Thumb img 2250 Thumb img 2247 Thumb img 2245 Thumb img 2243 Thumb img 2249 Thumb scala 14 Thumb scala 17 Thumb scala 18 Thumb scala cgi 01 Thumb scala cgi 02 Thumb scala cgi 03 Thumb scala cgi 04 Thumb scala dimensions Thumb 181129 scala interior 1 Thumb scala 10 Thumb scala 24 Thumb scala 34front right Thumb scala 34front left Thumb scala 34rear left Thumb scala 34rear right Thumb scala front Thumb scala rear Thumb scala side left Thumb scala side right Thumb skoda scala badge Thumb skoda scala boot 1 Thumb skoda scala boot 2 Thumb skoda scala boot 3 Thumb skoda scala front Thumb skoda scala front2 Thumb skoda scala grille Thumb skoda scala headlight Thumb skoda scala interior Thumb skoda scala profile Thumb skoda scala rear Thumb skoda scala rear seats Thumb skoda scala roof Thumb skoda scala tailgate Thumb skoda scala tailight Thumb skoda scala wheel Thumb img 2253 Thumb img 2252 Thumb img 2255 Thumb img 2258 Thumb img 2260 Thumb img 2263 Thumb img 0284 Thumb skoda scala stefani oliver design tel aviv premiere Thumb img 0701 Thumb skoda scala tel aviv premiere Thumb img 9400 Thumb img 9604 Thumb img 9746 Thumb img 9881

Škoda Scala: Revolučná, ale bez kompromisov to nešlo ...

Škoda modelom Scala vstupuje do triedy kompaktov.... A to doslova, pretože meno Scala v preklade z latinčiny znamená schodisko alebo rebrík.

Žiaľ, ani pri navrhovaní nového kompaktu sa Škoda úplne nevyhla kompromisom, podobne ako v prípade Rapida.

Hoci ide o plnotučný kompakt, teda konečne auto s dospelou šírkou karosérie na daný segment, postavená je na platforme malého auta. Povedané slovníkom bežného človeka -  telom je to Golf, technikou Polo.

Nemyslím si ale, že sa toho treba dopredu báť. Keďže Škoda chcela cenu Scaly udržať niekde na úrovni pôvodného Rapida, teda skôr  tesne nad a hlavne pod Octaviou, dopredu bolo dané, že to bude auto s menšími motormi a bez pohonu 4x4. V tom prípade platforma Golfa nedáva zmysel, navyše je zbytočne drahá a novinke úplne stačí platforma pre malé autá MQB A0, akú využíva Volkswagen Polo,  Seaty Ibiza a  Arona, či Volkswagen T-Roc. Pre Scalu ju len natiahli do dĺžky aj šírky.

Navyše šéfkonštruktér Scaly zdôrazňuje, že na platformy sa už dnes nemožno pozerať ako na časť podlahy, než na samostatné konštrukčné moduly, ktoré sa dajú rôznym spôsobom kombinovať.

Takže hoci je  Scala o triedu väčšie auto než Rapid, v ponuke bude len s pohonom predných kolies a tuhou zadnou nápravou, ale uloženou na hydraulických silentblokoch podobne ako u Octavie. A vraj to veľmi cítiť najmä v odhlučnení zadnej časti kabíny.  Novinári, ktorí sa už v Scale viezli, zatiaľ len v maskovaných prototypoch tvrdia, že akustický komfort na zadných sedadlách je zhruba na úrovni aktuálnej Octavie po facelifte.

Nový interiér, veľké displeje a kvalita ako u Octavie

Nech to znie teda akokoľvek, Scala je pre Škodu revolučné auto. Pretože ide o jej prvý model postavený na platforme MQB, s náznakom nového dijaznového jazyka a novým kokpitom. Nový dizajnový štýl spoznáte podľa kolmej masky chladiča, po písmenkách roztiahnutého nápisu Škoda na zadnom veku, či prepojenia zadných skupinových svetiel s odtrhovou hranou kufra. Revolučný kokpit zase dostal novú architektúru vychádzajúcu  z konceptu RS Vision, s charakteristickou veľkou dotykovou obrazovkou na vrchu palubnej dosky. Tá je v prípade vrcholnej verzie až natoľko mega veľká, že aby ju umiestnili vycentrovane do stredu palubnej dosky, už je príliš blízko pri volante a pravá strana venca vám môže z pohľadu vodiča opticky prekrývať časť displeja.  Samotný multimediálny systém má brilantnú grafiku, kvalitu zobrazenia aj logiku užívateľského rozhrania.  Po tejto stránke klobúk dolu ... V najvyššej verzii je možné dotykovú obrazovku ovládať gestom alebo hlasom.

