Hyundai i20 2018 september 1140x190
Thumb fabia combi mc 10 Thumb fabia combi mc 06 Thumb fabia combi mc 15 Thumb fabia combi mc 01 Thumb fabia combi mc 37 Thumb fabia combi mc 43 Thumb fabia combi mc 47

Škoda Fabia facelift: Nová Fabia je krajšia a poháňa ju iba trojvalec

Najmenšia Škoda v rámci modernizácie vylepšuje viacero detailov. Okrem vzhľadu posilňuje aj výbavu a jedna zásadná zmena sa udiala aj pod prednou kapotou.

 

Ako je na tom segment malých áut? Umiera a pomaly ustupuje crossoverom, alebo naopak? No ako u koho... Len nedávno sme oplakali posledný vyrobený kus Fiatu Punto a o niekoľko dní na to sme oslavovali predajné úspechy a ďalší rast Škody Fabia. Najmenšej Škodovke sa darí z roka na rok lepšie, preto už teraz si dovolím tvrdiť, že určite sa dožijeme aj novej generácie. Podľa všetkého aj vo verzii kombi, pretože v niektorých krajinách dosahuje veľmi pekný podiel na predaji. Na mysli mám najmä krajiny Strednej a Východnej Európy, kde je Škoda silno etablovaná a Fabia Combi je pre mnohé mladé rodiny prvým rodinným autom. Veď v kufri objemu 530 litrov sa kočiar doslova stratí a stále vám ostáva veľa miesta na ďalšiu batožinu.

V detailoch bol doladený aj interiér. Prístrojový panel dostal prehľadnejšiu grafiku. Vylepšené boli multimediálne zariadenia. Nové sú niektoré poťahy a všetky bočné okná majú teraz automatické dojazdy na jeden dotyk, čo prináša ešte jednu výhodu. Okná viete na diaľku kľúčom otvárať alebo dovierať, podobne ako na väčších modeloch Škody. Do kufra si môžete priplatiť nové gumené dno.

Dôvod na optimizmus mi dodáva aj fakt, že pre Škodu je Fabia globálne tretí najpredávanejší model, na Slovensku dokonca druhý, hneď po Octavii. Poďme ale späť k novinkám v rámci faceliftu. Najviditeľnejšie zmeny sa udiali na prednej časti, ktorá dostala viac dopredu vystúpenú masku a užšie reflektory, vďaka čomu pôsobí jej tvár celkovo klinovitejším dojmom. Konečne pre všetky verzie sú teraz štandardom denné LED, ozdobené českým krištáľom. Vyššie výbavové verzie môžu mať aj plne LED predné reflektory, teda stretávacie, diaľkové a odbočovacie. Zástupcovia značky tvrdia, že keď si súčasní majitelia Fabie vyskúšajú LED predné reflektory v novej Fabii, zažijú doslova šok z rozdielu vo výkone. Novinkou je aj automatické prepínanie medzi stretávacím a diaľkovým režimom.

Na LED technológiu vsádza Fabia aj vzadu. Tu sa ale sústreďuje hlavne na vyššie výbavové verzie, kde LED zabezpečujú obrysové a brzdové svetlá. Ostatné funkcie sú pokryté klasickými žiarovkami.

Mierne upravené boli aj nárazníky. Najviac na zaujali tie na verzii Monte Carlo. Hlavne zadný, s výrazným difúzorom a imitovanými športovými koncovkami výfuku. V kombinácii s čiernym strešným spojlerom vyzerá vďaka nemu kombík skvelo. Aj v kokpite sa dolaďovali len detaily. Prístrojový panel dostal prehľadnejšiu grafiku. Vylepšené boli multimediálne zariadenia. Nové sú niektoré poťahy a všetky bočné okná majú teraz automatické dojazdy na jeden dotyk, čo prináša ešte jednu výhodu. Okná viete na diaľku kľúčom otvárať alebo dovierať, podobne ako na väčších modeloch Škody. Deťom môžete vzadu priplatiť držiaky na tablety, ktoré už určite tiež poznáte z väčších modelov. Tie sa teraz dajú dobíjať z dvoch nových USB vstupov pre zadných pasažierov.

