Peugeot 09 2019 rifter 1140x190px
Thumb img 9257 Thumb 07 Thumb img 9296 Thumb img 9314 Thumb img 9319 Thumb img 9327

SEAT Arona 1,0 TSI: Našli sme rozdiely medzi crossoverom a hatchbackom

Dve autá zdieľajú rovnakú techniku, majú veľmi podobné rozmery aj interiér. Crossover ťaží hlavne zo svojej výšky.

SEAT sa prispôsobil móde a niekdajšiu Ibizu kombi nahradil malým crossoverom. Arona dostala názov podľa mestečka na ostrove Tenerife a chce byť užitočnejším klonom klasického malého hatchbacku. Hoci zástupcovia značky neradi tieto dve autá porovnávajú, predsa sme si na test Arony prizvali aj Ibizu. V priamom porovnaní najlepšie vyniklo, do akej miery je crossover reálne praktickejší alebo pohodlnejší než „nízky“ hatchback.

Môžeme potvrdiť, že do crossoveru sa nastupuje inak. V prvej fáze musí človek zdvihnúť nohu o čosi vyššie a prekonať vyšší nástupný prah. Pri dosadaní na sedadlo sa však stačí citeľne menej zohnúť v krížoch. Väčšia výška Arony nie je dosiahnutá len svetlosťou podvozka 190 mm. Vďaka vyššej karosérii má aj meter osemdesiat vysoký šofér nad hlavou veľkú rezervu. Sedadlo si môže vypumpovať naozaj vysoko, bez toho, aby sa hlavou dotýkal stropu alebo mal zhoršený výhľad von. Ibiza samozrejme ponúka menšiu priestorovú rezervu nad hlavou. Keď sme v nej chceli sedieť vysoko, periférne nám vo výhľade zavadzala horná hrana strechy, lebo čelné okno je nižšie.

Palubná doska Arony je zhodná s Ibizou. Jej vzhľad do značnej miery závisí od toho, akú dekoratívnu lištu si vyberiete. My sme
mali odtieň biela perleť. Chválime vynikajúci výhľad šikmo von, spätné zrkadlá by však mohli byť väčšie.

S výnimkou vnútornej výšky je priestorová ponuka hatchbacku a crossoveru prakticky rovnaká. Pocitovo i podľa meraní. Treba však dodať, že Ibiza patrí medzi nadpriemerne priestranné malé autá. V oboch modeloch sa na zadných sedadlách bez akýchkoľvek problémov odvezú dvaja 180 cm vysokí cestujúci. Ibiza im poskytne trochu lepšiu oporu v oblasti stehien, Arona zase viac miesta na hlavu.

Najvýznamnejšia pridaná hodnota malého crossoveru sa ukrýva v kufri. Plus 45 litrov (Ibiza 355 l, Arona 400 l) v reálnom živote znamená dlhší a trochu vyšší priestor pre náklad. Azda ešte dôležitejší je podstatne väčší nakladací otvor. Zatiaľ čo pri nakladaní detského kočiara do Ibizy sme sa trochu potrápili, do Arony vošiel akoby nič. Crossover je teda reálne praktickejším autom, ale prijali by sme ešte nejaký nápad navyše. Napríklad možnosť posúvať zadné sedadlá.

Svetlá výška 190 mm dáva istú voľnosť aj mimo spevnených ciest. Na vlastnej koži sme sa presvedčili, že malý crossover dodávaný výhradne s pohonom predných kolies zvládne viac než iba poľnú cestu s vyšším stredom. Hoci vo výbave chýba vylepšený trakčný systém s možnosťou vybrať si z niekoľkých jazdných režimov, aký ponúkajú niektorí konkurenti, už základná trakčná kontrola fungovala na našom testovacom úseku veľmi dobre. Akurát šofér musel v stúpaní potrápiť spojku, lebo malému benzínovému motoru chýba „para“.

Aj silnejšia verzia litrového trojvalca 1,0 TSI s výkonom 85 kW (115 k) je existenčne závislá na ideálnom plniacom tlaku turba. Ideálne je, držať ho nad hranicou 1800 až 1900 otáčok za minútu, kedy je turbodúchadlo už roztočené. S malým motorom sa treba naučiť jazdiť. Napríklad, častejšie využívať prvý prevodový stupeň. Keď totiž krokom na dvojku prekonáte spomaľovací prah, autu dlho trvá, kým sa opäť rozbehne. Zvlášť, ak je zaťažené posádkou alebo nejakým tým nákladom. Hlavným prínosom silnejšej verzie trojvalca je šesťstupňová manuálna prevodovka (slabší variant so 70 kW/95 k má päťstupňovú). Jednak šestka zrazí otáčky pri diaľničnom tempe 130 km/h na úroveň 2800 1/min a jednotlivé stupne na seba lepšie nadväzujú. Vďaka tomu sa zmenšuje riziko, že po preradení na vyšší stupeň otáčky klesnú do kritického pásma, kedy motor nevládze. Tieto starosti môže nadobro odstrániť príplatok 1400 eur za sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku DSG.

Trojvalec sme najprv zabehli na trase z Bratislavy do Košíc a späť, a následne podrobili meraniu spotreby. Prázdne auto - zaťažené iba šoférom - si v kombinácii mesto, okresky, diaľnica pýtalo rovných šesť litrov benzínu na sto kilometrov. Po naložení ďalších 300 kilogramov, apetít stúpol o 1,2 litra.

Za volantom Arony cítiť gény Ibizy. Auto je napriek vyššiemu ťažisku stále veľmi mrštné, možno aj na úkor pohodlia. Hoci podvozok crossoveru je trochu poddajnejší, na niektorých nerovnostiach si 18-palcové kolesá dokázali poriadne zadupať. Užitočnému autu by pristali menšie disky a pneumatiky s vyšším profilovým číslom.

Technické parametre
motor 1,0 TSI
zdvihový objem [cm3] 999
výkon [kW/k] 85/115
pri otáčkach [1/min] 5000-5500
krútiaci moment [Nm] 200
pri otáčkach [1/min] 2000-3500
maximálna rýchlosť [km/h] 182
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,8
nameraná spotreba [l/100 km] 6,0-7,2
objem batož. priestoru [l] 400
cena modelu od [€] 15.310
registračný poplatok [€] 90

Kúpiť, či nekúpiť?

Arona v princípe splnila pozíciu užitočnejšieho auta, hoci o plnohodnotnú alternatívu k niekdajšiemu malému kombi nejde.