Kia sportage 2018 november 878x190
Advertisement
Thumb 2 Thumb sam 0080 Thumb 1 Thumb sam 0081 Thumb sam 0083 Thumb img 5780 Thumb sam 0084 Thumb sam 0085 Thumb sam 0086 Thumb sam 0087

Šéfdizajnér Steve Mattin: Lada ponúkne atraktívny dizajn za dobrú cenu

53-ročný rodák z britského Bedfordu má ambíciu stať sa novou superstar automobilového dizajnu. Jeho príbeh v mnohom pripomína Petra Schreyera, ktorý pracoval pre koncern Volkswagen, ale zlákala ho ponuka Korejčanov, dať autám značky Kia úplne novú podobu. Steve Mattin nakreslil ikonický športiak McLaren SLR, luxusný Maybach i malý Mercedes triedy A. Pre Volvo navrhol kompletnú rodinu S60/V60/XC60. Už sedem rokov však býva v Moskve a usiluje sa, aby Lada predávala pekné autá.

Pán Mattin, na moskovskom autosalóne ste si usilovne fotili novú Grantu. Našli ste niečo, čo ste na nej nedokončili?

Nie, to nie je ten dôvod. Práve naopak, sme veľmi hrdí na naše produkty. V priebehu dňa som poskytoval veľa rozhovorov. Nemal som čas a preto som si narýchlo urobil niekoľko záberov. Milujem fotografie a preto fotím všetko, čo robím. Fotenie je neoddeliteľnou súčasťou môjho každodenného života.

Neustále sa pozeráte na auto. Čo by ste dnes urobili inak?

Nič by som nezmenil. Pracovali sme tvrdo, aby sme novú Grantu odlíšili od predchádzajúcej. Aby sme do nej začlenili zmeny, ktoré sa týkajú celej značky. Ak sa pozriete na prednú časť, uvidíte, čo spája všetky naše modely - motív písmena X. Akoby ste pred sebou mali malú Vestu. Bolo pre nás dôležité, zladiť tieto dve autá. Máme veľa zákazníkov, ktorí sa stotožnili s naším novým dizajnom, ale doteraz si ho nemohli dovoliť, kvôli vyššej cene modelu Vesta. Teraz im môžeme ponúknuť podstatne vynovenú Grantu. Predtým auto pôsobilo úzkym a vysokým dojmom, ale teraz vyzerá širšie, mohutnejšie a pôsobivejšie. Nárazníky majú športový dizajn, kolesá sú nové, smerovky sa presťahovali do spätných zrkadiel a veľa práce sme odviedli v interiéri, kde sú nové sedadlá alebo kvalitnejšie textilné prvky. Existuje niekoľko typov karosérií: sedan, hatchback, liftback, kombi i crossover.

Aké náročné je pre vás pracovať s ruskými dodávateľmi a komponentmi? Vidíte v tom perspektívu?

S ruskými dodávateľmi máme veľmi úzku spoluprácu. V tejto cenovej hladine a pri napnutom rozpočte si nemôžeme dovoliť napríklad mäkčený plast v interiéri. Rozpočet rozdeľujeme podľa priorít. Pre nás bolo v prípade Granty najdôležitejšie, vytvoriť nový vzhľad auta a zamerať sa na niektoré časti interiéru. Medzi Grantou a Vestou však musia byť určité rozdiely, lebo tieto modely sa nachádzajú v rôznych cenových a veľkostných segmentoch.

Kedy prišlo rozhodnutie, že budete kresliť autá?

To je veľmi dobrá otázka. Spomínam si, že som bol malý, ale neviem presne. Vždy ma zaujímali autá, otec ma ako malého vodil na preteky - Formula 1, Stokkars a ďalšie. Premýšľal som, že budem architektom. Ale potom som zistil, že by ma čakalo osem rokov štúdia na univerzite. Prihlásil som sa do súťaže, v ktorej som naskicoval kamarátovo auto a vyhral som. Vtedy som sa rozhodol stať automobilovým dizajnérom a nikdy som toto rozhodnutie neoľutoval.

Hlavný konštruktér spoločnosti AvtoVaz si nevie vynachváliť spoluprácu s vami. Čo si myslíte, moderný dizajnér má podporu od konštruktérov alebo musí robiť kompromisy?

Mám 30 rokov skúseností a za sebou angažmány v najlepších značkách na svete, ako je Mercedes- -Benz alebo Volvo. Teda viem, čo je pri vývoji možné a čo nie. Mojou úlohou je odovzdať skúsenosti a znalosti môjmu tímu. Myslím, že máme veľmi dobré vzťahy na všetkých úrovniach spoločnosti. Ak niekedy pevne presadzujem moju víziu, tak je to iba pre zlepšenie produktu.

Aké bolo vaše prvé auto a aké auto by ste chceli mať?

Nerád by som bližšie odhaľoval moje prvé auto. Lebo niekedy máte dobré skúsenosti, inokedy zlé. To auto som venoval otcovi skôr, než som si urobil vodičský preukaz. Bol to Ford. Pre mňa ako dizajnéra je veľmi ťažké, vybrať si. Keď som pôsobil v Mercedese, chcel som si vytvoriť zbierku - vlastniť každé auto, na ktorom som sa podieľal. Kúpil som si prvý Mercedes triedy A, potom triedu S a potom to už išlo nad rámec môjho rozpočtu. Tých projektov bolo veľa. Myslím si, že auto, ktoré by som chcel, je stále iba v mojej hlave. Pracoval som pre tri rôzne značky a som hrdý, čo som dokázal, najmä čo som dokázal urobiť pre Ladu. Dnes hrdo šoférujem Vestu Cross.

