Hyund i30 04 2019 1140x190px 2
Thumb 1r Thumb 53r Thumb 51r Thumb 54r

Renault ukázal dostupný elektromobil, ale cenu neprezradil

Elektrický Renault K-ZE zdieľa konštrukčný základ s maličkým crossoverom Kwid, predávaným v Indii a Južnej Amerike.

Ultra lacný Renault Kwid s cenou v prepočte od 3700 eur už tri roky valcuje indický trh. Niekoľkokrát sa pritom objavili náznaky, že by ho Francúzi mohli ponúknuť aj v Európe. Možno sa Kwida napokon dočkáme, akurát pod kapotou nebude mať benzínový trojvalec, ale elektromotor.

Renault prestaval 3800 milimetrov dlhý crossover na "jednoduchý a dostupný" elektromobil. V Paríži debutuje jeho predprodukčná verzia, pričom všetky technické detaily zatiaľ zostávajú zahalené rúškom tajomstva. Poznáme iba hodnotu dojazdu na jedno nabitie - 250 kilometrov. Ide však o číslo namerané podľa starej normy NEDC, takže v reálnych podmienkach to bude o čosi menej.

Sériový Renault K-ZE príde na budúci rok a ako prvá ho dostane Čína. Nečudo, táto krajina momentálne predstavuje najrýchlejšie rastúci trh s elektrickými vozidlami na svete. Odhryznúť z koláča si chce aj šikovný obchodník Carlos Ghosn a "jeho" aliancia Renault-Nissan-Mitsubishi.

Práve Nissan sa spojil s čínskou značkou Dongfeng Motor Group, aby vznikla celkom nová spoločnosť e-GT New Energy Automotive Co. Jej úlohou je zabezpečiť ďalší vývoj a najmä výrobu dostupných elektromobilov pre Čínu.

Renault K-ZE sa od štandardného Kwidu navonok líši kompletne prepracovanou prednou časťou. Nová je plne diódová svetelná technika i zaslepená maska chladiča. Ani dostupný elektromobil nesmie byť vo vnútri sparťanský. Nájdeme v ňom napríklad multimediálny systém s navigáciou a on-line službami. Nechýbajú ani parkovacie senzory a kamera.

Renault zároveň potvrdil, že do roku 2020 postupne elektrifikuje svoje najobľúbenejšie modely, patriace do segmentu B (malé autá) a C (nižšia stredná trieda). Clio s nástupom novej generácie dostane hybridný pohon. Crossover Captur a kompakt Mégane budú dostupné s pokročilejšou plug-in hybridnou technikou.