Peugeot 06 2019 promo 1140x190

Športové Audi SQ2 je dobrý šprintér, stovku dosiahne pod päť sekúnd

Slovné spojenie "športové SUV" niektorých fanúšikov automobilov vyslovene dráždi. Predaje však ukazujú, že záujem o tieto autá existuje. Napokon, keby ich ľudia nechceli, Audi by nám teraz nepredstavilo model SQ2.

Športovú verziu odvodenú od najmenšieho SUV ingolstadtskej automobilky spoznáte najmä podľa výraznej masky chladiča s ôsmimi zvislými lamelami. Všimnúť si ďalej môžete mierne zväčšené nasávacie otvory v prednom nárazníku, 18-palcové zliatinové disky (auto na obrázku má príplatkové "devätnástky") alebo nápisy "quattro" na zadných dverách. Zadné partie nám výrobca zatiaľ neukázal, no môžeme očakávať náznak difúzora a štyri koncovky výfuku.

Pod prednou kapotou sa ukrýva prepĺňaný benzínový dvojliter TFSI, vybavený priamym i nepriamym vstrekovaním benzínu. Toto riešenie pomáha znížiť spotrebu paliva i produkciu emisií v určitých jazdných situáciách a zároveň zabezpečuje pravidelné preplachovanie nasávacieho potrubia, aby v ňom bolo čo najmenej karbónu a iných usadenín. Ani tento motor sa však už nezaobíde bez filtra pevných častíc.

Audi sa pýši relatívne nízkou hmotnosťou agregátu - 150 kilogramov. Menšia záťaž na prednú nápravu má blahodárny vplyv na jazdné vlastnosti. 

Výkon 221 kW (300 k) a najvyšší krútiaci moment 400 Nm, dostupný v rozsahu 2000 až 4500 1/min, sa na všetky štyri kolesá prenášajú cez sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku S tronic.  

Keďže Audi SQ2 využíva platformu MQB a motor má uložený vpredu naprieč, pohon 4x4 quattro využíva elektrohydraulicky ovládanú medzinápravovú spojku.

Pýchou tohto športového SUV je predovšetkým dynamika v priamke - zrýchlenie z nuly na 100 km/h za 4,8 sekundy a maximálna rýchlosť 250 km/h. Samozrejme, úpravy neobišli ani podvozok, hoci Audi je na detaily zatiaľ skúpe. Svetlá výška klesla v porovnaní so štandardným Audi Q2 o 20 milimetrov. Posilnený brzdový systém má vpredu 340-milimetrové kotúče, zadné majú priemer 310 mm.

Keďže ani športové autá si dnes nemôžu dovoliť  byť extrémne pažravé, Audi SQ2 dostalo aj ekonomický jazdný režim Efficiency. Ak si ho šofér aktivuje, prevodovka bude po každom uvoľnení plynového pedála radiť neutrál, aby predĺžila takzvané plachtenie. Systém štart/stop vypne motor ešte pred úplným zastavením na križovatke. Stačí, aby rýchlosť jazdy s uvoľneným plynom klesla pod 6 km/h a motor stíchne.