Mitsubishi 1140x190
Thumb lexusdrivingemotions13 Thumb thestig 01 Thumb stig

„Stig“: Moderné športové autá sú dokonalé iba naoko

Pretekal v trinástich rôznych odvetviach motoristického športu, od Formuly 3 po vytrvalostnú 24hodinovku Le Mans. Ben Collis sa však preslávil najmä vďaka šou Top Gear, kde stvárnil Stiga.

Neskôr účinkoval aj v konkurenčnej motoristickej relácii Fifth Gear. Collins má na konte automobilové naháňačky v bondovke Skyfall. Novinárov na poľskom okruhu Poznaň vozil v rovnakom štýle - dverami napred vždy, keď sa dalo. Zostal čas aj na niekoľko otázok.

Dnes sme sa mali možnosť krátko zviesť po okruhu v Lexuse GS F. Ako sa ukázalo, čas na jedno kolo ste mali o vyše päť sekúnd rýchlejší. Kde mám hľadať rezervy?

V brzdení. Mám za sebou viac kôl ako vy a tréning veľmi pomáha. Keď nájdete správne brzdné body, čas pôjde rapídne dole. Na to, že ste hneď išli na čas, je to veľmi dobré. Vždy je dobré zvyknúť si na brzdy. Lexus GS F, aj RC F majú veľmi silné brzdy, takže brdiť môžete začať veľmi neskoro.

Môžete porovnať Lexus GS F a RC F?

Sú to veľmi podobné autá. Ani jedno nie je vyslovene pretekársky stroj, ktorý by vás vytriasol vždy, keď na ceste trafíte nejakú nerovnosť. Mám dobrý pocit z riadenia. Presne naznačí, kedy predné kolesá dosiahnu hranicu priľnavosti. Áno, GS F je trochu ťažší, ale keby ste mi dali šatku na oči, asi by som nepostrehol, či šoférujem GS F alebo RC F. Sú prakticky zhodné.

Majú tieto autá aj slabé stránky?

Pravdepodobne nemajú žiadnu zásadnú nevýhodu, hlavne vďaka tomu, že ich poháňajú atmosférické motory. Konkurenti kvôli spotrebe a emisiám presedlali na turbo. Druhá vec, ktorú musím vyzdvihnúť, je riadenie. Elektrický posilňovač vo všeobecnosti znemožňuje kontakt šoféra s kolesami prostredníctvom volantu. Klobúk dole, ako Lexus vyladil riadenie. Mnohé moderné športové autá sú dokonalé len naoko. Keď neviete, kedy presne zaberie turbomotor a necítite auto skrz volant, nemôžete jazdiť rýchlo.

Šoférovali ste stovky áut, ktoré bolo najlepšie?

Milujem autá z 80. a 90. rokov. Medzi moje najobľúbenejšie však patrí Porsche Carrera GT. S desaťvalcovým motorom, umiestneným uprostred je jednoducho výborné. Pravda, je to trochu šialené auto. Kvôli desaťvalcu mi utkvel v pamäti aj Lexus LFA. Uprednostňujem autá s atmosférickými motormi. Predstavte si také Ferrari F40. Vďaka prepĺňaniu je šialene silné a zároveň trochu smiešne, lebo je totálne neovládateľné.

Myslíte si, že aktuálny hon za emisiami úplne zníčí atmosférické motory?

Mám šťastie, že som mohol jazdiť na najlepších autách. Dokonale som si ich užil. Čo sa týka budúcnosti, opäť musím trochu pochváliť Lexus. V ponuke má atmosférickú vé-osmičku, aj hybridy. To je dobrá kombinácia. Pritom hybridná technika ide rok po roku dopredu a myslím si, že má pred sebou veľkú budúcnosť. Ak ide o mňa, asi ostanem dinosaurom. Stále chcem desaťvalec.

Tradičnou súčasťou Top Gearu je jazda známych osobností v aute za rozumnú cenu na okruhu. Ako dlho ste ich trénovali, kým vyrazili na ostré kolo?

Približne 45 minút. Obyčajne sa ponáhľali, takže času naozaj nebolo veľa. Chvíľu som jazdil s nimi, potom asi pol hodiny krúžili sami a ja som im dával dobré rady. Bolo vtipné, ako strašili kameramanov posúvaním brzdných bodov a rýchlejšími prejazdmi zákrut. Vždy to bolo veľmi zaujímavé, pretože tí ľudia boli výborní vo svojom obore – v herectve alebo v biznise. Odrazu privoňali k niečomu novému a hneď chceli byť dobrí. Bola to zábava.

Koľko času ste mali Vy na učenie a spoznávanie auta, v ktorom ste následne jazdili pred kamerami?

Málo, lebo dnešné pneumatiky majú výbornú priľnavosť a zároveň malú výdrž. Kedysi boli pneumatiky tvrdšie, ale vhodnejšie pre môj štýl jazdy. Obutie na superšportovom aute vydrží asi päť kôl, takže nemáte veľa času. Treba skočiť za volant a ísť na to.