Predná maska vystupujúca viac do popredia a užšie predné reflektory dodávajú prednej časti klinovitejší vzhľad. Kombík vo verzii Monte Carlo zaujme výrazným zadným difúzorom a fejkovými koncovkami výfuku.

Ponuka motorov sa s príchodom faceliftu obmedzila na litrový trojvalec, ktorý sa dodáva v dvoch výkonových prevedenia bez preplňovania a v dvoch s preplňovaním. Základ 44 kW bez turba a priameho vstrekovania príde neskôr. Čiže z atmosféry je na výber len 55 kW. A potom sú tu ešte dva TSI trojvalce. Prvý má výkon 70 kW a druhý 81 kW. Prvé tri agregáty sa montujú s 5-stupňovým manuálom. Najvýkonnejšia verzia má 6-stupňový manuál, alebo alternatívne 7-stupňové DSG. Novinkou pri TSI motoroch je montovanie filtra pevných častíc kvôli emisiám. Mnohí ľudia majú z tejto zmeny po skúsenosti s filtrami v naftových motoroch obavy. Opýtal som sa preto technika, čo si časticový filter vyžaduje z pohľadu užívateľa. Celý rozhovor nájdete na našom youtube kanáli Autožurnálu. Okrem časticových filtrov v ňom rozoberáme aj 18-palcové kolesá, ktoré sú tiež novinkou, ale len pre krátku verziu hatchback. Zavedenie väčších kolies si vyžiadalo dodatočné vystuženie karosérie, vystuženie podlahy pred uchytením zadnej nápravy, iné je aj uloženie zadných kolies a nový tvar dostala spojovacia tyč riadenia, aby auto vydržalo vyššie namáhanie. Pri týchto úpravách sa automaticky pýta otázka, či už nie je dôvod aj na osadenie výkonnejšieho motora 1.5 TSI? To ale nikto zatiaľ nechcel komentovať.

Na prvých jazdách som si v krátkosti vyskúšal najvýkonnejší trojvalec 1.0 TSI v kombinácii s manuálnou prevodovkou, ktorý má povesť motora s dlhými prevodmi. Neviem či pod týmto vplyvom, alebo aj z dôvodu časticového filtra bol testovaný agregát do 2000 ot. 1/min akosi mŕtvy. Do kopca sa mu vôbec nechcelo. Na prebratie k životu potreboval vyslovene podržať v otáčkach, ale potom už išiel. Keď sa poriadne nadýchne, na svoj objem pôsobí až prekvapivo svižne. Kvôli dlhému stálemu prevodu sa mnohí majitelia tohto motora sťažujú hlavne na cúvanie, pri ktorom im často zhasne motor. Môžem potvrdiť, že na to aby sa Fabia rozbehla do kopca na spiatočku, potrebuje veľa plynu. Preto, ak by som si volil 81 kW verziu, tak už si radšej priplatím za DSG. Motor je s touto prevodovkou ešte dynamickejší a pri cúvaní vám nebude zhasínať.

 

Technické parametre Škoda Fabia Combi
motor  1.0 TSI
zdvihový objem valcov [cm3] 999
výkon [kW/k]  81/110
pri otáčkach [1/min]  5000-5500
krútiaci moment [Nm]  200
pri otáčkach [1/min]  2000-3500
prevodovka  6 MT
palivová spotreba kom. [l/100 km]  4,7
pohotovostná hmotnosť [kg]  1152
zrýchlenie 0-100 km/h [s]  9,7
maximálna rýchlosť [km/h]  196
Rozmery: dĺžka 4262 mm, šírka 1732 mm, výška 1467 mm, rázvor náprav 2470 mm, objem palivovej nádrže 45 l, objem batožinového priestoru 530/1395 l.