Lbfi 180800 jeep combo banner sk 1140x86px
Thumb skoda kodiaq gt 008 Thumb skoda kodiaq gt 001 Thumb skoda kodiaq gt 002 Thumb skoda kodiaq gt 003 Thumb skoda kodiaq gt 005 Thumb skoda kodiaq gt 006 Thumb skoda kodiaq gt 004 Thumb skoda kodiaq gt 007 Thumb 51s Thumb 52s Thumb 53s

Škoda Kodiaq GT je ďalšie "SUV-kupé", počas testov napodobňuje Mazdu

Avizované "SUV-kupé" od Škody je tu. Štýlový Kodiaq GT mieri do Číny a Indie, predaj v Európe Česi nepotvrdili.

O tom, že Škoda Kodiaq dostane druhú karosársku verziu, sme sa dozvedeli približne pred rokom. Mladoboleslavská automobilka vtedy potvrdila, že naozaj postaví sériové "kupé" na báze svojho najväčšieho SUV.

Dnes sa pomaly končí testovacia fáza novinky, ktorá svetovú výstavnú premiéru absolvuje ešte do konca septembra, na autosalóne v čínskom Čcheng-tu. Zaujímavosťou je, že predsériové prototypy jazdia zamaskované tak, aby pripomínali konkurenčnú Mazdu. Napokon, Česi už v minulosti testovali Octaviu Combi s kamuflážou pripomínajúcou céčkový Mercedes.

Našťastie, k dispozícii máme aj ďalšie obrázky, pochádzajúce z databázy čínskeho ministerstva priemyslu.

Športovo ladený Kodiaq dostal výrazne splývajúcu zadnú časť v štýle BMW X6. Práve Mníchovčania sa považujú za vynálezcov zvláštnej automobilovej kategórie, nazvanej SUV-kupé (nároky na prvenstvo si však robí aj kórejský Ssangyong Actyon).

Strecha Kodiaqu GT je mierne zaoblená, nad zadným oknom sa nachádza veľký spojler a koncové svetlá majú upravený tvar. Novinka okrem toho dostala výraznejšie tvarované nárazníky, zadný s integrovanou dvojicou koncoviek výfuku. Iné sú aj plastové nadstavce na prahoch.

Dynamickejšie tvary auta podčiarkujú kratšie previsy, najmä zadný. GTčko je o 67 milimetrov kratšie ako štandardný Kodiaq (meria 4634 mm), ale rázvor osí kolies má nezmenený (2791 mm). Novinka je zároveň nižšia a výhradne päťmiestna. Tretí rad sedadiel pochopiteľne už nebolo kam dať.

Česi od začiatku hovoria, že Kodiaq GT bol vyvinutý predovšetkým pre Čínu. Pod kapotou nájdeme benzínový turbomotor 2,0 TSI, naladený na výkon 137 kW (186 k) alebo 162 kW (220 k). Jedinou voľbou podľa čínskych médií je sedemstupňová dvojspojková prevodovka. Pohon všetkých štyroch kolies samozrejme tiež nechýba, ale patrí do príplatkovej výbavy. Výrobu auta pre čínskych zákazníkov zabezpečí závod SAIC Volkswagen.

Či sa Kodiaq "kupé" objaví aj v Európe, je stále neisté. Keď sme so zástupcami mladoboleslavskej automobilky o ňom hovorili naposledy, tvrdili, že hľadajú voľné výrobné kapacity v rámci koncernu Volkswagen. Teda príchod GTčka na starý kontinent nie je potvrdený, ani vyvrátený. 

Tešiť sa však môžu zákazníci z Indie. Tam si Škoda Kodiaq GT vystačí so 110-kilowattovou verziou (150 k) prepĺňaného benzínového dvojlitra.