20001 banner astra1140x190
Thumb mpg comparison 2015 toyota prius vs 20150 toyota prius plug in Thumb dotacie na auta s alternativny pohonom nove srotovne autozurnal.com 1

Štát vám prispeje na nákup áut s alternatívnym pohonom až 35 % z ceny!

To, o čom sa už dlhšie neoficiálne hovorí, dostalo oficiálne zelenú. Štát bude dotáciami podporovať nákup vozidiel s alternatívnym pohonom. Parlament definitívne schválil vládny návrh zákona o poskytovaní dotácií. Platiť začne od 1. novembra tohto roka. V praxi tak pri nákupe nového auta s alternatívnym pohonom môžete získať až 10 000 eur od štátu. Ak zároveň využijete "nové šrotovné", získať môžete až 35 % z nadobúdacej ceny vozidla.

Príspevok bude možné získať na nové vozidlá s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG), skvapalnený zemný plyn (LNG) alebo skvapalnený ropný plyn (LPG), ktoré môžu mať zároveň aj nádrž na iné palivo. Samozrejme, podporu dostanú aj elektromobily a elektrifikované autá a taktiež vodíkové vozidlá s palivovými článkami. Pri kúpe tak ušetria aj budúci majitelia hybridov s možnosťou dobíjania batérií z externého zdroja (plug-in hybridy) a elektrických áut s pohonom čiste na elektrinu.

Prečítajte si tiež: 
Na preukázanie PZP bude stačiť zelená karta. Biela je zbytočnosťou

O dotáciu sa bude môcť uchádzať súkromná osoba, firmy, obce alebo vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie, a to na základe výzvy a schválenej schémy pomoci. Rezort hospodárstva určí maximálnu výšku dotácie pre jednotlivé typy vozidiel s pohonom na alternatívne palivá.

Štát prispeje až 35 % z ceny

„Cieľom tejto dotácie je podporiť nákup nových vozidiel s pohonom na alternatívne palivá. Podmienkou na poskytnutie dotácie je povinnosť žiadateľa prihlásiť vozidlo do evidencie vozidiel a prevádzkovanie vozidla najmenej počas štyroch rokov od poskytnutia dotácie," priblížilo ministerstvo v predkladacej správe k návrhu zákona.

V prípade, že pôjde o vozidlo z kategórie M1 a N1 bude môcť byť najviac vo výške 10 000 eur. Inak bude môcť byť vo výške 25 % z celkovej obstarávacej ceny vozidla, okrem áut kategórie M1 a N1. Do platnosti však vstupuje aj "nové šrotovné".

Nové šrotovné

Ak súčasne žiadateľ  vyradí z evidencie vozidiel auto so spaľovacím motorom staršie ako 15 rokov, žiadateľovi bude môcť byť poskytnutá dotácia vo výške 35 % z nadobúdacej ceny vozidla na alternatívny pohon.

Žiadatelia okrem toho budú musieť splniť podmienku, a to prihlásiť vozidlo do evidencie vozidiel a byť jeho vlastníkom najmenej počas dvoch rokov od poskytnutia dotácie. „Táto úprava je nevyhnutná preto, aby v praxi neprichádzalo k situáciám, že príjemca dotácie fakticky nedisponuje vozidlom, na ktoré mu bola udelená dotácia. Zamedzí sa tak špekulatívnemu zaobchádzaniu s dotáciami," píše sa v pozmeňujúcom návrhu.

Zdroj: TASR