Continental 2018 oktober 1140x86
Advertisement
Thumb 1s Thumb 2s Thumb 3s Thumb 4s Thumb 5s Thumb 6s Thumb 8s Thumb 7s Thumb 9s Thumb 10s Thumb 11s Thumb 12s Thumb 13s Thumb 14s Thumb 15s Thumb 16s Thumb 17s

Subaru predstavuje úplne nový Forester. Je priestrannejší

Kompaktné SUV má dlhší rázvor a viac priestoru v zadnej časti kabíny. Zariadenie interiéru opäť postúpilo o úroveň vyššie.

V poradí piata generácia obľúbeného japonského "lesníka" patrí medzi prekvapenia autosalónu v New Yorku. Nový Forester prichádza po piatich rokoch a ak ide o dizajn, žiadne zásadné zmeny neprináša. 

Áno, na bokoch karosérie pribudli výraznejšie prelisy a blatníky pôsobia mohutnejšie. Svetelná technika zostavená prevažne z diód sa pýši krajšou grafikou, a to je v podstate všetko. Forester skrátka zostal sám sebou.

Páči sa nám, že dizajnéri zachovali veľké bočné okná. Vďaka nim mal predchodca krásne presvetlenú kabínu. Chválime aj vonkajšie spätné zrkadlá, ukotvené na "stračej nôžke", čo v kombinácii s tenkými prednými stĺpikmi zlepšuje výhľad šikmo dopredu.

Dizajnéri sa pohrali aj s tvarom zliatinových diskov kolies, ktoré môžu mať priemer 17 alebo 18 palcov. Za zmienku stojí rozšírenie palety lakov karosérie o zelenú metalízu a červenú či modrú perleť.

V kabíne vidno predsa len viac noviniek, hoci kto už stihol sedieť v novej Impreze alebo v crossoveri XV, tomu bude palubná doska veľmi povedomá. Má tradičný základný tvar a obsahuje až tri displeje. Jeden slúži palubnému počítaču, druhý pridáva informácie o pohone 4x4 a tretí patrí multimediálnemu systému. Najväčší displej je dotykový a má uhlopriečku osem palcov. Slabšie vybavené varianty dostanú 6,5-palcovú dotykovú obrazovku.

Nový je volant s menším priemerom i predné sedadlá, ktoré sa môžu pochváliť výrazným bočným vedením. Zatiaľ čo kedysi boli autá značky Subaru vnútri prísne strohé, dnes pôsobia omnoho útulnejšie. Dizajnéri si sem tam dovolia aj nejakú tú ozdobu v podobe imitácie hliníka, kontrastného farebného prešívania alebo farebných akcentov.

Oblasť v okolí vnútorného spätného zrkadla zostáva vyhradená pre dve kamery slúžiace systému EyeSight. Ide o balíček elektronických pomocníkov, do ktorého patrí autonómne núdzové brzdenie, adaptívny tempomat, automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel alebo výstraha pred neúmyselným opustením jazdného pruhu. Forester pridáva novinku s názvom DriverFocus a v podstate ide o monitorovanie únavy šoféra.

Aby sme mohli objaviť najdôležitejšie zmeny, musíme zamieriť hlbšie do útrob auta. Nová je v prvom rade podvozková platforma, známa zo Subaru Impreza a XV. Skelet karosérie sa pýši vyššou tuhosťou, s čím súvisia nielen jazdné vlastnosti, ale aj komfort. Tlmiče majú v karosérii lepšiu oporu. Pri jazde po nekvalitných cestách vraj pominuli rôzne rezonácie alebo jemné trasenie volantu. Príjemnejší pocit z ovládania auta zabezpečí strmšie riadenie i systém pribrzďovania vnútorných kolies v zákrute, potláčajúci nedotáčavosť.

Nový podvozkový základ dovolil konštruktérom natiahnuť rázvor osí kolies z pôvodných 2639 na 2669 mm. Z troch centimetrov navyše ťažia predovšetkým pasažieri sediaci vzadu, ktorí budú mať viac priestoru na nohy. Viac komfortu im dožičia vyhrievané krajné miesta.

Polepšil si údajne aj kufor, avšak Japonci zverejnili iba málo hovoriacu hodnotu maximálneho objemu 2155 litrov (doteraz 1848 l). Nakladací otvor je po novom širší a plast použitý v batožinovom priestore má zvýšenú odolnosť voči poškriabaniu.

V New Yorku práve debutuje americká verzia nového Subaru Forester, preto ponuku motorov určených pre starý kontinent zatiaľ nepoznáme. Američanom je k dispozícii vylepšený 2,5-litrový atmosférický štvorvalec (134 kW/182 k), spriahnutý s bezstupňovou prevodovkou Lineartronic a pohonom všetkých štyroch kolies. Táto kombinácia by si podľa americkej metodiky mala vystačiť so 7,1 litrami benzínu na sto kilometrov.

Nový Forester si pochopiteľne trúfa aj na nespevnený povrch. Spoľahnúť sa môže na špeciálny jazdný režim X-Mode i svetlú výšku podvozka 221 mm.

Subaru Forester Sport sa od "obyčajného" Forestera líši iba dizajnovými doplnkami a výbavou.