135 19 hyund kampan i range 1140x190px 1
Thumb 41s Thumb 44s Thumb 42s Thumb 45s

Škoda avizuje návrat Rapidu kupé. Pôjde o koncept

Kompaktné kupé vzniká pod rukami študentov SOU strojárenského Škoda Auto. Hotový projekt uvidíme už začiatkom mája, ale bez šance na sériovú výrobu.

Nestáva sa často, aby nám Škoda dovolila nahliadnuť do zákulisia vývoja nového modelu. Tentoraz však urobila výnimku a zverejnila dve fotografie pripravovaného kupé Rapid.

Samozrejme, zábery sú urobené tak, aby všetko podstatné - teda zadné partie - ostalo zakryté. Predná časť zodpovedá sériovému Rapidu, akurát blatníky sú rozšírené a kapota motora obsahuje výrazné rebrovanie, slúžiace na odvod teplého vzduchu od motora.

Asi už tušíte, že kupé, ktoré má ideovo nadviazať na Rapid z osemdesiatych rokov minulého storočia, nevyvíjajú priamo konštruktéri mladoboleslavskej automobilky. Ide o projekt študentov Stredného odborného učilišťa strojárenského Škoda Auto. 

Škola vznikla ešte v roku 1927 a odvtedy vychováva budúcich zamestnancov automobilky.

Stalo sa malou tradíciou, že žiaci každý rok postavia prototyp, ktorý Škoda predstaví na najväčšom zraze priaznivcov upravených áut koncernu VW, pri rakúskom jazere Wörthersee. Hotový Rapid kupé uvidíme v máji.

Na stavbe sa podieľa 27 študentov, z nich päť je dievčat. Ako prezradili, koncept bude mať splývajúcu zadnú časť, sklenenú strechu a červeno-čierny lak.

Prototypy z dielne SOU strojárenského Škoda Auto: 

Škoda CitiJet

Študenti v roku 2014 premenili Škodu Citigo na dvojmiestny roadster CitiJet s pevnými bočnými oknami. Za sedadlami je ochranný oblúk a výkonný audiosystém. Technika zodpovedá produkčnému miniautu, akurát výfuk je športový.

Škoda FUNstar

Štýlový pick-up zostrojený na báze Fabie tretej generácie. Žiaci obložili ložnú plochu oteruvzdorným hliníkom a pridali veľa efektných športových doplnkov. Pohrali sa však aj s detailmi. Napríklad koncové svetlá obsahujú diódovú techniku, čo sériová Fabia neponúka. Došlo aj na úpravu motora. Prepĺňaná jedna-dvojka TSI dosahuje výkon 90 kW (120 k), namiesto pôvodných 77 kW (105 k). Študenti jej totiž dopriali športový výfuk a iný softvér riadiacej jednotky.