Hyundai 2019 02 1140x190
Thumb tben5438 Thumb tben5444 Thumb tben5440

Seat el-Born: predskokan Volkswagenu I.D.

Tretia koncernová značka a tretí elektromobil. Tento raz ale veľmi blízko sériovej výrobe. Reálne vyzerá karoséria aj interiér auta, s dotiahnutými viacerými detailmi.

Seat el-Born naznačuje ako bude v skutočnosti vyzerať prvý sériový elektromobil z dielne koncernu I.D., ktorý spoznáme už tento rok. S Volkswagen I.D. má spoločnú siluetu karosérie, teda líniu strechy, krátke previsy vpredu aj vzadu (hoci Seat vsadil na ostrejší, skosený tvar nosa) a totožný je aj tvar bočných okien vrátane malých trojuholníkových okienok pri A stĺpikoch.
Zadná časť vozidla nesie dizajnový jazyk aktuálnych modelov Seat . Podobne ako na Tarracu aj tu sú zadné skupinové svetlá prepojené červeným svetelných pásom, ktorý však svieti po celej dĺžke a nie je to len odrazové svetlo. Športový nádych autu dodáva zadný strešný spojler a mohutný difúzor v spodnej časti zadného nárazníka s výrazným brzdovým svetlom na spôsob pretekárskych áut. Pri prvom pohľade na Seat el-Born som si pripomenul môj obľúbený Seat Altea. Novinka tvarom karosérie aj koncepciou interiéru rodinný van veľmi pripomína. Interiér je na kompaktné rozmery až nadpriemerne vzdušný a priestorovo veľmi dobre riešený.  Za dvojmetrového vodiča sa bez problémov ešte posadí ďalší dospelý pasažier.
Technika pod povrchom je opäť tá istá ako všade. Platforma MEB s elektromotorom výkonu 150 kW/204 k vzadu a so zadným náhonom. Batéria s kapacitou 62 kWh umožňuje Seatu dojazd 420 km podľa WLTP a zo 100 kW dobíjacieho stojana ju viete nabiť na 80% za 47 minút.  Inak povedané, svojimi parametrami len dobieha Hyundai Kona. Preto sa ponúka otázka, kam a akým smerom sa do príchodu Seatu na trh posunie technologicky Hyundai? A za akú cenu bude koncern schopný a najmä ochotný ponúkať svoje elektromobily? Seat el-Born príde na trh v druhej polovici roka 2020.