Thumb 180627 skoda auto uniqway fabia style Thumb 180627 skoda auto uniqway fabia style 2 Thumb 180627 skoda auto uniqway fabia style 3

Škoda uvádza na trh platformu Uniqway na zdieľanie

Jedno auto pre viacerých používateľov. To je hlavná myšlienka, ktorej naplnenie bude určite čoraz aktuálnejšie. Najmä mladí ľudia čoraz častejšie chápu, že auto netreba vlastniť, ak ho občas potrebujete využiť. Študenti z troch pražských univerzít vyvinuli pre svojich spolužiakov v Európe koncepciu zdieľania áut.

Službu vyvinuli študenti z troch pražských univerzít - Českého vysokého učení technického, Českej poľnohospodárskej univerzity a Vysokej školy ekonomickej. Automobilka Škoda poskytuje 15 áut Škoda Fabia Style a prispieva k realizácii projektu. Testovacia fáza sa začína v Prahe. ŠKODA AUTO a ŠKODA AUTO DigiLab projekt financujú a študentom poskytujú mentorov. Študenti sa postarali o vývoj aplikácie, grafický dizajn, organizovali marketingové aktivity a vybrali autá. Ak bude test úspešný a 300 študentov poskytne spätnú väzbu, bude služba k dispozícii celej akademickej obci troch univerzít. V budúcnosti sa môže rozšíriť.  „Nápad vznikol na schôdzke spoločnosti Škoda Auto Česká republika a rektorov troch pražských univerzít. Mobilitu budúcnosti chápeme ako cielenú službu a touto platformou na zdieľanie vozidiel chceme podporiť akademickú komunitu. Chceme zabezpečiť, aby vždy mohla využiť vhodnú ponuku mobility. Zdieľaná ekonomika predstavuje nielen pre mladú generáciu oveľa viac, než len trend,“ zdôrazňuje Luboš Vlček, vedúci Škoda Auto Česká republika.

Pre službu Uniqway študenti vyvinuli webovú stránku a aplikáciu. Po bezplatnej registrácii študentskou kartou ISIC môžu byť automobily vyhľadané a prenajaté prostredníctvom aplikácie. Špeciálne tlačidlo Uniqway v každom z 15 áut informuje pomocou farebného kódu, či sa automobil nachádza v povolenej parkovacej zóne alebo na správnom mieste pre vrátenie.