Peugeot 09 2019 rifter 1140x190px
Thumb sef vw chce kupit podiel v tesle vw podiel v tesle autozurnal.com  1 Thumb sef vw chce kupit podiel v tesle vw podiel v tesle autozurnal.com  2 Thumb herbert diess ceo vw autozurnal.com  1

Šéf VW chce kúpiť podiel v Tesle. Je tu však prekážka

Šéf nemeckej značky Volkswagen, Herbert Diess, by rád kúpil podiel v americkej spoločnosti Tesla. „Diess by do toho okamžitě išiel, keby mohol,“ cituje Manager Magazin nemenovaného manažéra Volkswagenu. Hovorca VW však potencionálne spojenie síl odmietol. Ako to teda je?

herbert diess ceo vw

CEO Volkswagenu, Herbert Diess.

Volkswagen by potencionálnym podielom mohol ťažiť zo skúsenosti Tesly v oblasti batérii, elektrického pohonu a tiež vývoja softvéru. Podľa Manager Magazin má na to koncern dostatok peňazí. Aj keď CEO Volkswagenu Diess by rád videl podiel VW v americkej Tesle, je tu prekážka. Problémom by mohlo byť získanie súhlasu rodín Porsche a Piech. Tie ovládajú holding Porsche SE, ktorý je hlavným akcionárom VW.

VW podiel v Tesle zatiaľ mať nebude 

To, že Herbert Diess plánuje získať softvérových inžinierov Tesly potvrdil aj nemenovaný bankár blízky koncernu VW. Podľa agentúry Reuters však vynaloženie 30 miliard dolárov na prevzatie celej spoločnosti Tesla by bolo nemožné obhájiť. Kúpu podielu Tesly odmietol aj oficiálny hovorca Volkswagenu: "Špekulácie ohľadne kúpy podielu Tesly sú neopodstatnené." Jeho slová potvrdzuje aj blízky zdroj Volkswagenu, podľa ktorého vedenie podniku o takomto kroku v súčasnoti neuvažuje. Informuje o tom agentúra Reuters. Aj Tesla odmieta potencionálne spojenie. Manager Magazin však informuje, že Diess sa s Elonom Muskom pravidelne stretáva na pracovnej báze. 

Prečítajte si tiež: 
VW v USA zošrotuje 102 tisíc funkčných áut z aféry Dieselgate

VW podiel v Tesle
Aj napriek tomu, že Tesla patrí medzi uznávaných technologických hráčov na poli elektromobility, softvéru a autonómnej jazdy, je dlhodobo stratová. Od svojho založenia firma prerobila viac ako 6 miliard dolárov a aj napriek rekordným predajom stále nedokáže presvedčiť, že z dlhodobého hľadiska dokáže vykazovať zisk masovým predajom elektromobilov. Americký výrobca elektromobilov v druhom kvartáli znížil stratu na 408,3 miliónov dolárov, ale výsledky boli horšie, ako predpokladali analytici.

Volkswagen plánuje za ďalších 10 rokov predstaviť až 70 nových elektrických modelov. Vsádza na vlastnú platformu MEB, vyvinutú špeciálne pre autá s batériovým elektrickým pohonom. Už onedlho vo Frankfurte predstavia sériový elektromobil ID. 3, ktorý postavili práve na platforme MEB. 

Zaujímavosťou je tiež "spojenie" Tesly s koncernom FCA (Fiat-Chrysler Automobiles). Začiatkom tohto roku sa zástupcovia značiek dohodli, že do flotilových emisíi FCA začlenia aj automobily Tesla. Informoval o tom magazín Financial Times. FCA sa tak vyhne šialeným pokutám za nesplnenie limitov emisií CO2. Zároveň však Tesle zaplatí stovky miliónov eur.

Zdroj: Manager Magazin