Jeep compass 1200x200

Škoda zostane česká, upokojuje Volkswagen

Presun časti výroby českých áut do Nemecka je reálny. Nemci by však mali vyrábať iba to, čo Česi nestihnú.

Zamestnanci automobilky Škoda v piatok dostali od vedenia list, ktorý má upokojiť obavy vyvolané informáciami o možnom presunutí časti výroby do Nemecka.

"Naše české výrobné závody sú a budú zásadne na prvom mieste," píše v liste predseda predstavenstva Škoda Auto, Bernhard Maier.

Maier zároveň potvrdil, že všetky české fabriky sú maximálne vyťažené a nestíhajú uspokojiť obrovský záujem zákazníkov. "Dopyt je taký vysoký, že musíme preveriť ďalšie rozšírenie našich kapacít. V tomto ohľade je zväzok s koncernom Volkswagen ku prospechu veci. Ide však výlučne o pokrytie špičiek vo výrobe," pokračuje Maier.

Predseda predstavenstva sľúbil, že Nemci by mali vyrábať iba to, čo Česi nestihnú.

Avšak vedenie a odbory automobilky Volkswagen sú za výraznejšie presunutie produkcie z Česka do Nemecka. Argumentujú tým, že Škoda využíva technológie Volkswagen a zároveň ťaží z lacnejšej pracovnej sily. Jej autá sú tým pádom dostupnejšie a príliš konkurujú Volkswagenu. Nemci podľa agentúry Reuters chcú, aby Škoda začala platiť viac za zdieľanú techniku.

Vo Volkswagene funguje jednoduchá politika. Materská značka vyvinie napríklad plne digitálny prístrojový panel a Škoda alebo SEAT si ho môžu kúpiť pre vlastné modely.

Odborári Škoda Auto pohrozili obmedzením nadčasov českých zamestnancov, ak bude Volkswagen trvať na presune časti výroby do Nemecka. Dohoda o viaczmenných modeloch práce v škodovke vyprší na konci roka. 

Šéf podnikovej rady Škoda Auto Jaroslav Povšík vidí za možnosťou presunúť výrobu na západ predovšetkým snahu Volkswagenu, viac vyťažiť vlastné fabriky. O Passat podľa Povšíka nie je medzi zákazníkmi taký záujem ako o Superb, preto by túto Škodu chceli vyrábať Nemci.

"Nedajte sa zneistiť aktuálnymi diskusiami. Nenecháme sa odradť od nášho zámeru ďalej spoločne pracovať na úspešnej budúcnosti spoločnosti Škoda Auto," dodal v liste určenom zamestatncom predseda predstavenstva Škoda Auto, Bernhard Maier.