Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb spalovacie motory autozurnal.com 1 Thumb spalovacie motory autozurnal.com 2

Spaľovacie motory tu ostanú ešte veľmi dlho, tvrdí BMW

Aj keď by sa podľa posledných rokov mohlo zdať, že hon na spaľovacie motory zapríčiní ich úplne vyhubenie, tak skoro k tomu nedôjde. Aj keď podľa mnohých značiek sú práve elektromobily jedinou zaručenou cestou, BMW to vidí trochu viac pragmaticky a reálne. Podľa ľudí z mníchovskej značky tu spaľovacie motory ostanú ešte ďalšie desaťročia.

Ak patríte medzi starú školu a celé novodobé "predstavenie" s tlakom na kompletnú elektrifikáciu vám nerobí dobre, vedzte, že spaľovacie motory tak skoro neskončia. Aj keď bruselskí úradníci úradujú a schvaľujú nezmyselné sankcie pri prekročení flotilových emisií CO2, automobilky a taktiež kupujúci nemôžu presedlať zo dňa na deň do elektromobilov. Postup bude oveľa plynulejší a najbližších 30 rokov tu s nami budú aj klasické motory na fosílne palivá. Väčšmi im pomôže elektrifikácia a čakajme masovejšie nasadenie plug-in a klasických hybridov.

Na nedávnej novinárskej akci v Mníchove #NEXTGen sme sa o blízkej aj ďalekej budúcnosti rozprávali s pánom Petrom Schwarzenbauerom, členom predstavenstva BMW. Pri otázke masového nasadenia elektromobilov v blízkej dobe s úsmevom potvrdil, že sa "nie je čoho obávať".  Namiesto monopolu elektriny má najbližšie desaťročia vládnuť široké spektrum možností pohonu automobilov. Okrem spaľovacích benzínových a naftových motorov budeme mať na výber klasické hybridy, plug-in hybridy a taktiež menší podiel elektromobilov, ktoré majú zažívať postupný a pomalý rozmach. BMW tiež predstavilo koncept športového auta budúcnosti Vision M NEXT, ktorý nie je elektromobilom, ale hybridom.

Spaľovacie motory minimálne do roku 2050

Podobný odkaz zanechal na akcii BMW #NEXTGen pre magazín Automotive News aj priamočiarý Klaus Fröhlich, šéf technického oddelenia BMW. Podľa neho tu naftové motory budú minimálne ďalších 20 rokov a benzínové dokonca 30 rokov. Globálne môžeme tvrdiť, že spaľovacie motory tu ostanú minimálne do roku 2050.  

„Najlepšie odhady do roku 2025 počítajú s predajom 30 % elektrifikovaných vozidiel (hybridy a elektromobily spolu). To znamená, že minimálne 80 % áut bude mať spaľovací motor," uviedol Fröhlich. Odvolal sa taktiež na problém s infraštruktúrou, a to najmä v Rusku, na Strednom východe alebo v západnej a centrálnej časti Číny. Taktiež spomenul, že Európa je naklonená v najbližších rokoch skôr rozšíreniu plug-in hybridov ako elektromobilov. 

Napriek tomu, že spaľovacie motory tu budú ešte ďalšie desaťročia, automobilky okrešú ponuku a možný koniec dostanú motory, ktoré sa z globálneho hľadiska emisne nehodia. Príklad môžeme nájsť v obrovskom V12 od BMW. Klaus Fröhlich tvrdí, že motor V12 musia každoročne upravovať, aby zodpovedal prísnejším emisným normám, a to najmä pre čínsky trh. Z ponuky vypadne 1,5 litrový naftový trojvalec, ktorého úprava pre prísnejšie limity by stála veľmi veľa peňazí. Stopku dostane tiež špičkový naftový šesťvalec so štyrmi turbami. Naďalej však budú vyrábať naftové štvor a šesťvalce s max. troma turbami.