Peugeot november 5008 1200x90

Aktuality, autosalóny, pohľad do zákulisia automobiliek, tajné projekty, domáci a zahraničný automobilový šport.

Opel

Thumb 1127 processed 640x420 Thumb 18020 large 1216 Thumb 18019 large 1127

Skica: Opel Insignia dostane výraznejšie tvary

Rüsselsheimská automobilka čoskoro oslávi štvrté výročie premiéry modelu Insignia. To je pravý čas na omladzovaciu kúru.

Opel svojho zástupcu v strednej triede po technickej stránke modernizuje priebežne a bez veľkej publicity. Insignia naposledy dostala dvojlitrový bi-turbo diesel a prednú nápravu typu HiPerStrut, ktorú si po novom je možné za príplatok objednať aj do verzií s pohonom predných kolies (predtým len OPC a štvorkolky).

Facelift prinesie najmä úpravy dizajnu, drobné vylepšenia v interiéri a dokonalejších elektronických asistentov. Skica i špionážne fotografie prototypov kolujúce po internete naznačujú, že predné svetlomety ostanú v rámci modernizácie nezmenené. Nové, výraznejšie, tvary však získa predný nárazník a maska chladiča. Vzadu môžeme očakávať nové koncové svetlá. Doteraz používané žiarovky vo všetkých karosárskych verziách nahradia obľúbené diódy. V prípade sedanu a liftbacku sa má zmeniť aj zadný nárazník. Insignia okrem toho dostane širšiu paletu lakov karosérie a nové zliatinové disky kolies.

Na záver predsa len dve novinky týkajúca sa techniky. Omladzovacej kúre sa totiž nevyhne ani športový variant OPC. Britský Autocar nedávno priniesol informáciu, že najrýchlejšia Insignia dostane upravený prepĺňaný šesťvalec s objemom 2,8 litra, ktorý bude namiesto 239 kW (325 k) dosahovať výkon 294 kW (400 k). Okrem neho aj účinnejšie brzdy a preladený podvozok. Vyšší výkon má Insigniu OPC zreteľne odčleniť od novej Astry OPC, ktorá sa väčšej sestre v tomto ukazovateli dosť priblížila, keď jej prepĺňaný dvojliter disponuje 206 kW (280 k). Na druhú novinku si bude treba počkať zhruba rok. Bude ňou nový základný turbodiesel 1,6 CDTI. Vynovený Opel Insignia by sme však mali spoznať ešte do konca tohto roka.