Conti france sk 1140x86
Thumb seat el born plugged into electric mobility 02 hq Thumb seat el born plugged into electric mobility 01 hq Thumb seat el born plugged into electric mobility 03 hq Thumb seat el born plugged into electric mobility 04 hq Thumb seat el born plugged into electric mobility 05 hq Thumb seat el born plugged into electric mobility 06 hq Thumb seat el born plugged into electric mobility 07 hq Thumb seat el born plugged into electric mobility 08 hq Thumb seat el born plugged into electric mobility 09 hq Thumb seat el born plugged into electric mobility 10 hq Thumb seat el born plugged into electric mobility 11 hq Thumb seat el born plugged into electric mobility 12 hq Thumb seat el born plugged into electric mobility 13 hq Thumb seat el born plugged into electric mobility 14 hq

Seat el-Born: Vyzerá veľmi k svetu a parametrami kopíruje Hyundai Kona

Batéria s kapacitou 62 kWh mu umožňuje dojazd na jedno nabitie 420 km podľa metodiky WLTP a dobíjať sa vie najviac príkonom 100 kW.  Inak povedané, svojimi parametrami len dobieha Hyundai Kona. Bude to stačiť proti konkurencii, keď berieme do úvahy, že na trh príde najskôr o rok?

Na túto otázku zrejme nik nepozná zatiaľ odpoveď, pretože veľa bude závisieť hlavne od ceny auta.  Hoci Seat el-Born je ešte len koncept, každému musí byť podľa jeho výzoru jasné, že sa pozerá už viac menej na budúce sériové auto, ktoré má oveľa bližšie k realite než všetky doterajšie štúdie z rodiny I.D. od Volkswagenu. 

Veď je aj postavený na rovnakej platforme MEB ako Volkswagen I.D., ktorého sériovú podobu spoznáme už tento rok. 

Motor v prípade platformy MEB umiestnený vzadu poskytuje elektrickému kompaktnému Seatu výkon 150 kW/204 k. Kompaktnej "električke" umožňuje šprint z 0 na 100 km/h za 7,5 sekundy. Trochu dlhšie mu ale trvá nabíjanie. Na 80% svojej kapacity sa vie zo 100 kW nabíjacieho stojana dobiť za 47 minút. To je len o 7 minút rýchlejšie než to aktuálne zvládne Hyundai Kona.

Pri pohľade na koncept prvého elektrického kompaktu z dielne Seatu mi ako prvé napadlo - Altea sa vracia.  Proporcie konceptu, mi veľmi silno pripomínajú niekdajší populárny kompaktný van. Hoci dizajn prednej časti pôsobí dojmom, akoby z oka vypadol modelu Tesla3. V každom prípade, novinka vyzerá výborne a dizajnovo ma veľmi príjemne prekvapila. Normálne vyzerá k svetu, ba až vyvoláva emóciu.

Veľmi reálne vyzerá aj interiér, ktorý čerpá s konštrukčných predností elektromobilu. Palubná doska je tvarovaná úsporne. Z jej stredu už klasicky vystupuje do priestoru veľký dotykový displej, v ktorého spodnej časti sa dotykovo nastavuje aj teplota ventilácie. Stredovú konzolu medzi prednými sedadlami vypĺňajú bohato dimenzované odkladacie priestory a celý interiér pôsobí veľmi vzdušne.

Sériová výroba modelu el-Born by mala začať v roku 2020.