Peugeot 2019 01 1140x190
Thumb 51s Thumb 52s Thumb 53s

Škoda avizuje elektrický crossover s črtami kupé

Koncept nemá klasické kľučky a vonkajšie spätné zrkadlá nahradili kamery. Sériovú verziu spoznáme už o rok.

Škoda privezie na autosalón do Ženevy tri novinky: kompaktný hatchback Scala, mestský crossover Kamiq a koncept elektrického crossoveru Vision iV.

Škoda Vision iV nie je iba dizajnérskym cvičením. Ide o predobraz budúceho sériového elektromobilu, ktorý sa na trhu objaví v priebehu budúceho roka. Charakterizuje ho aerodynamicky optimalizovaná karoséria so zaoblenou líniou strechy, evokujúcou kupé. Koncept má štvoro dverí a výrazné 22-palcové kolesá.

Prednej časti dominuje nová interpretácia pre Škodu typickej masky chladiča s jemným vertikálnym rebrovaním a kryštalickými štruktúrami. Vynikne najmä horizontálna svetelná lišta, ktorá v hornej časti mriežky spája svetlomety. Na mohutnej zadnej časti sa nachádza aerodynamický spojler a kryštalické LED koncové svetlá. Tie po novom definujú tvar písmena C, čo je ďalší z typických znakov škodoviek. Vzadu okrem iného upúta nápis Škoda s červeným podsvietením jednotlivých písmen.

O technike zatiaľ výrobca mlčí. Isté je iba použitie koncernovej platformy MEB, vyvinutej špeciálne pre elektromobily. Jej hlavnou črtou je štedrý priestor v podlahe pre uloženie batérií. Jednotný podvozkový základ umožní variabilne meniť veľkosť áut, počet elektromotorov i veľkosť akumulátorov. Avšak základné konštrukčné prvky budú vždy rovnaké, vďaka čomu klesnú náklady na výrobu a hádam aj cena. 

Elektromobily zároveň prinesú priestorovú revolúciu, ktorú sme už do istej miery spoznali, vďaka konkurencii. Elektromotor veľa miesta nezaberie, prevodovku v pravom slova zmysle nepotrebujeme (stačí jeden stály prevod), riadiaca elektronika je tiež skladná a batérie budú ukryté v podlahe.

"Rok 2019 predstavuje pre značku Škoda vstup do éry elektromobility. Česká automobilka 124 rokov po založení podniku uvedie na trh model Superb PHEV s plug-in-hybridným pohonom a elektrické Citigo s čisto batériovým elektrickým pohonom. V roku 2020 budú nasledovať prvé sériové automobily na báze platformy MEB. V nasledujúcich štyroch rokoch investuje Škoda okolo dvoch miliárd eur do alternatívnych pohonov a nových služieb, súvisiacich s mobilitou. Do konca roka 2022 predstaví viac ako desať elektrifikovaných modelov," uviedol hovorca mladoboleslavskej automobilky Hermann Prax.