135 19 hyund kampan i range 1140x190px 2
Thumb 3f Thumb 1f Thumb 2f

Športová Fiesta ST je praktickejšia, Ford pridal druhý pár dverí

Jednoduchší prístup na zadné sedadlá sa nijak neprejavil na výborných jazdných vlastnostiach, tvrdí automobilka.

Ford vypočul požiadavky zákazníkov a športovo ladenú Fiestu ST ponúkne s päťdverovou karosériou aj v Európe. "Stále viac zákazníkov sa pýtalo na päťdverový model," priznal Roelant de Waard, viceprezident európskej divízie značky Ford pre predaj, marketing a servis.

Päťdverová verzia bola doteraz v ponuke iba na severoamerickom trhu a Európanom modrý ovál vyhradil trojdverový variant, ktorý sa k športovo ladenému autu hodí viac. Lenže žiadosť zákazníkov zo starého kontinentu rozhodla.

Automobilka zatiaľ neprezradila, o koľko bude praktickejšia Fiesta ST drahšia. Čo sa vzhľadu a techniky týka, všetko zostáva po starom.

Ford Fiesta ST má výraznejšie tvarované nárazníky, vzadu mohutný spojler a zdvojenú koncovku výfuku. Zliatinové disky majú priemer 17-palcov a sú obuté do pneumatík rozmeru 205/40.

Pod prednou kapotou pracuje prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,6 EcoBoost, vyladený na výkon 134 kW (182 k) pri 5700 otáčkach za minútu. Najvyšší krútiaci moment vrcholí hodnotou 240 Nm, ktorá je k dispozícii v širokom rozsahu 1600 až 5700 1/min. Maximálna rýchlosť 220 km/h i zrýchlenie z pokoja na stovku za 6,9 sekundy zodpovedajú trojdverovej verzii.

Podvozok využíva preladené tlmiče, pružiny i stabilizátory. Potlačiť nedotáčavosť v zákrutách pomáha aj elektronika - pribrzďovaním vnútorného predného kolesa v zákrute.

Po Fieste ST od roku 2013, kedy prišla aktuálna generácia na trh, už siahlo viac než 38 000 zákazníkov. Päťdverový variant má prilákať ďalších. Výrobca odhaduje, že po praktickejšej karosárskej verzii siahne približne štvrtina zo záujemcov o toto auto.

Tí, ktorí budú chcieť výkonnejší Ford Fiesta ST200 (147 kW/200 k) si však naďalej musia vystačiť s trojdverovou karosériou.