Lbfi 180800 jeep combo banner sk 1140x86px
Thumb skoda rapid spaceback 011 Thumb skoda rapid spaceback 001 Thumb skoda rapid spaceback 002 Thumb skoda rapid spaceback 003 Thumb skoda rapid spaceback 004 Thumb skoda rapid spaceback 005 Thumb skoda rapid spaceback 005 Thumb skoda rapid spaceback 006 Thumb skoda rapid spaceback 007 Thumb skoda rapid spaceback 008 Thumb skoda rapid spaceback 009 Thumb skoda rapid spaceback 010 Thumb skoda rapid spaceback 012 Thumb skoda rapid spaceback 013 Thumb skoda rapid spaceback 014 Thumb skoda rapid spaceback 015 Thumb skoda rapid spaceback 016 Thumb skoda rapid spaceback 017 Thumb skoda rapid spaceback 018 Thumb skoda rapid spaceback 020 Thumb skoda rapid spaceback 019 Thumb skoda rapid spaceback 021 Thumb 1s Thumb 2s Thumb 3s Thumb 4s

Škoda Rapid nesplnila očakávania, nástupca bude väčší a modernejší

Odhalenie sériového auta sa očakáva koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka.

Novodobá Škoda Rapid dostala do vienka neľahké úlohy. Zatiaľ čo liftback mal byť dostupným rodinným autom s jednoduchou a osvedčenou technikou, hatchback - nazývaný Spaceback - chcel konkurovať plnohodnotným zástupcom nižšej strednej triedy, ako Kia Ceed, Renault Mégane alebo SEAT Leon.

Šéf marketingu mladoboleslavskej automobilky Alain Favei však priznal, že plán nevyšiel a Rapid nezaznamenal taký úspech, ako si výrobca predstavoval. "Naša prítomnosť v tomto segmente je veľmi skromná. So súčasným Rapidom Spaceback sa nám nepodarilo presvedčiť zákazníkov, že sme v tomto segmente dôveryhodným konkurentom," povedal Favei pre britský Autocar.

A to je hlavný dôvod, prečo nástupca Rapidu dostane nový názov. Česi zredukujú počet karosárskych verzií na jedinú. Zostane iba hatchback, ktorý dostane odvážnejší dizajn a novú techniku. S touto výbavou skúsi na druhý pokus zabojovať o priazeň ľudí.

Najnovšie špionážne fotografie neukázali v podstate nič, pretože prototyp je dôkladne zahalený kamuflážou. Veľa o dizajne novinky však napovie štúdia Škoda Vision RS, ktorú uvidíme o niekoľko týždňov na parížskom autosalóne.

Prvé počítačové skice naznačili, že automobil si zachová malé bočné okná za zadnými dverami. Zaujímavo vyzerajú trojuholníkové predné svetlomety a maska chladiča umiestnená akoby o úroveň nižšie. Odkaz na Spaceback vidno aj vzadu, kde okno zasahuje medzi štíhle koncové svetlá. Na okne sa zároveň objavil štylizovaný nápis Škoda. Klasické logo automobilky vzadu chýba.

Škoda Vision RS meria na dĺžku 4356 mm, na šírku 1810 mm, na výšku 1431 mm a jej rázvor dosahuje 2650 mm. Okrem výšky je vo všetkých smeroch väčšia ako Rapid Spaceback. Konštruktéri hlavne predĺžili rázvor a zväčšili šírku auta.

Hoci Alain Favei hovorí o novom hatchbacku ako o plnohodnotnom konkurentovi Golfu a ďalších kompaktov, Škoda sa opäť musí uspokojiť s máličko jednoduchšou technikou. Novinka totiž nedostane "plnohodnotnú" platformu MQB, ale jej derivát MQB A0, určený hlavne pre malé autá. Napriek tomu bude väčšia než súčasný Rapid Spaceback. 

Pod kapotou nájdeme najnovšie benzínové motory, veľmi pravdepodobná je aj verzia spaľujúca stlačený zemný plyn (CNG).

Sériový model by podľa dostupných informácií mal byť predstavený koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka.