Peugeot 09 2019 rifter 1140x190px
Thumb skoda octavia iv Thumb nova skoda octavia iv autozurnal.com  2 Thumb nova skoda octavia iv autozurnal.com  1 Thumb nova skoda octavia iv autozurnal.com  3

Škoda Octavia IV sa odhaľuje! Pozrite si jej svetelnú techniku

Do jej premiéry ostáva už iba pár dní! Nová Škoda Octavia IV sa nám už ukázala na českých cestách, teraz prichádzajú uniknuté zábery na kombi, ktoré zverejnil španielsky magazín Motor. Ďalej, na oficiálnych fotkách a videu vidieť zábery na LED svetlá a dizajnové rysy okolia. Oficiálne sa nám Škoda Octavia IV predstaví už 11. novembra a my budeme pri tom. Prinášame aj doterajšie informácie o technike mladoboleslavskej novinky.

Prečítajte si tiež: 
Toto má byť nová Škoda Octavia 4. generácie!

nova skoda octavia 4
Okrem uniknutého záberu na kombík, ktorý sa o pár dní predstaví svetu, sú lákadlom dnešného odhalenia predné Full LED Matrixové svetlá, o ktorých značka tvrdí, že dodávajú Octavii vlastný charakter a identitu. Spoznať novinku aj po tme vraj nebude žiadny problém. Prvé zábery sľubujú výrazný svetelný podpis s dvoma ostrými líniami v tvare písmena L, ktoré oddeľujú dva diódové moduly. Veľmi zaujímavo pôsobia aj nové zadné svetlá, ktoré dávajú zbohom tradičnému "C" vzhľadu predchádzajúcich generácii. Budú oveľa širšie a opticky Octaviu rozšíria. Okrem dynamického svetelného podpisu im nechýba animovaná funkcia coming/leaving home.

Toto zatiaľ o novej Škoda Octavia IV vieme

Nová Octavia 4. generácie narastie a priblíži sa vlajkovej lodi Škode Superb. Má mať väčší batožinový priestor ako odchádzajúca generácia (600 resp. 640 l) a rozmermi bude ešte bližšie k strednej triede. Emotívnejší a výraznejší dizajn s karosériou blízkou typu "fastback" potvrdili prvé zábery z českých ciest a údajný únik z konfigurátora Škody. Súčiniteľ odporu vzduchu Cx má byť skvelých 0,24.  


Ako prvá sa však predstaví s karosériou typu kombi. Octavia je najžiadanejším autom v Česku, Rakúsku, Švajčiarsku, Fínsku, Maďarsku, Poľsku, Srbsku a Bielorusku. Asi 2/3 predaja pripadajú na praktickejšiu karosársku verziu, a preto Škoda predstaví kombík ako prvý. 

Nová Octavia IV prinesie technológie a asistenčné systémy, ktoré v Škode nájdeme po prvýkrát. Vyhýbací asistent má vybočením zabrániť hroziacej zrážke s chodcom, cyklistom alebo vozidlom. Nový je aj asistent pri vystupovaní, ktorý vás upozorní na zozadu sa približujúce vozidlo alebo cyklistu. Nová Octavia IV bude tiež prvou Škodou ponúkajúcou head-up displej, ktorý premieta dôležité údaje priamo na čelné sklo. Premiérou je tiež ovládanie automatickej prevodovky systémom shift-by-wire. Na klasický volič automatu tak zabudnite, Octavia adoptuje pre prevodovku DSG nový modul s miniatúrnym ovládačom pre výber jazdných režimov. 

Benzín, diesel, plyn aj elektrina

Okrem benzínových a naftových motorov TSI a TDI dostane nová Octavia aj mild-hybridný pohon. Ten bude pozostávať z trojvalca 1.0 TSI (81 kW/110 k) alebo štvotvalca 1.5 TSI (110 kW/150 k) so 7-stupňovou prevodovkou DSG, 48V remeňového štartér-generátora a 48V lítium-iónovej batérie. So 6-stupňovou manuálnou prevodovkou sa oba motory budú ponúkať bez mild-hybridnej technológie. V ponuke bude aj Octavia iV s plug-in-hybridnou poháňacou sústavou. Pohon tvorí benzínový turbomotor 1.4 TSI spriahnutý s elektromotorom. Celkový výkon bude 150 kW/204 k a 180 kW/245 k. Pre fanúšikov CNG pohonu tu bude Octavia G-Tec s motorom 1.5 TSI (96 kW/130 k). Spolu tri nádrže pojmú 17,7 kg stlačeného zemného plynu. Rezervou je benzínová nádrž na 9 l paliva.