Peugeot 2018 11 1140x190
Thumb the car that looks out for cyclists 007 hq Thumb the car that looks out for cyclists 001 hq Thumb the car that looks out for cyclists 003 hq Thumb the car that looks out for cyclists 002 hq Thumb the car that looks out for cyclists 004 hq Thumb the car that looks out for cyclists 006 hq Thumb the car that looks out for cyclists 008 hq Thumb the car that looks out for cyclists 009 hq

Seat Tarraco dostane asistenčný systém na ochranu cyklistov

Kolízie áut s cyklistami tvoria osem percent všetkých dopravných nehôd v Európe. Nový protikolízny systém v Seate má cyklistov chrániť.

Konštruktér automobilky Seat a dvaja jeho priatelia, vášniví cyklisti, sa vydali na cestu aby predviedli, ako funguje nový asistenčný systém modelu Seat Tarraco, chrániaci cyklistov. Za volantom auta sedí Esteban Alcántara, ktorý je zodpovedný za aktívne bezpečnostné systémy značky Seat, jedným zo spolujazdcov je dizajnér automobilky Tony Gallardo, amatérsky cyklista. Počas jazdy dobehne auto cyklistov, jazdiacich v rovnakom smere. Keď sa k nim priblíži radar na prednej časti auta zaregistruje cyklistov a na základe trajektórie a rýchlosti automobilu a cyklistov aktivuje opatrenia na zabránenie možnej kolízii,“ hovorí. Rozhoduje každá sekunda: Keď asistenčný systém zaregistruje hroziacu kolíziu o 1,5 alebo 2 sekundy, aktivuje akustické a vizuálne výstražné upozornenie. Ak vodič nereaguje, automobil začne automaticky núdzovo brzdiť 0,8 až 1 sekundu pred hroziacou kolíziou. Podľa konštruktéra v reálnej situácii v premávke to znamená, že pri jazde rýchlosťou 72 km/h automobil začne reagovať približne 20 metrov pred možnou kolíziou.

Počas vývoja systému vykonali 1200 testov. Tento asistenčný systém absolvoval počas vývoja opakované testy 450 rozličných scenárov na ceste. „Simulácie sa uskutočňovali v rozličných reálnych jazdných podmienkach. Na reprodukovanie vlastností rozličných účastníkov premávky ako chodcov alebo cyklistov boli použité špecifické štruktúry pri testoch reakcie vozidla na rozličné situácie,“ vysvetľuje inžinier. Vodič je vždy zodpovedný: Alcántara uznáva, že asistenčné systémy sú veľkou pomocou pre vodiča: „Aktívne bezpečnostné systémy zohrávajú čoraz významnejšiu úlohu pri ochrane účastníkov premávky a v niektorých prípadoch môžu zabrániť nehodám alebo minimalizovať ich následky.“ No expert španielskej automobilky zdôrazňuje, že vodič vždy nesie plnú zodpovednosť. „Tento druh asistenčných systémov nenahrádza povinnosť vodiča dávať pozor, rešpektovať dopravné predpisy, znížiť rýchlosť a udržiavať bezpečný odstup pri predbiehaní cyklistu,“ hovorí. Súčasne cyklisti majú povinnosť jazdiť vpravo, nosiť cyklistickú prilbu tam, kde je to predpísané a nesmú jazdiť v skupine vedľa seba.