Myslíte si, že práca pre Ladu je vrcholom vašej kariéry? Ako si predstavujete jej modelový rad v najbližších piatich rokoch? Myslíte si, že táto značka dokáže pokryť celé spektrum trhu - od ľudového auta po luxusné?

Pracujem pre Ladu sedem rokov a na začiatku sa jej portfólio podstatne líšilo od toho, čo máme dnes. Trhové segmenty, v ktorých sme pôsobili, zostali zachované, ale priniesli sme do nich nové modely - Vesta, Vesta Cross, nová Granta, Xray. Práve tieto autá nám dnes prinášajú úspech. Musíme si udržať jadro nášho zákazníckeho publika a zároveň dosiahnuť ďalší rast. To, čo sme doteraz urobili, je však iba prvý krok. Povedzme si na rovinu, že vyvíjať luxusný alebo drahý športový automobil je relatívne jednoduché, pretože nemáte žiadne limity. Ale postaviť dobré auto, ktorého cenovka sa má pohybovať okolo 10 000 eur, je podľa mňa o dosť náročnejšie. Zložitosť našej úlohy spočíva vo vytvorení atraktívneho modelu, ktorý je dostupnejší ako to, čo ponúkajú iné značky. Musíme im ponúknuť atraktívny dizajn za dostupnú cenu.

Na autosalóne v Moskve sme si všimli, že díleri veľmi privítali novinky, ktoré ste predstavili. Špeciálne štúdiu 4x4 Vision. Je to možno šialené, ale nik tomu autu nepovie inak ako Niva. Pritom Niva existuje, akurát je to iné auto a práva na názov vlastní Chevrolet. Ako môžu existovať tieto dve autá vedľa seba?

Neviem, čo bude ďalej s Chevroletom Niva. Pred niekoľkými rokmi ukázali prototyp novej generácie a potom nič. Mojou úlohou je zaoberať sa Ladou. Ak sa zameriate na vnímanie Lady vo svete, uvidíte, že model 4x4 má obrovskú reputáciu, a to nielen v Rusku. To je základ, na ktorom musíme znovu vytvoriť veľmi silný model.

Čo vás priviedlo k tomu, že ste prácu pre luxusnú značku vymenili za „ľudovú“ Ladu?

Do Mercedesu som nastúpil hneď po štúdiu. Nasledovalo niekoľko ťažkých rokov, ale úspech sa dostavil a moje návrhy šli do výroby. Nemyslel som si, že niekedy opustím túto spoločnosť. Potom mi však zavolal Jay Mays, bývalý šéfdizajnér značky Ford, ktorý neskôr viedol Volvo. Ponúkol mi, aby som sa stal riaditeľom oddelenia Volvo Design. Vtedy som mal 40 rokov a mnohí ľudia hovoria, že život sa začína až v tomto veku. Mal som vážnu vnútornú diskusiu, či pôjdem alebo zostanem v Mercedese. To isté sa stalo v roku 2011, keď sa mi ozvali z Lady. Moja prvá myšlienka bola „prečo“. Nevedel som o tej značke prakticky nič, poznal som len Nivu. Do tej doby som Moskvu navštevoval len počas miestneho autosalónu. Navyše, na západe sa o Rusku vie iba veľmi málo. Presvedčil ma fakt, že som mohol začať úplne od začiatku, na čistom liste papiera. Málokedy sa v živote vyskytne úplná sloboda, objavovanie novej kultúry a nových ľudí. Bolo to skvelé gesto a dnes vidíte výsledky. Lada urobila obrovský pokrok vo veľmi krátkom čase.

V súčasnosti existuje trend, doslova zosúladiť „tváre“ jednotlivých modelov, naprieč rôznymi segmentmi. Ľuďom sa potom stáva, že ich ťažko rozlišujú. Nestane sa niečo podobné s vaším motívom písmena X? Dokážete jednotlivé modely navzájom odlíšiť?

Dnes je to veľmi dôležité. Keď som nastúpil do Lady, neexistovala žiadna vizuálna identita. Všetky modely - Classic (Lada 2107 pozn. red.), Granta a tak ďalej - nijakým spôsobom nenaznačovali, že patria pod jednu značku. Ak sa pozriete na našu aktuálnu ponuku, obsahuje jednotnú korporátnu identitu. Je to dôležité, pretože jeden produkt môže ovplyvniť predaj ostatných. Ak si niekto kupuje Grantu, poteší ho, že obsahuje črty Vesty - väčšieho a drahšieho auta. Máme silnú DNA, ale netýka sa iba vzhľadu a do každého modelu sa prenáša iným spôsobom. Sú tu rôzne veľkosti, proporcie, uhly, hladšie alebo viac členité... Uisťujem vás, že ak ide o dizajn, nikdy nebudeme mať nedostatok nápadov. Steny v našom moskovskom štúdiu sú pokryté rôznymi interpretáciami motívu písmena X v našom štýle.

Čerpáte pri svojej práci z tradície značky Lada?

Mojou úlohou je urobiť odklon od tradícií. Toto je výzva, ktorú predstavujem. Ak budete dodržiavať tradície, nikdy sa nezmeníte. Musíme zmeniť kvalitu dizajnu, bezpečnosť a pozrieť sa na nových zákazníkov. Sám nie som tradicionalista. Úlohou je vytvárať atraktívne produkty, potom sa Lada stane silnou značkou a Rusi na ňu budú hrdí.