20001 banner astra1140x190
Thumb octavia rs autozurnal.com 1 Thumb skoda seat autozurnal.com 1 Thumb skoda seat autozurnal.com 2

Škoda bude viac konkurovať Dacii, SEAT má byť emotívnejší!

Značky koncernu Volkswagen prejdú zmenou identity. VW chce Škodu a SEAT viac odlíšiť, preto pre nich pripravil nové úlohy. Škoda bude lacnejšou značkou, zameranou na východné trhy a SEAT postúpi o "stupienok vyššie". Má byť emotívnejší a prémiovejší. Cieľom je menšia vzájomná konkurencia a realizácia myšlienok s jasným zameraním značiek, ku ktorým akosi nikdy nedošlo.

Prečítajte si tiež: 
Nová Škoda Octavia 2020 so šikovným maskovaním


Škoda a SEAT v nedávnej minulosti zohrávali v hierarchii koncernu VW rôzne úlohy. Nie je tajomstvom, že Škoda mala byť akýmsi ideovým Volvom, neskôr sa jej prisudzovala rola racionálnejšej, pragmatickejšej značky zameranej na pomer cena/výkon. SEAT si dlho hľadal miesto, momentálne športové naladenie a emotívnejší dizajn mu sedí. V doterajšej histórii však nikdy nešlo o markantné rozdiely a to, že si značky navzájom konkurujú, nepriamo priznalo aj vedenie koncernu.

Prečítajte si tiež: 
Aký je nový VW Passat 2,0 TDI Evo v porovnaní s predchodcom?

Nie je tajomstvom, že napr. taká Škoda Superb veľmi konkuruje VW Passat a mnoho zákazníkov dalo priestrannejšej a praktickejšej Škode pred Passatom prednosť. A to aj napriek tomu, že Superb je na tom s cenou veľmi podobne. To sa VW nemusí páčiť. Je teda logické, že väčšie rozdiely medzi značkami koncernu sú na mieste. Môže to však ohroziť budúcu modelovú ponuku. Najväčšie obavy panujú kvôli modelom Škoda RS, ktoré by so zmenou identity mohli (ale nemusia) odísť do dôchodku

Menšia vzájomná konkurencia

Produktový stratég koncernu VW, Michael Jost pre Automotive News Europe, hovorí: "Chceme dosiahnuť zreteľnejšie identity našich značiek. Škoda by sa mala zamerať viac na východné trhy a väčšmi reprezentovať ideu praktických áut, so zameraním na pomer cena/výkon. SEAT aj prostredníctvom značky Cupra môže byť emotívnejší a zamerať sa na radosť z jazdy." Svojím spôsobom môže byť SEAT španielskou Alfou Romeo. Je však otázne, či tieto zmeny pomôžu, alebo uškodia, keďže zákazníci značiek sú zvyknutí na určitý štandard. Platí to najmä v prípade zmeny stratégie, ktorou pôjde Škoda. Je však zrejmé, že úspech Dacie je pre vedenie VW "znepokojujúce" a preto chce mať pod svojimi krídlami veľkého konkurenta rumunskej značky.

SEAT má útočiť na emócie, a to aj prostredníctvom Cupry.

Čo bude táto zmena identity značiek znamenať pre zákazníkov? Môže dôjsť k očesaniu ponuky modelov Škoda, najmä športovejších a luxusnejších verzií. Naopak, pribudnúť by mohli lacné autá, zamerané na cenu (pamätáte si Fabiu Junior?). Pri SEATe môže byť situácia podobná s tým rozdielom, že emotívnejšie, rýchlejšie a drahšie modely pribudnú a stopku dostanú niektoré praktické autá na každý deň. "Miernejšou" alternatívou by bolo očesanie ponuky výbav a exkluzívnych prvkov. Stopku v niektorých modeloch by tak napr. dostalo čalúnenie Alcantarou.

A čo so samotnou značkou Volkswagen? Šepká sa, že tá môže v blízkej budúcnosti prejsť čiste na modely s elektrickým pohonom. Strategické kocky sú hodené, uvidíme, čo prinesie blízka budúcnosť a ako sa samotné značky, ale aj ich zákazníci, postavia k navrhovaným zmenám.

Zdroj: europe.autonews.com