Hyundai go 1140x190
Thumb 2s Thumb 1s Thumb 3s Thumb 4s Thumb 5s

Škoda urobila z Kodiaqa "kupé" na spôsob BMW X6

Avizované "SUV-kupé" od Škody je tu. Štýlový Kodiaq GT mieri do Číny, predaj v Európe Česi nepotvrdili.

O tom, že Škoda Kodiaq dostane druhú karosársku verziu, sme sa dozvedeli približne pred rokom. Mladoboleslavská automobilka vtedy potvrdila, že naozaj postaví sériové "kupé" na báze svojho najväčšieho SUV.

Dnes si Škodu Kodiaq GT môžeme prvýkrát obzrieť. Predčasnú premiéru má na svedomí databáza čínskeho ministerstva priemyslu. Nie príliš kvalitné fotografie sa z nej začali rýchlo šíriť do celého sveta.

Športovo ladený Kodiaq dostal výrazne splývajúcu zadnú časť v štýle BMW X6. Práve Mníchovčania sa považujú za vynálezcov zvláštnej automobilovej kategórie, nazvanej SUV-kupé (nároky na prvenstvo si však robí aj kórejský Ssangyong Actyon).

Strecha Kodiaqu GT je mierne zaoblená, nad zadným oknom sa nachádza veľký spojler a koncové svetlá majú upravený tvar. Novinka okrem toho dostala výraznejšie tvarované nárazníky, zadný s integrovanou dvojicou koncoviek výfuku. Iné sú aj plastové nadstavce na prahoch.

Dynamickejšie tvary auta podčiarkujú kratšie previsy, najmä zadný. GTčko je o 67 milimetrov kratšie ako štandardný Kodiaq (meria 4634 mm), ale rázvor osí kolies má nezmenený (2791 mm). Novinka je zároveň nižšia a výhradne päťmiestna. Tretí rad sedadiel pochopiteľne už nebolo kam dať.

Česi od začiatku hovoria, že Kodiaq GT bol vyvinutý predovšetkým pre Čínu. Predaj tam odštartuje ešte do konca tohto roka, pričom pod kapotou nájdeme benzínový turbomotor 2,0 TSI, naladený na výkon 137 kW (186 k) alebo 162 kW (220 k). Jedinou voľbou podľa čínskych médií je sedemstupňová dvojspojková prevodovka. Pohon všetkých štyroch kolies samozrejme tiež nechýba. Výrobu auta pre čínskych zákazníkov zabezpečí závod SAIC Volkswagen.

Či sa Kodiaq "kupé" objaví aj v Európe, je stále neisté. Keď sme so zástupcami mladoboleslavskej automobilky o ňom hovorili naposledy, tvrdili, že hľadajú voľné výrobné kapacity v rámci koncernu Volkswagen. Teda príchod GTčka na starý kontinent nie je potvrdený, ani vyvrátený.

Advertisement