Hyundai 2019 02 1140x190
Thumb 02 kamiq ext Thumb 01 kamiq ext Thumb 01 kamiq int Thumb 03 kamiq ext Thumb 02 kamiq int Thumb 05 kamiq ext Thumb 04 kamiq ext Thumb 06 kamiq ext Thumb 34 predni02 Thumb kamiq boot 02 Thumb kamiq boot 05 Thumb img 3136 Thumb kamiq climatronic usb Thumb kamiq door edge Thumb kamiq grill Thumb img 3141 Thumb kamiq mib 01 Thumb kamiq seats rear space Thumb kamiq seats front Thumb kamiq virtual cocpit 01 Thumb kamiq water cap closed Thumb kamiq water cap open Thumb kamiq usb Thumb kamiq mirror

Škoda Kamiq naživo!

Prinášame prvé dojmy zo statického zoznámenia sa s prvým mestským crossoverom značky Škoda. Kamiq je viac vyšperkovaný, dvihnutý a vnútri na výšku priestrannejší súrodenec Scaly.

Prvým dôležitým faktom o novej Škode Kamiq je, že hoci technicky vychádza z rovnakého základu ako koncernový súrodenci Seat Arona a Volkswagen T-Cross, v skutočnosti má úplne najviac spoločného s nedávno predstavenou Škodou Scala. Spája ich takmer identický rázvor náprav aj rovnaká šírka, ale aj spoločný interiér a viacero identických detailov.

Kamiq je postavený koncernovej platforme MQB pre malé autá, teda na verzii A0. S pohonom 4x4 sa v jeho prípade nepočíta a podobne ako Arona v ponuke Seatu nahradila Ibizu kombi, dá sa očakávať, že aj Kamiq v budúcnosti nahradí Fabiu Combi. Krátka Fabia sa ďalšej generácie určite dočká, ale o budúcnosti kombíka je zatiaľ ticho.

Meno  Kamiq si Škoda prepožičala z jazyka Inuitov, žijúcich v arktických  regiónoch Grónska, Kanady a Aljašky a popisuje stav keď vám niečo "padne ako uliate" .

Rovnako ako Kamiq zapadne ako do segmentu kompaktných crossoverov. Alebo skôr na ich vrchol, pretože Škoda sa netají ambíciami, zaradiť sa Kamiqom rovno na čelo segmentu - minimálne priestorom, variabilitou a praktickou stránkou auta. Mimochodom, neviem či ste si to všimli, ale jeho  meno veľmi dobre zapadá do názvoslovia ostatných SUV modelov, ktorých mená začínajú písmenom K a končia písmenom Q.  Internetové diskusie sú už dnes plné rôznych vtipov, variácii na meno Kamiq. V tomto smere to má každá nová Škoda vždy ťažké.

Už na prvý pohľad vidieť, že stavbou karosérie je to typická Škoda - teda opäť vyčnievajúca zo segmentu svojimi rozmermi.  S nepomerne dlhším rázvorom náprav voči  šírke auta, teda klasický jazvečík.  Aronu prerastá v rázvore o 8,5 cm, T-Cross o 8,8 cm, čiže v oboch prípadoch takmer o rozdiel triedy. 

Ako už bolo spomenuté, šírka aj rázvor náprav sú identické so Scalou. V čom sa od nej rapídne odlišuje je výška. Aby crossover bol naozaj crossoverom, svetlosť podvozka si polepšila o 37 mm, celková výška auta narástla v porovnaní so Scalou o 60 mm. Už ale vrátane strešných lyžín, ktoré patria k štandardnej výbave.

Kamiq má aj výrazne kratšie previsy vpredu a vzadu. Kratšia zadná časť skrýva logicky menší kufor v porovnaní so Scalou.  Objem 400 litrov patrí medzi väčšie v segmente a je rovnako veľký ako v Seate Arona. Zadná časť je vyslovene kolmá a svalnatá ako sa na drsnejšie tváriace auto do mesta patrí. Zadné skupinové svetlá vyzerajú byť identické so Scalou. Kamiq je zároveň druhá Škoda s názvom automobilky roztiahnutým po písmenkách na celú šírku zadného čela. V spodnej časti predného aj zadného nárazníka Kamiq zdôrazňuje svoj crossover charakter ozdobným plastom - v prípade predného je to decentný spojler, vzadu náznak difúzora. Vo vyšších výbavách sú oba lakované v striebornej farbe. Úplne v základe sú čierne.

