Hyundai 2019 02 1140x190
Thumb 160927 popular mc 1 jpg Thumb 1 85th anniversary Thumb 02 skoda popular  typ 937   sanita Thumb 2 superb 4000 rapid popular Thumb 04 skoda popular typ 927 pakistan Thumb 06 skodamb  06 Thumb popular rmc 1936 Thumb popular roadster rmc Thumb popular roadster rmc interior Thumb skoda 420  421  rapid tudor Thumb skoda popular ii  1937  pic2 Thumb  koda popular special at the sportauto museum  l ny

Škoda Popular má 85 rokov

Auto, ktoré výrazne ovplyvnilo motorizmus v Československej republike vzniklo v roku 1934, o dva roky neskôr dostalo meno Popular. Požiadavky na auto sa ani po osemdesiatich rokoch príliš nemenia, má byť lacné, módne a spoľahlivé.

Pokrok v motorizme trvá iba približne stodvadsať rokov. Sami si môžete odpovedať, či je to veľa alebo málo. Koncom devätnásteho storočia bol vrcholným dielom motorizmu bicykel, s akýmsi pomocným motorom umiestneným nad predným kolesom, z ktorého striekal petrolej, smrdel, motor robil neuveriteľný hluk, neustále hrozil menší požiar a remeň bežne prešmykoval, takže opojná pomáhajúca sila prichádzala nepravidelne. Navyše bol takýto stroj pomerne drahý a nedostupný. Iba tridsať rokov stačilo na to, aby po cestách jazdili komfortné autá s batériovým štartérom, svetlami, prevodovkou, stieračmi, štvorvalce, šesťvalce i osemvalce. Vo veľkých mestách už vtedy museli dopravu začať riadiť prvé semafory... Dnešné autá sa predsa od tých, ktoré tu boli začiatkom osemdesiatych rokov až tak veľmi nelíšia.

Začiatok tridsiatych rokov minulého storočia sa v niečom predsa len podobal na dnešok. V svete zúrila hospodárska kríza a pre priemysel nebolo jednoduché ju prekonať. Kríza zastihla aj dôležitú, i keď vtedy nie najväčšiu automobilku v Československu. Už päť rokov ju nevlastnili páni Laurin a Klement. Jej zameranie na luxusnejšie a drahšie autá v čase konjunktúry bolo o pár rokov nato už takmer likvidačné, odbyt klesal, medzi tým na scénu nastúpili dravé konkurenčné firmy vyrábajúce ľahké modely s dvojtaktnými motormi. V Mladej Boleslave mali stále technologický náskok, ale chýbala tá pravá plynulá výroba. Generálny riaditeľ Škody Plzeň sa rozhodol ešte krátko pred vypuknutím krízy pre úver a rozhodol sa postavil modernú fabriku. Do jej vedenia menoval Ing. Karola Hrdličku. (jeho syn Petr bol v osemdesiatych rokoch otcom Škody Favorit, jeho vnuk Martin je dnes v Škode šéf vývoja motorov a podvozkov). Hrdlička vedel, že automobilka potrebuje nové konštrukcie a metódy výroby. Mal šťastie, že objavil konštruktéra Ing. Jozefa Zubatého, ktorý v minulosti konštruoval francúzske letecké motory a neskôr vyvíjal autopríslušenstvo v americkom štáte Michigan. Zubatý vymyslel a mal patentovaný okrem iného i rýchlomer, merač paliva, teplomer oleja i chladiacej kvapaliny a po pobyte v USA sa rozhodol vrátiť do Československa. A práve on dal základ pre úspešný Popular, hoci sa ešte Škoda 420 tak nenazývala. Vymyslel hranatý rám pozváraný z oceľových profilov, ktorý bol vpredu rozvidlený, aby sa tam zmestil motor. Stále to však nebolo ono. Hľadal sa vhodný motor. Skúšali sa najmä vtedy moderné dvojtakty (ktoré vo východnej časti Nemecka prežili ďalších 50 rokov v Trabantoch). Nakoniec vyhral našťastie štvortaktný štvorvalec s ventilovým rozvodom SV a vodným chladením, ktorý bol úspornejší, hoci predražil výrobu auta o 635 korún.

