Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb 28s Thumb 22s Thumb 21s Thumb 23s Thumb 24s Thumb 25s Thumb 26s Thumb 27s

SEAT prestaval Aronu na plyn

Jednou z premiér značky SEAT na autosalóne v Paríži bude Arona TGI, schopná spaľovať benzín i stlačený zemný plyn (CNG).

"Compressed Natural Gas" je bezpečnejší ako skvapalnený propán-bután (LPG), dosahuje vyššie oktánové číslo (asi 130; LPG cca 110) a pri jeho spaľovaní vzniká menej škodlivín. Obľuba CNG na Slovensku nerastie tak rýchlo, ako v zahraničí, a to najmä pre nízky počet verejných plniacich staníc. Aktuálne ich registrujeme približne desať.

Je to škoda, pretože áut upravených priamo z fabriky na spaľovanie CNG pribúda. SEAT aktuálne k plynovému Leonu, Ibize a miniautu Mii (u nás sa nepredáva), pridal Aronu.

Na pohon slúži litrový prepĺňaný trojvalec 1,0 TSI, dosahujúci výkon 66 kW (90 k) v rozsahu 4500 až 5800 otáčok za minútu. Najvyšší krútiaci moment 160 Nm má šofér k dispozícii medzi 1900 a 3500 1/min. Motor je skombinovaný výhradne so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Hodnota zrýchlenia z nuly na 100 km/h za 12,8 sekundy a maximálna rýchlosť 172 km/h vám dych nevyrazia, ale Arona TGI má iné prednosti.

Do troch plynových zásobníkov, umiestnených pred a za zadnou nápravou, sa zmestí 14,3 kilogramu CNG. Výrobca udáva dojazd na jedno natankovanie 400 kilometrov, čo znamená priemernú spotrebu 3,575 kg/100 km. Kilogram stlačeného zemného plynu, určeného na pohon motorových vozidiel, podľa cenníka SPP aktuálne stojí 1,15€, vrátane DPH.

Energia vyťažená z jedného kilogramu CNG podľa prepočtov španielskej automobilky predstavuje ekvivalent k dvom litrom LPG, 1,3 litru nafty alebo k 1,5 litru benzínu.

Samozrejme, do úvahy treba brať aj náročnejší servis, o ktorom sa však Španieli nerozpísali. Napríklad plynová Octavia G-Tec, pochádzajúca z rovnakého koncernu ako SEAT Arona TGI, má servisný interval skrátený na polovicu. Okrem toho každé dva roky vyžaduje kontrolu stavu plniaceho hrdla zemného plynu a uzáveru, prípadne vyčistenie a kontrolu tesniaceho krúžka, plus kontrolu tesnosti plynových zariadení. Každé štyri roky mechanici kontrolujú tlakové nádoby na plyn.

Aby malý trojvalec v Arone mohol spaľovať plyn, prešiel niekoľkými úpravami. Popri doplnení motora o vstrekovacie trysky pre plyn a novú riadiacu jednotku, sa konštruktéri zamerali najmä na vodítka a sedlá ventilov, keďže plyn má v porovnaní s benzínom podstatne nižšiu mazaciu schopnosť. Piesty dostali chróm-niklový povlak a samotné turbodúchadlo je ľahšie, aby motor rýchlejšie reagoval na zošliapnutie plynového pedála.

Auto dokáže aj za studena naštartovať na plyn. Jedine pri teplote chladiacej kvapaliny pod -10°C, dostáva počas prvých sekúnd behu motora benzín. Riadiaca elektronika vždy preferuje jazdu na plyn a šofér nemá možnosť prepínať medzi dvomi typmi paliva. Akurát keď plyn dôjde, k slovu sa dostane núdzová zásoba benzínu. Výrobca neprezradil, aký objem má zmenšená benzínová nádrž. Dojazd na benzín však predstavuje približne 160 kilometrov. Celkový akčný rádius - vrátane plynu - má hodnotu 560 km.

Záujemca o crossover jazdiaci na plyn sa musí trochu uskromniť, pretože batožinový priestor je plytší a má základný objem 282 litrov.