Hyundai 2019 01 1140x190
Thumb kamiq Thumb 1s Thumb 2s Thumb 4s Thumb 3s

Škoda Kamiq si interiér požičala od Scaly

Rázvorom náprav Kamiq prekonáva svojich koncernových súrodencov.

Už iba necelý mesiac zostáva do premiéry nového mestského SUV Škoda Kamiq. Mladoboleslavská automobilka medzičasom udržiava záujem médií postupným odhaľovaním rôznych detailov auta. Aktuálne môžeme nahliadnuť do kabíny, ale nič zásadne nové v nej nevidíme.

Kamiq totiž zdieľa kompletnú palubnú dosku i výplne predných dverí so Škodou Scala. Najzaujímavejším detailom je dotykový displej multimediálneho systému, trčiaci do priestoru. Krajné výduchy ventilácie siahajú až k dverám a opticky rozširujú vnútorný priestor. Digitálny prístrojový panel s 10,25-palcovým displejom sa bude dodávať za príplatok. 

Mäkčený povrch palubnej dosky má špecifickú povrchovú úpravu. Napodobňuje kryštalickú štruktúru a postupne sa objaví aj v ďalších škodovkách. Atmosféru na palube umocní ambientné osvetlenie, dostupné v červenej, bielej a medenej farbe.

Spoločné gény modelov Kamiq a Scala v interiéri nekončia. Nové SUV sa pýši rázvorom na úrovni 2651 milimetrov, čo je iba o tri milimetre viac než má hatchback Scala. Kamiq zároveň rázvorom prerástol svojich koncernových súrodencov SEAT Arona (2566 mm) a Volkswagen T-Cross (2563 mm).

Škoda vyzdvihuje štedrý priestor na nohy pre zadných pasažierov. Batožinový priestor v základnom usporiadaní pojme rovných 400 litrov nákladu, teda rovnako ako SEAT Arona. Do Škody Scala sa zmestí viac - 467 litrov. Volkswagen T-Cross má posuvnú zadné sedadlá, takže objem batožinového priestoru je variabilný a pohybuje sa od 385 do 455 l.

Výrobca avizuje typické prednosti športovo-úžitkových áut a crossoverov, teda vyšší posed, lepší výhľad a pohodlnejšie nastupovanie v porovnaní s bežnými osobnými autami. Rátať môžeme s vyššou svetlou výškou, pohon 4x4 je otázny. Neponúka ho sesterská Arona, ani T-Cross. Škoda okrem toho sľubuje výborné jazdné vlastnosti.

Doplňme, že v Číne už Škoda Kamiq existuje. Ide však o úplne iné auto, ktoré s európskou verziou spája akurát rovnaký názov. Slovo Kamiq vychádza z jazyka Inuitov, žijúcich na severe Kanady a v Grónsku.

Čínsky Kamiq stojí na staršej podvozkovej platforme PQ34, akú kedysi využívala prvá novodobá Octavia alebo Volkswagen Golf IV. Pod kapotou má atmosférický benzínový štvorvalec s objemom 1,5 litra (81 kW/110 k). Európsky variant dostal platformu MQB A0 a poháňať ho budú známe prepĺňané motory 1,0 TSI, 1,5 TSI a 1,6 TDI.