Chválim aj kvalitu vypracovania, poťahové materiály, najmä mäkké čalúnenie vo výplniach dverí na úrovni lakťovej opierky (umelá koža) vo vyšších výbavových prevedeniach, ako aj obkladové plastové lišty, ktoré sú síce z tvrdého plastu, ale s novou, na dotyk veľmi príjemnou povrchovou úpravou.

Priplatiť u Škody si budete môcť za digitálny prístrojový panel (virtuálny kokpit), ktorý ponúka niekoľko možností zobrazenia, vrátane navigácie ako to poznáme z iných koncernových modelov. Nebude chýbať dvojzónová klimatizácia, USB konektory (ale pozor, už C-čkové!) ani ambientné podsvietenie interiéru (červené alebo biele).

 O tepelný komfort počas zimných mesiacov sa starajú na želanie dodávané vyhrievané predné aj zadné sedadlá a vyhrievaný volant.  Ranný štart po mrazivej noci vám urýchli vyhrievanie čelného okna. Scala bude zároveň prvou Škodou, ktorá môže byť non stop pripojená na internet. Nebudete na to potrebovať špeciálny modem ani váš mobil, ale stačiť vám bude od výrobcu vstavaná eSIM karta. Táto eSIM karta podporuje tiesňové volania,  proaktívne servisné služby a vie aj v pravidelných intervaloch monitorovať stav vozidla.

LED svetlá, dynamické smerovky, predĺžené sklo piatych dverí

Vráťme sa ešte na chvíľu späť k dizajnu. Pri pohľade na auto zvonka sa neviem ubrániť dojmu, že stále v ňom vidím trochu Rapida. Pripomína mi ho kombinácia relatívne krátkej, skromnej prednej časti a dlhých, mohutných bočných dverí. Najmä zadné pôsobia byť neproporčne dlhé.   Podobne ako u Rapidu Spaceback budú na výber dve prevedenia zaobleného zadného veka. Klasické plechové dvere alebo potom drahšia verzia so zadným sklom natiahnutým až medzi zadné skupinové svetlá. Scala môže byť vybavená plne LED prednými reflektormi alebo zadnými skupinovými svetlami. Na želanie si u Škody prvýkrát budete môcť dopriať tzv. dynamické LED smerovky ako u Audi.

Z asistenčných systémov spomeňme adaptívny tempomat, núdzové brzdenie či  stráženie auta v jazdnom pruhu. Dva posledné z menovaných patria k štandardnej výbave.

More miesta, najmä na šírku

Asi najdôležitejšími parametrami v prípade Scaly sú jej rozmery a z nich vyplývajúci vnútorný priestor. V porovnaní s Golfom je dlhšia takmer o 10 cm. Pôvodný Rapid Spaceback prerástla o 6 cm. Výrobca hovorí o najluxusnejšom mieste na sedenie na zadných sedadlách, čo samozrejme treba overiť v priamom porovnaní s konkurenciou. Pocitovo ale Scala určite patrí medzi priestrannejšie kompakty, najmä na šírku. Tých takmer 9 cm v porovnaní s Rapidom veľmi cítiť. Za veľkorysý môžem označiť aj priestor pre nohy vzadu, hoci oveľa viac ma zaujala pohodlná poloha sedenia na zadnej lavici so šikmo skloneným a príjemne dlhým sedákom. Nielen z dôvodu vnútorného priestoru ale aj stability v zákrutách konštruktéri vzadu využili maximálny možný rozchod zadných kolies, čo aj zvonka na pohľad vidieť... Mám pocit, že vďaka tvarovaniu zadnej lavice sa vzadu sedí ešte komfortnejšie než v Octavii. Aj napriek tomu, že zadné sedadlá sú ukotvené vyššie, nad hlavami pasažierov ostáva stále dosť miesta aj v prípade využitia panoramatickej strechy.  Skrátka nepríde samozrejme ani kufor, s rekordným objemom v triede. V porovnaní s Rapidom Spaceback narástol zo 415 na 467 l. Po sklopení zadných sedadiel odvezie až 1410 litrov.

5 motorov a 2 podvozky

Na výber bude motorov, z toho tri benzínové, jeden naftový a tešiť sa môžete aj na CNG verziu. Základ tvorí preplňovaný litrový trojvalec 1.0 TSI s výkonom 70 a 85 kW. Vrcholom bude štvorvalec 1.5 TSI (110 kW) s funkciou vypínania valcov a  ešte stále ostáva v ponuke aj naftová 1,6-tka (85 kW). Najekologickejší variant 1.0 G-TEC  (66 kW) na CNG príde v roku 2019.

Okrem štandardného podvozka si budete môcť priplatiť aj športový podvozok s adaptívnymi tlmičmi, ktorý má o 15 mm znížené pruženie a na výber režimy Normal alebo Sport.  Čo sa kolies týka, Scala bude jazdiť na rozmeroch od 16 do 18 palcov