Hyundai rodina i30 1140x190
Thumb tben4519 Thumb tben4420 Thumb tben4410 Thumb tben4419 Thumb tben4423 Thumb tben4438 Thumb tben4456 Thumb tben4461 Thumb tben4527 Thumb tben4540

Škoda Kodiaq 2.0 TDI 4x4: Presvedčil ma

Nový Kodiaq sa mi podarilo poriadne vyskúšať až v rámci domáceho testu, a to hneď v najšpičkovejšej verzii s motorom 2.0 TDI 140 kW/190 k a pohonom 4x4. Týždeň strávený s českou novinkou zásadne zmenil môj pohľad na toto auto - na jeho rozmery, priestorové pomery aj postavenie na trhu.

Začnem netradične, dizajnom... Myslím to samozrejme ironicky, ale dizajn nemôžem opomenúť, pretože v prípade Kodiaqa zohráva dôležitú úlohu. Z doposiaľ odprezentovaných výtvorov Jozefa Kabaňa je toto aspoň pre mňa najviac vydarený kúsok. Hoci očakávam, že tie najkrajšie ešte len prídu, aj keď Kabáň už pri ich premiére v Škodovke nebude. Jeho práca bude doznievať ešte tri roky po prestupe k BMW.

Po dlhej dobe som si opäť týždeň pripadal ako šofér kozmickej lode, alebo skôr ako osobný šofér celebrity. Hoci v tomto prípade bolo celebritou samotné auto. Na Slovensku je to už raz tak... Uvedenie každého nového modelu od Škody je vždy mimoriadnou udalosťou. V prípade auta, ktorým česká značka vstupuje do nového segmentu je to udalosť na úrovni malej revolúcie.

Vzadu sa sedí vyššie, s nohami spustenými dolu, čím Škoda zachraňuje najmä priestorové podmienky v treťom rade.

Počiatočné sklamanie vyprchalo

Po statickej prezentácii som bol najprv z Kodiaqa celkom sklamaný, pretože na základe informácii zo zákulisia výrobcu som očakával väčšie a priestrannejšie SUV. Namiesto neho ale prišiel tradičný český jazvečík, len v kabáte SUV. Hoci veľmi efektnom kabáte, ktorý základnou siluetou karosérie mnohým pripomína Audi Q7. Kodiaq je zástupcom triedy klasických kompaktných SUV, len natiahnutý do dĺžky. Keď som ale počas testu už strávil reálne nejaký čas s českou pýchou v meste, začal som oceňovať nielen kompaktnosť Kodiaqa, vďaka ktorej sa s ním výborne manévruje, ale aj do posledného centimetra dobre využitý vnútorný priestor.

Mimochodom, na SUV má Kodiaq veľmi dobrý polomer otáčania aj s pohonom 4x4 a dobre mi tiež padlo, že v pohode som sa vmestil do každého parkovacieho miesta, na ktorých naši developeri v poslednej dobe šetria a neustále ich zmenšujú. Pri parkovaní je neoceniteľným pomocníkom nový kamerový systém, s pomerne kvalitným rozlíšením, snímajúci priestor pred a za autom, ale aj po stranách. Najmä prednú kameru so širokouhlým objektívom som si užíval najviac, pretože vychádzanie z mojej brány na ulicu je v rannej špičke pre hustotu premávky celkom náročné. Dôležité sú však aj bočné kamery, aby ste si pri parkovaní k obrubníku neoškreli disk.

Kokpit je vizuálne najkrajšie zvládnutý zo všetkých súčasných modelov Škody. Za plastové ochrany dverí by som si nepriplácal. Peniaze investujte
radšej do skvelej fixovacej opierky hlavy na zadných sedadlách pre spanie.

Môj pohľad na auto postupne zmenili aj mnohé stretnutia a diskusie s ľuďmi, ktorí má počas testu zastavovali, pýtali sa na novinku, pretože uvažujú o jej kúpe. Hoci pôvodne som očakával veľký záujem najmä zo strany rodín s tromi a viac deťmi, paradoxne viac mali záujem o 7-miestnu verziu rodiny s dvomi deťmi. Hlavne kvôli veľkému kufru a alternatívnym sedadlám v treťom rade. Keby chceli občas vziať do auta aj starých rodičov, ďalšie deti z rodiny alebo od susedov. Pritom, keď na internete niekto otvorí diskusiu na tému 7-miestnych áut, spustí sa paľba kritiky, pre koho by výrobcovia mali vyrábať 7-miestne SUV... Na čo komu je 7 miest v aute? Kodiaq je príkladom, že majú zmysel. Kufrom alternatíva ku Octavii kombi, s príležitostným tretím radom sedadiel. Jednoducho, keď už ľudia majú vysoliť toľké peniaze za auto, chcú aby bolo viacúčelové.

Zadná časť je priestorovo maximálne využitá. Či už so zloženým alebo vytiahnutým tretím radom sedadiel, ale aj pod podlahou.