Najviac charakterický vzhľad dodáva českej novinke predná časť, ktorá je konečne iná, než na všetkých súčasných modelov. Pod jej inakosť sa podpisujú dvojdielne predné svetlomety s dennými LED-kami umiestnenými navrchu a hlavnými, stretávacími a diaľkovými reflektormi umiestnenými o poschodie nižšie. V najvyššej verzii denné LED pozostávajú zo štyroch samostatných diamantov, ktoré majú aj sekundárnu funkciu - slúžia ako dynamické smerovky. Kamiq je prvá Škoda, ktorá môže byť vybavená dynamickými smerovkami nielen vzadu, ale aj vpredu. Hlavné svetlá sú vtedy samozrejme plne LED.

Škoda v prípade modelu Kamiq spomína vysokú pozíciu sedadiel, typickú pre autá kategórie SUV, lepší výhľad z auta a pohodlnejšie nastupovanie. S tým pohodlnejším nastupovaním by som aj súhlasil, vzhľadom na zvýšenie svetlosti podvozka a vyššiu strechu novinky,  ale výška posedu a ich ukotvenie je identické so Scalou.

Nemôžem si pomôcť, ale usadnutie do interiéru ma utvrdilo v tom, že Kamiq je v podstate viac načančaná a dvihnutá verzia Scaly. Architektúra kabíny je indetická s nástupcom modelu Rapid. Tvar palubnej dosky s charakteristickou líniou kopírujúcou nos prednej kapoty vytvára aj tu ergonomicky tvarovanú opierku ruky pri ovládaní veľkého dotykového displeja. V závislosti od výbavy má displej multimediálneho systému uhlopriečku buď 6,5 palca, 8 palcov, lebo 9,2 palca.  V prípade najväčšej verzie a kombinácii s 10,25-palcovým displejom virtuálneho kokpitu. Výber materiálov, ich kvalita a vypracovanie  kopíruje Scalu. Pasažierom ale pribudlo citeľne viac  miesta nad hlavou. A to nielen vpredu, ale aj vzadu. Aj vďaka tomu, že v prípade panoramatickej strechy sa krycia roletka navíja trochu netradične pri čelnom skle, kde neuberá z miesta nad hlavou. Toto riešenie prináša ešte jednu výhodu. Ak vám prekáža veľa svetla nad hlavou, ale deti by si chceli vychutnávať výhľad cez panoramatické okno, roletku môžete zatiahnuť len do polovice.

Samostatnou kapitolou je nadpriemerný priestor pre nohy zadných pasažierov a celkovo veľmi nákazlivé pohodlie cestovania na zadných sedadlách. Ako som spomínal už v prípade Scaly, zadné sedadlá  majú príjemnejší sklon než v súčasnej Octavii. Čo sa týka multimediálnej výbavy, elektronické zariadenia si môžete dobíjať zo štyroch USB konektorov typu C a mobil dokonca bezdrôtovo. V zime poteší elektricky vyhrievané čelné okno, volant a samozrejme predné aj zadné sedačky.

Paleta motorov vychádza z modelu Scala. Na výber bude 5 motorov a podvozok s adaptívnymi tlmičmi. Dva preplňované litrové trojvalce 1.0 TSI dosahujú výkon 70 kW(95 k) a 85 kW(115 k). Benzínový vrchol tvorí štvorvalec 1.5 TSI (110 kW/150 k) s vypínaním valcov. Všetky benzínové motory sú vybavené časticovým filtrom. Aj Kamiq stále ostáva verný aspoň jednému naftovému motoru 1.6 TDI (85 kW/115 k). Neskôr pribudne aj trojvalcový motor na CNG - 1.0 G-TEC (66 kW/90 k).

Veľkou výzvou pre technikov bolo ladenie podvozka. Hoci hardvér pochádza zo Scaly, začínali v podstate úplne od nuly. Pretože 16 až 18-palcové kolesá jazdia na vyššej pneumatike, auto je kratšie, celkovo menšie a ľahšie a zároveň vyššie.  Čiže ťažisko a celkový pomer rozloženia hmotnosti je úplne iný ako u Scaly. Športový podvozok má už tradične o 10 mm nižšie pruženie a na výber dva režimy charakteristiky tlmičov - Normal a Sport.

Svetovú premiéru bude mať Kamiq na autosalóne v Ženeve. Na Slovenku sa začne predávať v októbri.

Porovnanie rozmerov

Model Škoda Kamiq Škoda Scala Volkswagen T-Cross Seat Arona
dĺžka (mm) 4241 4362 4107 4138
šírka (mm) 1793 1793 1760 - 1782 1780
výška (mm) 1531 1471 1558 1552
rázvor náprav (mm) 2651 2649 2563 2566
objem kufra (l) 400 467 385-455 400