Hyund i30 04 2019 1140x190px 1
Thumb 20180819  dsc6706   kopie Thumb dsc 5544 Thumb dsc 5545 Thumb dsc 9607

Slováci prekvapili na majstrovstvách sveta v rely

Rasťo Chvála pridal k piatemu miestu z Rallye Monte Carlo 2016 ďalší skvelý výsledok. V Nemecku absolvoval druhý štart medzi svetovou špičkou a v triede RC4 skončil druhý.  

Uplynulý víkend malo Slovensko po dlhom čase svojho zástupcu v seriáli majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach. Na štart deviateho podujatia tohtoročnej sezóny - ADAC Rallye Deutschland - sa postavil aj tím Peugeot Sport Slovakia s posádkou Rasťo Chvála - Zuzana Lieskovcová.

Dvojica sedlajúca Peugeot 208 R2 zvládla všetky tri etapy, ktoré obsahovali 18 rýchlostných skúšok, čo dovedna tvorilo bezmála 326 meraných kilometrov. Slováci sa v cieli tešili z výborného - a trochu nečakaného - druhého miesta v kategórii RC4.

Do tejto triedy patria špeciály s jednou poháňanou nápravou, vybavené atmosférickým motorom s objemom do dvoch litrov, alebo s prepĺňaným motorom, ktorého objem nesmie prekročiť hranicu 1,33 l.

Rasťov Peugeot 208 R2 poháňa atmosférická jedna-šestka s výkonom okolo 132 kW (180 k). Sekunduje jej päťstupňová sekvenčná prevodovka.

Na štart sa postavilo 14 dvojíc započítavaných do kategórie RC4 a desať z nich došlo do cieľa. Peugeot oslavuje "double", pretože Dvestoosmičku sedlali aj víťazní Fíni Taisko Lario - Tatu Hämäläinen.

V absolútnom hodnotení ADAC Rallye Deutschland triumfovala továrenská posádka Toyoty Yaris WRC - Estónci Ott Tänäk a Martin Jävreoja. Rasťo Chvála a Zuzana Lieskovcová v nepomerne slabšom aute obsadili celkové 31. miesto. Víťazi triedy RC4 Taisko - Hämäläinen boli tridsiati.

Úspech Slovákov teší o to viac, že v hodnotení vozidiel s jednou poháňanou nápravou, bez ohľadu na motor, skončili tretí.

"Pochopiteľne mali sme veľkú dávku šťastia a výsledok prišiel aj zásluhou technických porúch a havárií súperov. Rely je tímový šport a svetové preteky majú vytrvalostný charakter, čiže záleží aj na spoľahlivosti a niekedy treba mať za volantom chladnú hlavu,” 
dodal v cieli súťaže Rasťo Chvála. 

 Na rozdiel od továrenských tímov a posádok pravidelne štartujúcich v seriáli majstrovstiev sveta, išiel slovenský tím do Nemecka bez veľkých očakávaní a s túžbou porovnať sa s najlepšími.

 “Áno niektorí súperi bolí rýchlejší, ale mali časté kolízie. Na druhej strane v závere súťaže som často videla náš čas v cieli skúšky medzi najlepšími v TOP 5. Pre spolujazdca je to náročná rely a vo vrcholných momentoch nebol čas pozerať von. Zažila som ten úžasný pocit keď diktujete rozpis podľa toho, ako cítite auto a takmer vôbec sa nepozriete von,” komentovala priebeh rely Zuzka Lieskovcová. “Počas súťaže som dostala zápal priedušiek a odchádzali mi hlasivky, ale rozhodne by som sa nevzdala”. 

V neposlednom rade o úspechu slovenskej posádky rozhodla spoľahlivosť auta pripraveného českou dielňou Aspekta Motorsport, pod vedením Jiřího Pertlíčka. Pre zaujímavosť, na Rasťovej Dvestoosmičke nebolo nutné počas súťaže vymeniť okrem brzdových platničiek a pneumatík žiadny dielec.