Hyund kampan tucson 1140x190px
Thumb seat arona 006h Thumb seat arona 104h Thumb seat arona 102h Thumb seat arona 001h Thumb seat arona 105h Thumb seat arona 111h Thumb seat arona 116h

Seat Arona: Správna voľba do mesta

Na prvý pohľad je to len dvihnutá Ibiza, ale podstatných rozdielov, ktoré z nej robia samostatný model objavíte postupne viac.

Prvý a zásadný rozdiel sa ukrýva v stavbe karosérie, ktorá je dlhšia a viac vytiahnutá do výšky, pri zachovaní rovnakej šírky, čo prináša citeľne viac miesta na hlavu pre predných aj zadných pasažierov. Veď v porovnaní s Ibizou je vyššia až o 10 cm, pod čo sa tiež podpisuje vyššia svetlosť podvozka, konkrétne 190 mm. Vyšší podvozok vám dáva viac slobody pri pohybe v meste a na najmä pri výletoch do prírody. Hoci vo všetkých verziách ostáva Arona vždy len predokolka. S pohonom 4x4 sa nepočíta.

Interiér si môžete skrášliť ozdobnými dekormi. Technologická výbava je bohatá.

Ďalším prínosom vyššej svetlosti podvozka je pohodlnejšie nastupovanie a lepší výhľad z auta, ktorému pomáha aj vyššia poloha sedenia v porovnaní s Ibizou. A potom je tu ďalší dôležitý detail pre mnohých Slovákov, a síce o 45 litrov väčší objem kufra (400 l), vďaka ktorému Arona získava ešte rodinnejší rozmer. Najmä zásluhou dlhšej karosérie o 75 mm a už spomínanému vyššiemu interiéru. Pre mňa asi najpodstatnejším rozdielom je komfortnejší, poddajnejší podvozok, ktorý mäkšie filtruje väčšinu nerovností, teda až na jamy a náhle prepady ciest, na ktoré adaptívne tlmiče nevedia dostatočne rýchlo a kultivovane zareagovať.

Vždy sú sprevádzané kopancom do karosérie. Preto mi je ľúto, že opäť som nemal príležitosť vyskúšať si štandardný podvozok, ktorý by s hrubými priečnymi nerovnosťami nemusel mať problém. Inak v disciplíne stability a vedenia stopy Arona nijako nezaostáva za Ibizou. Vyšší podvozok jej pocitovo nijako neubral zo suverenity a istoty v zákrutách. V zákrutách sedí a nechá sa viesť ako menšia Ateca. Výber optimálneho motora Seat vyriešil za nás, keď kombináciu benzínového agregátu a DSG obmedzil na jedinú možnosť - 1.0 TSI 85 kW/115 k. Práve tento motor v spojení so 7-stupňovou prevodovkou DSG je ideálnym kompromisom pre pohodový život v meste a okolí. Prevodovka robí jazdu s trojvalcom ešte o niečo plynulejšou, jemnejšou a prospieva nielen komfortu, ale aj kultúre motora. Vyskúšal som si aj motor 1.5 TSI, ktorý je ale v Arone v spojení s manuálom veľmi ťažko sprevodovaný a nemáte z neho dojem 110 kW/150 k.

V porovnaní s Ibizou ponúka rodinnejší kufor aj viac miesta nad hlavou vpredu a vzadu.

V Karoqu som ho skúšal v kombinácii s DSG a páčil sa mi podstatne viac. Žiaľ pre Aronu výrobca 1.5 TSI s DSG neschválil, pretože táto kombinácia by už uletela cenou. Pre fanúšikov nafty sú v ponuke aj dva dieselové agregáty 1.6 TDI. Prvý s výkonom 70 kW/95 sa štandardne montuje s 5-stupňovým manuálom a za príplatok so 7-stupňovým DSG. Druhý (85 kW/115 k) sa dodáva len so 6-stupňovým manuálom. Arona je zároveň jediný crossover tejto veľkosti, ktorý vie jazdiť aj na CNG.

Interiér sa ponukou miesta na dĺžku aj šírku, ale aj architektúrou neodlišuje od Ibizy. Rovnaký je aj výber materiálov a ponuka bezpečnostnej a komfortnej výbavy na palube. Podobne ako Ibiza pôsobí priveľmi plastovým dojmom. V tomto je koncern prísne racionálny. Arona aj Ibiza sú lacné autá, preto odpovedajú tomu aj materiály a odhlučnenie kabíny. Veľmi ale chválim technologickú výbavu auta, ktorou Arona prerastá konkurenciu. Na mysli mám plne LED predné svetlá, v danej triede najlepšiu navigáciu aj multimediálny systém ako taký, či dokonca prvýkrát u Seatu použitý digitálny prístrojový panel. Auto si môžete rôznym spôsobom personalizovať, či už kombináciami laku karosérie a kontrastnej strechy (na výber sú tri odtiene - biela, sivá a čierna), alebo rôznymi poťahmi a obkladmi palubnej dosky a výplní dverí. Seat Arona sa už na Slovensku predáva.

Technické parametre
motor 1.0 TSI DSG
zdvihový objem [cm3] 999
výkon [kW/k] 85/115
pri otáčkach [1/min] 5000-5500
krútiaci moment [Nm] 200
pri otáčkach [1/min] 2000-3500
prevodovka 7 DSG
palivová spotreba [l/100 km] 5,0
pohotovostná hmotnosť [kg] 1210
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 10,0
maximálna rýchlosť [km/h] 182

Rozmery: dĺžka 4138 mm, šírka 1780 mm, výška 1543 mm, rázvor náprav 2566 mm, svetlosť podvozka 190 mm, objem palivovej nádrže 40 l, objem batožinového priestoru 400.