Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb 61t Thumb 63t Thumb 62t Thumb 64t Thumb 65t Thumb 66t Thumb 67t Thumb 68t Thumb 69t

SEAT predstavil veľké SUV, odvezie až siedmich pasažierov

Novinka príde na trh začiatkom budúceho roka. Vyrábať ju budú v Nemecku.

Tarragona je prístavné mesto na severovýchode Španielska a práve ním sa SEAT inšpiroval pri výbere názvu pre novú vlajkovú loď. 4735 milimetrov dlhé, päť- alebo sedemmiestne SUV, sa volá Tarraco, pričom technický základ zdieľa s Volkswagenom Tiguan Allspace a Škodou Kodiaq.

Bližším príbuzným je mu práve Volkswagen, s ktorým nový SEAT zdieľa výrobnú linku v nemeckom Wolfsburgu i niektoré detaily. Všimnite si prakticky identické vypracovanie blatníkov, výrazný prelis v oblasti bočných kľučiek alebo oplastovanie spodnej časti dverí.

Viac voľnosti mali španielski dizajnéri pri kreslení predných a zadných partií. Vpredu vidíme štíhle svetlomety a predsadenú masku chladiča, vzadu módne prepojené koncové svetlá. V dvoch najvyšších stupňoch výbavy Style a Xcellence bude svetelná technika kompletne diódová - vrátane smeroviek alebo čítacích lampičiek v kabíne.

Palubná doska SEATu Tarraco predznamenáva novú dizajnovú filozofiu s dotykovým displejom mierne trčiacim do priestoru. Má uhlopriečku osempalcov a sekunduje plne digitálnemu prístrojovému panelu, ktorý sa pýši 10,25-palcovou uhlopriečkou. Listovanie v menu dotykovej obrazovky bude prvýkrát v aute značky SEAT možné aj gestami.

Zvyšok palubnej dosky je konzervatívny, čo mnohým zákazníkom koncernu Volkswagen imponuje. Španieli na teraz nezverejnili objem batožinového priestoru, ani iné praktické "vychytávky".

Pri zverejnení prvých oficiálnych fotografií však prezradili čo-to o technike. SEAT Tarraco stojí podľa očakávania na predĺženej platforme MQB A+ a pod kapotou nájdeme výhradne prepĺňané štvorvalce. Základná benzínová jedna-päťka TSI (110 kW/150 k) je spriahnutá výhradne so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom predných kolies. Nasleduje dvojliter TSI (140 kW/190 k), ktorý je zároveň vrcholom v ponuke benzínových motorov. Dostanete ho so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG a pohonom všetkých štyroch kolies.

Naftu už tradične spaľuje dvojliter TDI, naladený na výkon 110 kW (150 k) alebo 140 kW (190 k). Slabšia verzia v kombinácii s manuálnou prevodovkou roztáča predné kolesá, ak si priplatíte za DSG, automaticky dostanete aj štvorkolku. Silnejší variant má dvojspojkovú prevodovku i pohon oboch náprav štandardne.

Neskôr ponuku rozšíri plug-in hybrid a možno aj dvomi turbami dopovaný dvojliter TDI, určený pre športovo ladené Tarraco FR. 

Asistenčné systémy Lane Assist a Front Assist (vrátane rozoznávania cyklistov a chodcov) sú prvkami sériového vybavenia na európskom trhu. Funkcie ako monitorovanie mŕtvych uhlov Blind Spot Detection, čítanie dopravných značiek Traffic Sign Recognition, asistent pre jazdu v dopravnej zápche Traffic Jam Assist, adaptívny radarový tempomat ACC (Adaptive Cruise Control), automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel Light Assist alebo asistenčný systém pre prípad zdravotného kolapsu vodiča Emergency Assist, sú k dispozícii ako voliteľné vybavenie.

SEAT spustí predaj novinky začiatkom budúceho roka.