb r5 Thumb img 1939

Renault Trafic SpaceClass 1,6 dCi: Namiesto osobného auta

Pravdepodobne v žiadnej luxusnej limuzíne si nohy nenatiahnete tak pohodlne ako v Renaulte Trafic SpaceClass. Že to nie je žiadna limuzína?

Komfortné dodávky sa stále častejšie stávajú alternatívou ku klasickým osobným autám. Hoci nie sú také reprezentatívne, priestorom ich hravo prekonajú a rozsah komfortnej výbavy tiež nie je na zahodenie. Priekopníkom bol kedysi Volkswagen Multivan, ale dnes už luxusnú dodávku ponúka viacero značiek, vrátane francúzskeho Renaultu.

Trafic SpaceClass mieri na VIP klientelu, na luxusné taxislužby, ale aj na početné rodiny. K dispozícii sú dve dĺžky karosérie - 4999 mm (rázvor 3098 mm) a 5399 mm (rázvor 3498 mm). Zákazník si môže vybrať aj z niekoľkých konfigurácií sedadiel, takže dodávka môže byť vo finálne sedem- i deväťmiestna.

My sme si vyskúšali dlhší variant so siedmimi miestami na sedenie. Vpredu má šofér i spolujazdec vlastné sedadlo. V druhom rade sú tiež dve sedadlá a medzi nimi konzola s vyklápacím stolíkom. Celkom vzadu sa nachádza trojmiestna lavica, so sedákom deleným v pomere 2:1. Alfou a omegou dodávky je variabilita. Sedadlá druhého a tretieho radu sú ukotvené v hliníkových koľajničkách a dajú sa posúvať podľa potreby. Tie v druhom rade môžete otočiť proti smeru jazdy, rozložiť stolík a z auta vznikne malá konferenčná miestnosť. Alebo posunúť lavicu celkom dozadu, sedadlá druhého radu sklopiť a natiahnuť si nohy tak, ako azda v žiadnom osobnom aute. Možností je veľa.

Palubná doska pripomína osobné Renaulty. Existuje veľa možností, ako usporiadať zadnú časť kabíny.

Kožené čalúnenie patrí aj vo verzii SpaceClass k príplatkovej výbave. Napokon nie každý chce kožu. Efektné diódové osvetlenie na strope však dostanete bez príplatku rovnako, ako samostatnú klimatizáciu pre zadnú časť kabíny. Vzadu môžete nájsť jednu 12 V a jednu 220 V zásuvku. Nabíjanie smartfónu či tabletu umožnia aj dva USB porty.

Skrátka neprišiel ani šofér, práve naopak. Za volantom Renaultu Trafic SpaceClass sme strávili najviac času. Na dlhých cestách poteší dobre tvarované a dostatočne veľké sedadlo šoféra, výborný výhľad do všetkých strán a usporiadanie palubnej dosky známe z osobných áut Renault. Najviac zvedaví sme však boli na turbodiesel dCi 145 Twin Turbo. Za týmto obchodným označením sa skrýva štvorvalec s objemom iba 1,6 litra, zato dopovaný dvomi turbami rôznej veľkosti. Malému turbodúchadlu stačí na roztočenie nižší tlak výfukových plynov, a tak zaberá v nižších otáčkach. Následne sa k slovu dostáva väčšie. Šofér vďaka tomu má pod pravou nohou 340 Nm krútiaceho momentu už pri 1500 otáčkach za minútu.

Dynamika nám nechýbala, za čo treba poďakovať nielen samotnému motoru, ale aj dobre odstupňovanej šesťstupňovej manuálnej prevodovke. Kulisa radenia umiestnená na vyvýšenej konzole je celkom precízna. Niektorí konkurenti však ponúkajú aj alternatívu v podobe automatu, čo Renaultu Trafic momentálne chýba.

Elektrická zásuvka a nabíjacie USB porty sú v aute tohto typu nutnosťou.

S autom sme zväčša trávili čas na diaľnici a okresných cestách. Výrobcom udávaná priemerná spotreba 6,1 l/100 km samozrejme patrí do ríše snov, ale ani výsledný 8,8-litrový priemer nie je vzhľadom na veľkosť Traficu a jeho aerodynamiku zlý. Hoci, musíme priznať, že drvivú väčšinu času bolo auto prázdne - obsadené šoférom a maximálne jedným spolujazdcom.

Technické parametre
motor 1,6 dCi 145 Twin Turbo
zdvihový objem [cm3] 1598
výkon [kW/k] 107/145
pri otáčkach [1/min] 3500
krútiaci moment [Nm] 340
pri otáčkach [1/min] 1500
maximálna rýchlosť [km/h] nezverejnené
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] nezverejnené
nameraná spotreba [l/100 km] 8,8
objem batož. priestoru [m3] 1,8-4,1
cena modelu od [€] 27.570
registračný poplatok [€] 260