Conti summer19 vykon sk 1140x86
Thumb seat leon 5 Thumb seat leon 2 Thumb seat leon 3 Thumb seat leon 1 Thumb seat leon 4 Thumb seat leon 6 Thumb seat leon 7 Thumb seat leon 8 Thumb seat leon 9 Thumb seat leon 10 Thumb seat leon 11

SEAT ladí nový Leon aj na Nürburgringu, ukáže ho tento rok

Revolúcia má nastať v dizajne, v kabíne aj pod kapotou.

Rok 2019 bude z pohľadu španielskej automobilky rokom Leona. SEAT aktuálne novinku intenzívne testuje a pripravuje sa na jej veľkolepú premiéru.

Hoci prototypy jazdia výrazne zamaskované, základné rysy karosérie predsa len vidno. Napríklad línia bočných okien je podobná súčasnej verzii. Predné partie pripomínajú nedávno odhalené SUV Tarraco. Svetlomety pôsobia štíhlejšie, maska chladiča je posunutá viac dopredu a trochu nižšie. Vzadu nájdeme opticky prepojené koncové svetlá, podobne ako na Tarracu.

Šéfdizajnér značky SEAT Alejandro Mesonero-Romanos v rozhovore pre britský Autocar uviedol, že Leon prinesie dizajnovú revolúciu. Niektoré jej znaky sa síce objavili už na SEATe Tarraco, ale naplno vyniknú až na novom kompakte.

SEAT bol podľa Mesonero-Romanosa prvý, ktorý prišiel s ostrými líniami. Lenže medzičasom začali podobne štylistické prvky využívať aj ďalšie značky v koncerne Volkswagen. Preto sa SEAT musí posunúť o krok ďalej. Dizajn bude "plnší" a k hranám pribudne niekoľko oblých línií.

Ak ide o rozmery, hatchback narastie do dĺžky približne o 50 mm. O rovnakú hodnotu sa natiahne rázvor osí kolies. Z ponuky karosárskych verzií vypadne trojdverový hatchback, zostane iba "päťdverák" a kombi. Špekuluje sa o ďalšom crossoveri - väčšom ako Arona a menšom než Ateca, ktorý by sa zaradil do rodiny Leon.

V kabíne Leona nájdeme niečo, čo šéf španielskej automobilky Luca di Meo označil výrazmi "fantastická technológia" alebo "fantastické užívateľské rozhranie". Zjednodušene povedané, kompaktný SEAT príde o drvivú väčšinu mechanických ovládačov. Ušetrený pritom nebude ani klasický ovládací panel klimatizácie. Prednosť dostane dotykový displej a vylepšené hlasové ovládanie. Na palube Leonu sa objaví digitálna asistentka Alexa od Amazonu.

Ide o pokročilé hlasové ovládanie, pretože Alexa je integrovaná do celého palubného systému auta. Prirodzenými hlasovými pokynmi môže šofér zadať cieľ do navigácie, odomknúť či zamknúť dvere, listovať v rádio staniciach,... Navyše, Alexa bude prepojená s internetom a účtom v Amazone, takže čoskoro by sme hlasovými pokynmi mali ovládať nielen funkcie auta, ale napríklad aj inteligentný dom. Alexa bude všade. Otázne však je, kedy sa naučí po slovensky.

Luca di Meo uviedol, že SEAT už dva roky pracuje, aby na trh priniesol najlepší multimediány systém. Automobilka si vraj robila interný prieskum, v ktorom nová technológia obstála lepšie ako ovládacie rozhranie Tesly Model X.

Asi nikoho neprekvapí, že Leon ponúkne aj vylepšené asistenčné systémy a za príplatok sa bude dodávať displej namiesto obyčajného analógového prístrojového panela.

Ak ide o techniku v útrobách auta, tam sa očakáva ďalšia revolúcia. SEAT Leon využije najnovšiu verziu modulárnej platformy MQB, ktorú bude zdieľať s Volkswagenom Golf VIII (jeho premiéra sa tiež očakáva tohto roku). Okrem toho, pôjde o prvý SEAT vybavený hybridnou poháňacou jednotkou. Španieli ponúknu hneď dva typy hybridu. 

Mild hybrid je lacnejší, ale aj menej efektívny. Elektromotor v ňom slúži ako pomocník spaľovacieho motora, no sám auto nepotiahne. Naopak, plug-in hybrid sa zaradí na vrchol ponuky. Výkonnejší elektromotor a batérie s väčšou kapacitou mu umožnia dojazd v čisto elektrickom režime približne 50 km.