Peugeot 2018 09 1200x90

Spoznajte s nami silné a slabšie stránky noviniek Audi Q8 a Mercedes-Benz G

Jeden má pod prednou kapotou naftový trojliter, druhý dvojnásobne dopovaný benzínový štvorliter. Prvý je koncepciou vyslovene športové SUV, druhý zase nástupca terénnej legendy.

A pokiaľ ma pamäť neklame, v súčasnosti jedno z posledných sériovo vyrábaných áut s  tromi uzávierkami diferenciálov. Audi jazdí na 22 palcových kolesách obutých do vyslovene cestných pneumatík Continental Conti SportContact6. Mercedes G na 20-palcových SUV-čkových papučkách a štandardne so svetlou výškou podvozka 24 cm. Audi sa vie vďaka vzduchovému pruženiu dvihnúť o 9 cm na najvyššiu hodnotu 25 cm. Mercedes je ale v novej generácii rozšírený o 12 cm, čo by mu malo priniesť neporovnateľne suverénnejšie jazdné vlastnosti na asfalte. Audi je ľahšie približne o 300 kg, G-čko zase výkonnejšie o rovných 100 kW. Krútiaci moment majú takmer identický - 600 vs. 610 Nm a aj papierové hodnoty zrýchlenia sú veľmi blízke (5,9 s Mercedes vs. 6,3 s Audi).

Ako dopadne porovnanie dvoch automobilových ikon súčasnosti? Proti sebe sme ich postavili v troch disciplínach. Telemetriou sme namerali ich brzdné dráhy z rýchlosti 100 km/h, šprint z 0 na 100 km/h a zajazdili sme si s nimi jedno ostré kolo s pevným štartom na Slovakia Ringu. Potom sa príbehy oboch áut rozchádzajú, ale viac nebudem predbiehať. Pozrite si radšej  video...