Peugeot 208 leto 1200x200

Škoda zostane česká, upokojuje Volkswagen

Presun časti výroby českých áut do Nemecka je reálny. Nemci by však mali vyrábať iba to, čo Česi nestihnú.

Zamestnanci automobilky Škoda v piatok dostali od vedenia list, ktorý má upokojiť obavy vyvolané informáciami o možnom presunutí časti výroby do Nemecka.

"Naše české výrobné závody sú a budú zásadne na prvom mieste," píše v liste predseda predstavenstva Škoda Auto, Bernhard Maier.

Maier zároveň potvrdil, že všetky české fabriky sú maximálne vyťažené a nestíhajú uspokojiť obrovský záujem zákazníkov. "Dopyt je taký vysoký, že musíme preveriť ďalšie rozšírenie našich kapacít. V tomto ohľade je zväzok s koncernom Volkswagen ku prospechu veci. Ide však výlučne o pokrytie špičiek vo výrobe," pokračuje Maier.

Predseda predstavenstva sľúbil, že Nemci by mali vyrábať iba to, čo Česi nestihnú.

Avšak vedenie a odbory automobilky Volkswagen sú za výraznejšie presunutie produkcie z Česka do Nemecka. Argumentujú tým, že Škoda využíva technológie Volkswagen a zároveň ťaží z lacnejšej pracovnej sily. Jej autá sú tým pádom dostupnejšie a príliš konkurujú Volkswagenu. Nemci podľa agentúry Reuters chcú, aby Škoda začala platiť viac za zdieľanú techniku.

Vo Volkswagene funguje jednoduchá politika. Materská značka vyvinie napríklad plne digitálny prístrojový panel a Škoda alebo SEAT si ho môžu kúpiť pre vlastné modely.

Odborári Škoda Auto pohrozili obmedzením nadčasov českých zamestnancov, ak bude Volkswagen trvať na presune časti výroby do Nemecka. Dohoda o viaczmenných modeloch práce v škodovke vyprší na konci roka. 

Šéf podnikovej rady Škoda Auto Jaroslav Povšík vidí za možnosťou presunúť výrobu na západ predovšetkým snahu Volkswagenu, viac vyťažiť vlastné fabriky. O Passat podľa Povšíka nie je medzi zákazníkmi taký záujem ako o Superb, preto by túto Škodu chceli vyrábať Nemci.

"Nedajte sa zneistiť aktuálnymi diskusiami. Nenecháme sa odradť od nášho zámeru ďalej spoločne pracovať na úspešnej budúcnosti spoločnosti Škoda Auto," dodal v liste určenom zamestatncom predseda predstavenstva Škoda Auto, Bernhard Maier.