Hyundai 06 1 2019 1140x190

Súťažné špeciály WRC povinne stíchnu, dostanú hybridný pohon

Nové technické predpisy vstúpia do platnosti v roku 2022.

Nasledujúca generácia súťažných špeciálov kategórie WRC, určená pre majstrovstvá sveta v rely, bude mať povinne hybridný pohon. Nové technické predpisy schválila Svetová rada motoristického športu na zasadnutí v Paríži. Súčasné WRCčka uvidíme na rýchlostných skúškach ešte dva roky, od sezóny 2022 nastúpia hybridy.

Technickí komisári zdôraznili, že za elektrifikáciu hlasovali aj samotné automobilky. Hybridná technológia sa stále viac uplatňuje v bežnej produkcii a jednotlivé značky takto dostanú príležitosť, spropagovať ju prostredníctvom motoristického športu. Medzinárodná automobilová federácia (FIA) si želá, aby nové súťažné špeciály počas prejazdov medzi rýchlostnými skúškami v mestách a obciach, jazdili čisto na elektrinu. Na samotnej rýchlostnej skúške bude jazdec môcť využiť maximálny potenciál spaľovacieho a elektrického motora.

Hybridizácia príde v dvoch etapách. Prvá potrvá tri roky, pričom všetky značky budú musieť využívať jednotný typ elektromotora a akumulátora. Od sezóny 2025 dôjde k uvoľneniu pravidiel a automobilky si všetky komponenty hybridného pohonu budú môcť vyvíjať vo vlastnej réžii. Konkrétna podoba pravidiel, ktoré vstúpia do platnosti od roku 2025, zatiaľ neexistuje. Vypracujú ju na základe úspechu či neúspechu prvej generácie hybridných WRC.

Konštruktéri môžu nové špeciály odvodiť od sériových áut tak, že ako základ využijú sériový skelet karosérie. Alternatívou je možnosť postaviť úplne nový základ auta v podobe rúrkového rámu. Rozmery nového WRC už nemusia prísne vychádzať zo sériového auta. Výrobca môže sériový model pre potreby súťažného špeciálu zmenšiť. Medzinárodná automobilová federácia chce týmto krokom uvoľniť značkám ruky. Súčasné WRCčka sú odvodené výhradne z malých áut, po novom by sa do hry mohli vrátiť aj kompakty. Štartové pole vďaka tomu môže byť o čosi pestrejšie.

Ďalšia novinka, platná od sezóny 2021, je návrat jediného dodávateľa pneumatík pre celé štartové pole. Dodávateľ vzíde z tendra, vypísaného pod hlavičkou Medzinárodnej automobilovej federácie.