Peugeot 09 2019 rifter 1140x190px

SEAT e-Scooter: Elektrický skúter s 240 Nm a dojazdom 115 km!

Na 9. ročníku veľtrhu Smart City Expo World v Barcelone dnes SEAT predstavil ďalší dôležitý pilier stratégie mestskej mobility, elektrický skúter SEAT e-Scooter a novú štúdiu elektrickej kolobežky e-Kickscooter s vyšším dojazdom.

 

Elektrický skúter s krútiakom 240 Nm

SEAT má dohodu o spolupráci s výrobcom skútrov Silence, sídliacim v Barcelone, ktorý bude vyrábať e-Scooter vo svojom závode v Molins de Rei, ležiacom na polceste medzi Barcelonou a Martorellom. SEAT e-Scooter poháňa elektromotor s trvalým výkonom 7 kW (9,5 k) a špičkovým výkonom 11 kW (14,8 k), ktorý je ekvivalentný spaľovaciemu motoru s objemom 125 cm3. Elektromotor dosahuje krútiaci moment až 240 Nm, ktorý skútru udeľuje akceleráciu z pokoja na 50 km/h za 3,8 sekundy. Maximálna rýchlosť je 100 km/h a dojazd 115 kilometrov podľa novej globálnej metodiky WMTC (World Motorcycle Test Cycle). 

SEAt escooter
Batéria sa dá vybrať a jednoducho nabiť doma, v práci alebo na verejnej nabíjacej stanici, pričom priemerné náklady na elektrickú energiu predstavujú iba 0,70 € na 100 kilometrov. Okrem toho má štúdia e-Scooter miesto na odloženie dvoch prílb pod sedadlom, je digitálne prepojená a užívateľ môže kontrolovať úroveň nabitia batérie alebo polohu vozidla prostredníctvom aplikácie v smartfóne.

Nová štúdia SEAT e-Kickscooter

Značka SEAT na Smart City Expo World Congress predstavila aj štúdiu elektrickej kolobežky e-Kickscooter novej generácie. Nová verzia má vďaka oveľa väčšej kapacite batérie 551 Wh dojazd až do 65 km a je vybavená dvoma nezávislými brzdami. Z aktuálnej verzie SEAT EXS, predstavenej v roku 2018, sa doteraz predalo vyše 10.000 kusov.

SEAT Urban Mobility

Organizačná zložka SEAT Urban Mobility integruje všetky produkty, služby a riešenia mobility na báze platforiem a v roku 2020 uvedie na trh e-Scooter, ktorý bude v ponuke pre súkromných zákazníkov, ako aj pre flotilových zákazníkov – služby zdieľania vozidiel. Okrem toho zastreší aj sériovú verziu štúdie novej elektrickej kolobežky e-Kickscooter, čím doplní portfólio založené v roku 2018 kolobežkou SEAT EXS. 

V tejto oblasti bude SEAT Urban Mobility pokračovať v spolupráci s mestami a zástupcami verejnej správy pri analyzovaní trvalej udržateľnosti vozidiel, konštruovaných pre mestskú mobilitu ako napríklad štúdia SEAT Minimó, predstavená na ostatnom veľtrhu Mobile World Congress. 

SEAT Urban Mobility bude integrovať aj Respiro, platformu zdieľania vozidiel, ktorá bola doteraz aktívna v Madride a nedávno začala pôsobiť v meste L’Hospitalet de Llobregat. Respiro prevádzkuje flotilu vozidiel šetrných k životnému prostrediu, poháňaných stlačeným zemným plynom (CNG), a onedlho ju rozšíri o nový elektromobil Mii electric. Okrem toho bude nová organizačná zložka manažovať aj služby zdieľania kolobežiek, ktoré SEAT poskytuje v partnerstve so start-upom UFO a ktoré budú prepojené so SEAT:CODE, novým centrom vývoja softvéru značky.

Počas tlačovej konferencie dnes ráno Luca de Meo, predseda predstavenstva SEAT, zdôraznil, že: „táto strategická organizačná zložka nám umožní sústrediť úsilie na užívateľov nových riešení mobility. SEAT je kompetenčným centrom mikromobility pre celý koncern Volkswagen a bude vyvíjať produkty na mieru aj pre jeho ostatné značky. Okrem toho budeme poskytovať služby a riešenia pre súkromných a flotilových zákazníkov.”