Peugeot 2019 01 1140x190
Thumb content 06 kodiaq rs ext Thumb 05 kodiaq rs ext Thumb 02 kodiaq rs int Thumb 04 kodiaq rs sc Thumb 06 kodiaq rs ext Thumb 07 kodiaq rs ext Thumb 07 kodiaq rs sc Thumb 08 kodiaq rs ext Thumb 22 kodiaq rs ext Thumb 30 kodiaq rs ext Thumb 49 kodiaq rs ext Thumb 50 kodiaq rs ext

Škoda Kodiaq RS: Konečne 7-miestne RS

Nový Kodiaq RS je mi sympatický už len tým, že je to prvé 7-miestne RS-ko. Niekto teda konečne postavil športové rodinné auto aj pre mňa. Veľké SUV, v ktorom si viem vychutnať jazdnú dynamiku výkonného motora a skvelého podvozka a súčasne v ňom odviezť 7 pasažierov.

Nalejme si pohár čistého vína. Kodiaq RS nie je športiak v pravom slova zmysle, ale len rýchla verzia naftového rodinného SUV. No aj napriek tomu si zaslúži pozornosť. Naftové motory sú v tomto segmente stále v kurze a preto sa Škoda rozhodla uprednostniť naftu pred benzínom. Ide o najsilnejší naftový motor aký kedy Škoda montovala do svojich modelov a vďaka nemu je Kodiaq RS celkovo druhou najrýchlejšou Škodovkou v ponuke. Preplňovaný je dvomi turbodúchadlami. Prvé, vysokotlakové je menšie a zabezpečuje rýchlu odozvu motora v nízkych otáčkach. Neskôr preberá štafetu druhé nízkotlakové, ktoré je väčšie a vďaka tomu pri vysokých otáčkach dosahuje výrazne vyšší plniaci tlak až 3,8 baru.

Silný motor s poriadnym ťahom Kodiaq potreboval ako soľ. V prvom rade preto, aby vedel lepšie využiť potenciál skvelého podvozka, ale najmä aby vedel vylúdiť ešte väčší úsmev na tvári svojho majiteľa.

Hoci nie som úplne presvedčený o tom, že naftové biturbo je tá správna voľba, ja by som išiel skôr do benzínu, úplne chápem, prečo sa výrobca rozhodol pre diesel. Nič to ale nemení na tom, že Kodiaq RS má fantastický ťah. Keď sa prebudí 500 Nm, nastane doslova explózia sily. Kodiaq RS fantasticky zrýchľuje najmä z miesta, až počuť ako sviští predný diferenciál, keď sa potí v snahe čo najefektívnejšie preniesť svoju mohutnú silu na cestu. Naftový dvojliter biturbo je dôverne známy agregát z Passatu a Tiguanu Allspace. V aute s viacerými športovo vyladenými prvkami však dostáva úplne nový rozmer, až som sa nedokázal diviť, o koľko športovejšie viem v týchto súvislostiach vnímať jeden a ten istý motor. Svoj podiel na tom má nielen istý a pevný podvozok, ale aj ostré riadenie, ktoré reaguje na každý, aj jemný pohyb volantom. A určite aj špeciálne zariadenie na ľavej strane pod zadným nárazníkom, ktoré vytvára športový zvuk a oživuje inak sterilný a nevýrazný naftový motor. Súčasne pocitovo autu pridáva 30 koní, ale naozaj len pocitovo, keďže ide o hru so psychikou vodiča. Je veľký rozdiel v reálnom vnímaní jazdnej dynamiky auta so zapnutým reproduktom a bez neho. V podstate ide o istú formu reproduktoru (hrniec), ktorý bez priameho napojenia na výfuk dofarbuje zvuk. Technici vraj mali veľa práce so softwarom , aby zvuk vychádzajúci z repráku pôsobil dôveryhodne a aby presne, bez oneskorenia reagoval na každé zošliapnutie akcelerátora. Tento systém vyvinulo Audi so špecialistom Eberspacherom pre model SQ7, a keď už ho raz koncern zaplatil, Škoda si ho len vypožičala. Majiteľovi auta to dáva slobodu vo využívaní a nastavení intenzity športového zvuku. Na psychiku šoféra funguje veľmi dobre.

Celkom som bol zvedavý, ako sa pruženie Kodiaqa vysporiada s 19-palcovými kolesami montovanými špeciálne pre model RS, a moje obavy sa čiastočne potvrdili. Úplne ostré priečne nerovnosti hlce dosť tvrdo, za sprievodu citeľných otrasov prenášaných do kabíny, ale zase vyzerajú parádne a určite ich vplyv bude treba otestovať aj na našich cestách. Celkovo nový Kodiaq RS ponúka športovejšie zvezenie než som čakal. Motor má dosť výkonu aj krútiaceho momentu aby rozhýbal veľké SUV a vám vyčaril úsmev na tvári. Spoza volantu, aj vďaka perfektnému posedu pôsobí dojmom o triedu menšieho a agilnejšieho auta.

Technické parametre
motor 2,0 BiTurbo TDI
zdvihový objem [cm3] 1968
výkon [kw/k] 176/240
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [nm] 500
pri otáčkach [1/min] 1750-2500
palivová spotreba [l/100 km] 6,4
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 7,0
maximálna rýchlosť [km/h] 220
pohotovostná hmotnosť [kg] 1913
preodovka 7 DSG

Rozmery: dĺžka 4699 mm, šírka 1882 mm, výška 1685 mm, rázvor náprav 2790 mm, objem palivovej nádrže 60 l, objem batožinového priestoru  530/725/1960 l.