Hyundai 2019 01 1140x190
Thumb kodiaq rs nurburgring Thumb frantisek sabine kodiaq rs nurburgring Thumb frantisek drabek record day skoda kodiaq rs Thumb kodiaq rs nurburgring 2 Thumb kodiaq rs nurburgring 3 Thumb kodiaq rs nurburgring 4 Thumb kodiaq rs nurburgring record day garage Thumb kodiaq rs nurburgring garage record Thumb kodiaq rs nurburgring record day sabine schmitz frantisek drabek Thumb kodiaq rs nurburgring record day Thumb kodiaq rs nurburgring record day signature sabine schmitz Thumb kodiaq rs nurburgring start Thumb kodiaq rs nurburgring skoda ride on road Thumb kodiaq rs record day skoda logo above drone Thumb kodiaq rs skoda nurburgring record making of Thumb sabine schmitz kodiaq rs record day Thumb skoda kodiaq rs sabine schmitz Thumb kodiaq rs skoda record making of sabine frantisek

Škoda Kodiaq RS má výkon 239 koní a na Nürburgringu je najrýchlejšia

Športovo ladené sedemmiestne SUV oficiálne predstavia v októbri.

Hovorí sa, že každý je v niečom dobrý, len si musí nájsť správnu disciplínu. Platí to aj o automobilke Škoda, od ktorej asi nik nečaká, že by lámala rekordy na Severnej slučke slávneho Nürburgringu. A predsa sa tak stalo. Predsériový prototyp Škody Kodiaq RS prešiel bezmála 21 kilometrov dlhú trať za deväť minút 29 sekúnd a 84 stotín. Stal sa najrýchlejším sedemmiestnym SUV s naftovým motorom, aké kedy po Nürburgringu jazdilo.

Škoda na rekordnú jazdu neangažovala ani jedného zo svojich továrenských jazdcov rely. Prednosť dostala Sabine Schmitzová, nemecká automobilová pretekárka, ktorá je v Zelenom pekle ako doma. Napokon, v minulosti tu ako jediná žena v histórii vyhrala slávne 24-hodinové vytrvalostné preteky.

"Auto je stabilné, jeho brzdy fungovali skvelo," povedala Sabine po svojej rekordnej jazde. "Naozaj to bola zábava. Auto vyzerá a aj jazdí športovo. Nemyslela som si, že by sedemmiestne vozidlo mohlo byť tak ľahko ovládateľné, zvlášť na okruhu ako je Nordschleife, ale mám z neho výborný pocit. Šoféruje sa krásne, som ohromená."

Úspešný pokus o rekord sa uskutočnil ešte v máji, počas finálnych testov športového Kodiaqa. Škoda, že sme sa nedopátrali, koho vlastne Česi porazili. Rýchlejší bol napríklad Opel Zafira OPC (8:54,37 min.)

Potenciálnych záujemcov bude asi viac zaujímať fakt, že Kodiaq RS absolvuje oficiálnu premiéru v októbri a vzápätí odštartuje predaj. Čo od neho môžeme očakávať? Agresívnejšie tvarované nárazníky, veľké kolesá, čierne lesklé doplnky, anatomické sedadlá a dvomi turbami dopovaný naftový dvojliter TDI. Ide o motor, aký doteraz žiadnu škodovku nepoháňal.

Mladoboleslavská automobilka prezradila, že v Kodiaqu RS je naladený na výkon 176 kW (239 k) a najvyšší krútiaci moment 500 Nm. Predpokladáme, že pohon 4x4 určite nebude chýbať. Spomedzi prevodoviek favorizujeme dvojspojkový automat DSG, ktorý mal aj "rekordný" exemplár. Predsa len, Škoda Kodiaq RS má byť rýchly rodinný dostavník, nie puristický hot hatch.

Zvukovú kulisu na palube dokreslia "športové" tóny vychádzajúce z reproduktorov. Agilitu auta zlepšia adaptívne tlmiče a riadenie s premenlivým prevodovým pomerom.