Vysoké sedenie v druhom aj treťom rade

Poďme ale k vnútornému priestoru. Kodiaq je pre mňa po tomto teste väčším priestorovým prekvapením než som čakal. V kabíne v druhom a treťom rade ťaží predovšetkým z výšky a vysokého pohodlného posedu. Pasažieri v druhom rade majú pod nohami doslova dieru, ktorá sa pri ceste na dovolenku s malými deťmi dá krásne využiť na uloženie množstva batožiny. Ak pocestujete len s dospelými, tí si budú užívať luxusný životný priestor aj na dĺžku. Hoci len dvaja, čo platí aj pre detské sedačky. Možno tri natlačíte, ale nebude to pohodlné pre vás pri ich kotvení a ani pre deti. Vnútorná šírka ostáva na úrovni kompaktných SUV. A hoci sedadlá v treťom rade sú na pohľad rozmerovo malé, sedenie v nich nie je taká tragédia ako sa zdá. Samozrejme pre dospelých nie sú, ale deti si ich počas týždňa veľmi obľúbili. Vďaka vyhĺbenej podlahe pre chodidlá si majú kam dať nohy a nemusia sedieť s kolenami pod bradou. Navyše, vďaka posúvateľným sedadlám v druhom rade môžete podľa potreby deťom v treťom rade dopriať aj viac miesta pre nohy. Stredná lavica je delená na dve časti v pomere 60:40, zatiaľ čo operadlo na tri (40:20:40). Napriek viacprvkovej zadnej náprave a zadnému diferenciálu ostal pod podlahou aj priestor pre dojazdovú rezervu, pričom ešte aj tá je vyplnená subwooferom. Aby bol využitý každý centimeter. Vytiahnuť ju však nebude sranda... S postaveným tretím radom sedadiel v kufri ostáva 270 litrov objemu, čo je málo na klasický detský kočiar, ale dosť na nákup alebo niekoľko školských tašiek. Kočiar sa vmestí len pri zložení jedného zo sedadiel tretieho radu. Po zložení oboch vzadu odveziete 560 litrov.

Prvky, ktoré by ste mali vynechať

Pokiaľ sa pýtate, ktorým prvkom výbavy by ste sa mali vyhnúť, tak rozhodne vysúvateľným plastovým ochranám hrán dverí. Hoci sú založené na mechanickom princípe, nefungujú ešte bezchybne. Zadrhávajú sa, občas kvôli nim neviete zatvoriť dvere a ľahko sa môže stať, že ich dverami odseknete. Vynechal by som tiež adaptívne tlmiče, ktoré sú podobne ako v Superbe citlivé na hrubé priečne nerovnosti a prenášajú rany do karosérie. Zo škodováckych modelov adaptívne tlmiče fungujú ticho a kultivovane len v Octavii. Zrejme aj Kodiaq bude podobný prípad ako Superb, ktorý najlepšie jazdí s obyčajnými, nenastaviteľnými tlmičmi.

Jazdí výborne

Podvozok samotný je inak brilantne istý a presný. Aj napriek dlhšiemu rázvoru v porovnaní s Atecou ostáva porovnateľne mrštný. Za volantom si vôbec neuvedomujete jeho dĺžku a celkové rozmery. Kodiaq patrí medzi najšoférskejšie autá v tomto segmente. Po jazdnej stránke sa mi veľmi páči, aj pokiaľ ide o testovaný motor. Naftový dvojliter s výkonom 140 kW/190 k pôsobí síce s ľahkou nohou na plyne vlažným až priduseným dojmom. Utlmený je hlavne kvôli emisiám. Stačí mu ale trochu pridať, otvoriť mu pľúca ako sa hovorí, a jeho dynamika, podporená krútiacim momentom 400 Nm a 7-stupňovou prevodovkou DSG sa naplno prejaví. V tomto duchu je aj jeho spotreba 6,0 až 8,0 l/ 100 km uspokojivá. Osobne by som ale určite išiel do benzínovej štvorkolky. Pri spotrebe motorov TSI, nie je už dnes dôvod preferovať naftu.

Pohon 4x4 a jeho off-roadový režim som v prvom teste ešte netrápil. Odkladám si ich na test mojej najobľúbenejšej verzie 1.4 TSI DSG a 4x4.

Na záver ešte niekoľko slov k predným svetlám. Predné reflektory v testovanej najvyššej špecifikácii boli plne diódové, ale ide o jednoduchšiu diódovú techniku. Teda bež tieňovania áut v protismere a pred sebou valčekom a bez flexibilnej zmeny svetelného toku. Iba s automatickým prepínaním režimu diaľkových a stretávacích svetiel. Napriek tomu ale svietia uspokojivo a veľmi sa mi páči prisvecovanie hmlových svetiel do zákrut. Hlavne ako je táto funkcia nastavená. Výrobca veľmi umne využil netradične vysoko umiestnené hmlovky (hneď pod hlavným reflektorom), ktoré sa zapínajú buď pri aktivovaní smerovky a dobrzďovaní do zákruty, alebo ak zahýnate bez smerovky, lebo si ju situácia nevyžaduje, reaguje na pohyb volantom. Jednoduchá softwarová záležitosť, ale veľmi praktická a hlavne bezpečná pre každodenný život v meste, keď častokrát odbočujete z hlavnej cesty s pouličným osvetlením na vedľajšiu do totálnej tmy. Lebo práve v nej vám môže cestu križovať chodec.

Technické parametre
motor 2,0 TDI
zdvihový objem [cm3] 1968
výkon [kW/k] 140/190
pri otáčkach [1/min] 3500-4000
krútiaci moment [Nm] 400
pri otáčkach [1/min] 1750-3250
maximálna rýchlosť [km/h] 209
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,1
nameraná spotreba [l/100 km] 6,0-8,0
objem batož. priestoru [l] 270/560/2005
cena modelu od [€] 35.590
rozmery d/v/š [mm] 4626/1814/1449

Kúpiť, či nekúpiť?

Určite áno. Kodiaq si viem predstaviť ako veľmi šikovné a príjemné presúvadlo pre moju rodinu do mesta. Práve takéto auto na zabezpečovanie dennej logistiky s deťmi by sme potrebovali. Zvonka kompaktné, spoza volantu ľahko ovládateľné a obratné, do ktorého sa bezpečne vmestí celá naša 7-členná rodina.