Prvý Popular predstavili verejnosti v roku 1934. Prvé kusy z januára boli označené ešte číslom 418, ale výkon 18 koní sa zdal slabý, preto ho vzápätí posilnili a označenie zmenili na 420. Prevodovku mala Škoda 420 vzadu a diferenciál ešte spočiatku nebol súčasťou základného vybavenia. Aj vďaka skvelej organizácii práce a efektívnej pásovej výrobe, kde nebolo problémom striedať výrobu modelov podľa dopytu sa podarilo Škode znížiť ceny áut z pôvodných 60 až 80 tisíc korún v roku 1929 na 20 až 25 tisíc. Cena Škody Popular bola iba 17 800 korún, motocykel Jawa 175 stál 3890 korún. Prvým zákazníkom pre Škodu 420 sa v marci 1934 stala zlínska spoločnosť Baťa. Novinku si prevzal osobne šéf podniku Jan Antonín Baťa.

V roku 1934 mal premiéru aj model strednej triedy Škoda Rapid. Pod kapotou pracoval štvorvalcový motor s objemom 1195 cm³ a výkonom 26 konských síl. Autá prvých sérií sa ponúkali ako dvojdverový tudor, štvordverový sedan alebo dvojdverový kabriolet. Najčastejšie vyrábaná verzia mala motor s objemom 1386 cm³ a najsilnejší model, ktorý sa vyrábal až do roku 1947, mal motor s objemom 2198 cm³. Celkovo predali takmer 7 tisíc áut typu Rapid.

Predstavením modelu Škoda 640 Superb koncom roka 1934 urobila automobilka pôsobivú bodku za týmto bohatým rokom. Sériová výroba nabehla v marci 1935. Odvtedy je meno Superb synonymom mimoriadne luxusných automobilov z Mladej Boleslavi. Dnes vyrábajú Superb v závode v Kvasinách.

Veľkým impulzom pre rast automobilizmu bolo aj výrazné zníženie daní koncom roku 1935. Priemerná mzda robotníka vtedy bola 14 korún na deň. Tretina áut značky Škody sa exportovala, zvýšiť export mala podporiť aj 16 percentná devalvácia koruny z 9. októbra 1936. Veľmi nepomohla, lebo aj okolité krajiny devalvovali. Začiatkom roka 1936 sa posádka Pohl – Hausmann zúčastnila na Rally Monte Carlo a skončila druhá vo svojej triede. Bolo to na aute Škoda Popular Sport so štvorvalcovým motorom, ktorý mal objem 1385 kubických centimetrov a výkon 35 koní. V roku 1936 Škoda prvýkrát a navždy prerástla v produkcii ostatné československé automobilky najmä Tatru a Pragu, vyrobila spolu 3013 áut. Bolo to o tretinu viac, ako rok predtým. Pre Popular bol dôležitý najmä rok 1937. Na parížskom autosalóne predstavili Popular s novým motorom OHV s výkonom 27 koní. „Motor s ventilmi zhora ovládanými má zvýšený výkon, malú spotrebu a nehlučný chod. Vodná pumpa zrýchľuje cirkuláciu chladiacej vody a tak umožňuje plné využitie veľkého výkonu motora“, tak vyzeral text v oficiálnom prospekte. Treba dodať, že odvtedy bol kľukový hriadeľ uložený v troch hlavných ložiskách. Po vojne v roku 1946 vyšiel zmodernizovaný Popular s väčším rázvorom pomenovaný ako Škoda 1101, ale ľudia ho dodnes poznajú pod prezývkou Tudor.

Koncepcia motora s ventilovým rozvodom OHV a tromi hlavnými ložiskami na kľukovom hriadeli prežila až do roku 2003, keď motor OHV vo Fabii nahradil trojvalec 1.2 HTP. O ktorom sa však vôbec nedá s istotou povedať, že bol lepší... Motor 1.4 OHV sa vyrábal ako náhradný diel do roku 2015. Koncepcia podvozka Populara prežila do roku 1971, keď sa skončila výroba Škody 1202 STW, posledného modelu s listovým perom vpredu a Škody Octavia Combi.