Conti france sk 1140x86
Thumb laurens van den acker in front of duster ii and i Thumb dsc 3325 Thumb dsc 3324 Thumb dsc 3362 Thumb dsc 3363 Thumb dsc 3364 Thumb dsc 3365 Thumb dsc 3367 Thumb dsc 3368 Thumb dsc 3370 Thumb dsc 3382 Thumb dsc 3379 Thumb dsc 3383 Thumb dsc 3380 Thumb dsc 3385 Thumb dsc 3400 Thumb dsc 3404 Thumb dsc 3403 Thumb dsc 3411 Thumb dsc 3415 Thumb dsc 3417 Thumb dsc 3418 Thumb dsc 3430 Thumb dsc 3431 Thumb dsc 3432 Thumb dsc 3433 Thumb dsc 3434 Thumb dsc 3449 Thumb dsc 3477 Thumb dsc 3483 Thumb dsc 3506 Thumb dsc 3504 Thumb dsc 3508 Thumb dsc 3509 Thumb dsc 3510 Thumb dsc 3513 Thumb dsc 3512 Thumb dsc 3515 Thumb dsc 3517 Thumb dsc 3516 Thumb dsc 3518 Thumb dsc 3519 Thumb dsc 3521 Thumb dsc 3522 Thumb duster i back end Thumb duster i front face Thumb duster profile new generation Thumb emanuel klissarov Thumb extrior colors samples

Šéfdizajnér: Premýšľali sme aj o 7-miestnom Dusteri (+exkluzívne foto)

Laurens van den Acker - muž zodpovedný za dizajn áut značiek Renault a Dacia - naznačil, že sedemmiestne SUV by príliš konkurovalo minivanu Lodgy. V budúcnosti sa možno dočkáme ďalších športovo-úžitkových vozidiel s logom Dacia. 

Prečo nový Duster vyzerá takmer rovnako ako starý?

Myslím, že to bol veľmi zaujímavý projekt. Aby som bol úprimný, nikdy predtým sme to tak nerobili. Tak nejak automaticky sme zachovali všetky základné myšlienky Dustera. Zároveň sme sa snažili všetko vylepšiť. Potrebovali sme dizajnéra, ktorý porozumie tvarom predchodcu a dokáže z každého detailu vyťažiť o päť percent viac. Myslím, že až keď uvidíte auto na ulici, zistíte, ako veľmi sa v skutočnosti zmenilo.

Premýšľali ste aj o sedemmiestnej verzii?

Áno, samozrejme. Chceli sme vytvoriť všetky možné variácie na tejto platforme. Vrátane sedemmiestnej verzie. Snažili sme sa zistiť, čo môžeme urobiť s Dusterom a čo môžeme urobiť s ostatnými modelmi. Vo všeobecnosti chceme z Dustera vyťažiť to najlepšie, ale zároveň sa pozeráme na ostatných členov rodiny. Krok za krokom rozširujeme modelový rad inteligentným spôsobom, aby naše vozidlá boli úspešné. Niektoré investície sú skvelé a nechceme na ne siahať, iné je potrebné prehodnotiť. (inými slovami, sedemmiestny Duster by príliš konkuroval Dacii Lodgy pozn. aut.)

Aké sú vaše očakávania z hľadiska predaja nového Dustera?

Dacia predáva približne 185 000 Dusterov ročne! Úprimne povedané, sme obmedzení výrobnými kapacitami. Na trhu existuje veľký dopyt. Chceme zvýšiť predaj, ale nemôžem vám teraz poskytnúť presné údaje. Sme presvedčení, že auto má s nástupom novej generácie veľký potenciál. Existujú tri hlavné dôvody, pre ktoré môžeme zvýšiť predaj. Prvým je neustále rastúca obľuba áut segmentu C-SUV. Druhým je atraktivita nového modelu - príťažlivosť Dustera je väčšia ako doteraz. Po tretie, cítime lojalitu zákazníkov. Môže to mať turbo účinok, pretože z prvého Dustera sme predali viac ako jeden milión áut.

Máme ešte jeden silný argument a ním je zostatková hodnota. Duster si naozaj dobre udržiava cenu. Keď si kúpite Duster, nestrácate peniaze, pretože hodnota auta je na trhu s ojazdenými vozidlami stále vysoká. Keď predáte prvý Duster, môžete si kúpiť nový. Tento vernostný efekt nám zabezpečuje novú vlnu klientov. 

Očakávate rovnakú lojalitu zákazníkov aj napriek dlhým dodacím lehotám?

V tejto chvíli máme obmedzené výrobné kapacity. Momentálne vám nemôžem povedať, že čakacia doba na auto bude jeden mesiac. Ak bude dopyt veľký, čakacia doba zostane rovnaká  - štyri až šesť mesiacov. Klienti pochopili, že musia počkať, pretože Duster je jedinečná ponuka na trhu.

Myslíte si, že Dacia Duster sa stane kultovým autom podobne ako Volkswagen Chrobák?

To je naozaj ťažká otázka. Nemôžete kresliť ikonu, auto sa postupne stáva ikonou. Deje sa to automaticky, nejde o účel, keď príde na trh. Najlepším dôkazom je, ako veľmi podceňujeme úspech Dustera a celkovo úspech značky Dacia. Mohli by sme predstierať, že sme presne vedeli, aký pozitívny ohlas príde od ľudí na Daciu a ako sa bude značka postupne rozvíjať. Nie je to tak a nebolo by to správne. Pravdou je, že sme zasiahli citlivé miesto mnohých ľudí v správnom čase.

Ako si predstavujete pohon budúceho Dustera? Môžeme očakávať elektrickú verziu?

Nie je pochýb o tom, že Dacia sa musí meniť rovnako ako sa mení zvyšok sveta. Inak bude zastaraná! Regulácia emisií sa nás týka rovnako ako ostatných. Máme malú výhodu v tom, že môžeme primiešať emisie Dacie k ostatným značkám v rámci skupiny Renault. Podobne to robí Mercedes a Smart alebo značky v rámci Volkswagen Group. Bez akýchkoľvek pochybností sa Dacia bude musieť vyvíjať v duchu nových nariadení. Otázkou je, ako môžeme ponúknuť elektrickú mobilitu za atraktívnu cenu? Nie je to len náš problém, je to problém celého priemyslu. Prémiová značka si môže dovoliť predávať elektrickú mobilitu za príplatok 20 000 - 30 000 eur. Pre nás bude ťažké nájsť odpoveď na elektrickú mobilitu. Neveríme, že by naši zákazníci boli ochotní zaplatiť dvakrát viac iba za pohon. Je to určite niečo, čím sa momentálne zaoberáme.

Ponúkne Dacia v budúcnosti menšie alebo väčšie SUV?

Vždy sa sťažujem nášmu predajnému a marketingovému tímu. Ak sa ich opýtate, povedia, že chcú väčší Duster, väčšie autá... pokiaľ budú stáť 5000 eur! Pred dvadsiatimi rokmi bolo malé auto drahé, väčšie bolo drahšie. Dacia ukazuje, že dokáže robiť veľké autá za dobrú cenu. Na piknikoch (Dacia Pique-nique je zraz priaznivcov značky, organizovaný aj na Slovensku, pozn. aut.) vidíme, že existuje komunita ľudí s rôznymi potrebami, ktorá verí v našu značku. Som presvedčený, že môžeme zväčšiť ponuku modelov a zostať úspešní.