Conti summer19 vykon sk 1140x86
Thumb 26k Thumb 21k Thumb 22k Thumb 23k Thumb 24k Thumb 23k Thumb 25k Thumb 27k Thumb 28k

Štúdia Kia Habaniro naznačuje podobu nového Nira

Športovo ladený crossover má elektrický pohon a futuristickú kabínu.

Športové, dobrodružné, elektrické, univerzálne a plné technológií. Týmito slovami marketingové oddelenie automobilky Kia charakterizuje prototyp Habaniro. V zákulisí newyorského autosalónu sa však hovorí najmä o tom, že Habaniro poslúži ako inšpirácia pre druhú generáciu crossoveru Kia Niro. Na trhu sa objaví o dva roky. 

Športovo ladený crossover má dvojdielne predné a takmer neviditeľné koncové svetlá. Sú totiž pekne zapracované do zadných stĺpikov. Dynamický postoj mu dáva dlhý rázvor a veľmi krátke previsy. Zaujme nová - veľmi štíhla - intepretácia "tigrej" masky chladiča. Dizajnér Kurt Kahl z kalifornského štylistického centra značky Kia prezradil, že do výroby by sa mohlo dostať aj optické prepojenie zadných stĺpikov, ktoré je na štúdii zvýraznené červenou farbou alebo výrazné oplastovanie predných partií. Naopak, dohora výklopné bočné dvere sa na produkčnej verzii určite neobjavia.

Koncept meria na dĺžku 4330 milimetrov, rázvor osí kolies má hodnotu 2830 mm. Obe miery s prehľadom prekonávajú súčasnú Kia Niro. Dlhý rázvor má na svedomí pocit vzdušnosti v kabíne. Podporuje ju minimalistický dizajn, dojem "plávajúcich" sedadiel i stredového tunela. Volant pripomína pretekárske špeciály. Šofér ho nemusí držať stále. Po aktivovaní autonómneho režimu jazdy sa volant zasunie do útrob palubnej dosky. Tá neobsahuje ani jedno klasické tlačidlo, všetko sa ovláda cez veľkú dotykovú plochu. Prístrojový panel chýba tiež. Údaje o jazde sa premietajú na head-up displeji. Head-up displej dokáže zobraziť aj širokouhlý záber zadnej parkovacej kamery.

O technike vieme iba to, že Kia Habaniro ženie vpred elektrina. Dojazd na jedno nabitie údajne presahuje 480 kilometrov. Kapacitu akumulátorov však výrobca nezverejnil. Nezostáva iné, iba si počkať, čo všetko sa z prototypu reálne objaví na novej Kia Niro.