Hyundai i30 2019 januar 1140x190
Thumb 31t Thumb 34t Thumb 32t Thumb 33t Thumb 35t Thumb 36t

Renault Twingo GT: Zabáva najmä svojou obratnosťou

Stabilizačný systém je prísny, a tak ani športovo ladený Renault Twingo GT nedovolí divoké šmyky. To nevadí, aj tak si ho najviac užijete v meste.

Motor uložený nad zadnou nápravou, pohon zadných kolies a nápis Renault Sport na veku batožinového priestoru. Toto je vskutku veľkolepá pozvánka za volant! Renault Twingo GT vyzerá skvelo. Dostať desať centov za každý zvedavý pohľad či otázku, mal by som dosť peňazí na prvú splátku. Pritom dizajnéri sa príliš nezapotili, veď plastové lemy blatníkov a veľký spojler môže za príplatok mať aj „obyčajné“ Twingo.

Kabína je poctivo obložená plastom. Nikde netrčí odhalený plech, čo v miniautách rozhodne nie je bežné. Sedadlá verzie GT sú rovnaké ako v pomalších Twingách.

 

Verziu GT prezradia nádherné 17-palcové dvojfarebné disky, nasávanie vyvedené do ľavého zadného blatníka alebo jemne brblajúci výfuk s mohutným priečnym tlmičom a dvomi koncovkami. Paradoxne, práve netradičná koncepcia s motorom vzadu môže za to, že Twingo existuje iba v športovo ladenej verzii GT a nie RS ako predchodca. Nič iné, ako trojvalec sa totiž medzi zadné kolesá nezmestí. Konštruktéri na známej „nula-deviatke“ TCe zapracovali. Skrátili nasávací trakt, vymenili výfuk a preladili riadiacu jednotku. Výsledkom je výkon 80 kW (109 k) a najvyšší krútiaci moment 170 Nm, dostupný pri 2000 otáčkach za minútu. Vzhľadom na pohotovostnú hmotnosť auta 1042 kilogramov to nie sú zlé čísla. Renault Sport síce z malej deväťstovky vydoloval až 94 kW (128 k) a 215 Nm, ale táto verzia je vyhradená pre súťažné Twingo R1 Evo. Sériový motor si zachoval svoj typický charakter. Neťahá úplne odspodu, ako väčšina moderných maloobjemových turbomotorov. Aby predviedol, čo dokáže, musíte ho vyhnať do otáčok, čím pripomína atmosféru s väčším objemom. Konkrétne hodnoty otáčok vám neprezradím, lebo športové Twingo nemá otáčkomer. Počul som veľa chvály na dynamiku motora v kombinácii s päťstupňovou manuálnou prevodovkou. Nanešťastie o verzii so šesťstupňovým dvojspojkovým automatom to úplne neplatí. Čoto naznačujú tabuľkové hodnoty: Twingo GT s manuálnou prevodovkou šprintuje z pokoja na stovku za 9,6 sekundy, s automatom mu to trvá o osem desatín dlhšie. Prevodovka radí jeden stupeň za druhým a nezriedka počuť, ako je trojvalec podtočený a duní. Situácia sa zásadne nezlepší ani po tom, čo vypnete ekonomický jazdný režim, ktorý sa po opätovnom naštartovaní znovu automaticky aktivuje. Ani podradzovanie pred zákrutou nefunguje tak, ako som v Renaultoch zvyknutý a kulisa manuálneho radenia má opačný zmysel – pohybom páky dopredu sa radia vyššie stupne, dozadu nižšie. Dôvod je jednoduchý, hoci dvojspojková prevodovka nesie obchodné označenie EDC, v skutočnosti pochádza zo sesterského Smartu ForFour.

Aj GTčko si vzadu vystačí s bubnovými brzdami.

 

Jasné, že prvé kilometre za volantom Twinga GT viedli na parkovisko pokryté jemným štrkom. Nie, ani GT nedriftuje, pretože elektronika je nastavená veľmi prísne. Stačí náznak prekĺznutia jedného zo zadných kolies a okamžite uberie motoru veľkú dávku sily. Šoférovať ho je aj tak ohromná zábava. Auto nemá extrémne ľahký predok, ako by sa mohlo zdať. Na prednú nápravu pripadá 45 percent pohotovostnej hmotnosti s tým, že ak na predných sedadlách sedí šofér a spolujazdec, rozloženie hmotnosti sa priblíži k ideálnemu pomeru 50:50. Motor pekne stabilizuje zadnú časť, ktorá kopíruje nerovnosti bez tendencie odskakovať. Renault kvôli zadnému náhonu oprášil nápravu typu De Dion s dvomi ramenami prepojenými tuhým nosníkom. K nedotáčavosti sa dopracujete iba vtedy, ak to s nájazdovou rýchlosťou pred zákrutou hrubo preženiete. Inak Twingo vždy pohotovo a poslušne reaguje na každý pokyn volantom.

Priemerná spotreba sa spravidla ustálila na hodnote 6,5 l/100 km. V meste alebo na diaľnici ju ľahko vyženiete na sedem. Škoda, že riadenie nie je trochu strmšie. Krajné polohy od seba delí tri a pol otáčky volantom medzi dorazmi.. Predné kolesá sa môžu vytočiť do uhla 45 stupňov, takže obrysový priemer otočenia dosahuje iba 8,6 m. Paradoxne neutrálne jazdné vlastnosti, skvelá obratnosť a celková kultivovanosť sú vlastnosti, ktorými Twingo najviac chytá za srdce. Akurát, verziu GT nemôžete porovnávať so starým „eresom“. Toto nie je ozajstný športovec, skôr jemne opeprený mestský trpaslík. Dokonca ani podvozok nie je extrémne tvrdý. Zo 17-palcových kolies som mal spočiatku obavy, no auto zvláda typické slovenské cesty bez väčších problémov.

 

Kúpiť, či nekúpiť?

Twingo patrí v kategórii miniáut medzi mojich favoritov. GTčko sa oplatí kúpiť najmä preto, že ako jediné ponúka kombináciu turbomotora
a manuálnej prevodovky. Famóznu obratnosť a z nej plynúcu zábavu za volantom si však môžete užiť aj v slabšej a cenovo dostupnejšej  verzii.

 

Technické parametre
motor  0,9 TCe
zdvihový objem [cm3] 898
výkon [kW/k]  80/109
pri otáčkach [1/min] 5750
krútiaci moment [Nm]  170
pri otáčkach [1/min]  2000
maximálna rýchlosť [km/h]  182
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 10,4
nam. spotreba [l/100 km]  6,5-7,3
registračný poplatok [€]  33
batožinový priestor [l]  188-1103
cena modelu od [€]  13 190