Hyundai santa fe 2018 november 1040x190
Advertisement
Thumb 2s Thumb 1s Thumb 3s Thumb 4s Thumb 5s Thumb 6s Thumb 7s Thumb 9s Thumb 10s Thumb 11s Thumb 12s Thumb 13s Thumb 14s Thumb 15s Thumb 16s Thumb 17s Thumb 18s Thumb 19s Thumb 20s Thumb 21s Thumb 22s Thumb 23s

Suzuki Jimny vyťažilo z crash-testov Euro NCAP iba tri hviezdičky

Rozhodol slabo nafúknutý airbag, veľká deformácia karosérie i nevhodne tvarované predné sedadlá.

Bruselská organizácia Euro NCAP pravidelne hodnotí bezpečnosť automobilových noviniek na európskom trhu.

Čelný náraz do deformovateľnej prekážky s čiastočným a plným prekrytím (pri rýchlosti 64, resp. 50 km/h), bočný stret s deformovateľnou prekážkou a stĺpom (50, 32 km/h), test ochrany krčnej chrbtice pri náraze zozadu, ochrana chodcov a asistenčné systémy sa podpisujú pod finálne hodnotenie, vyjadrené hviezdičkami.

Medzi kvartetom aktuálne testovaných vozidiel bolo aj Suzuki Jimny, jedna z najočakávanejších automobilových noviniek tohto roka. Od 1095 kilogramov vážiaceho malého off-roadu asi nik neočakáva prvotriednu bezpečnosť, no Jimny aj tak zaostalo za očakávaniami.

Pri čelnom náraze s čiastočným prekrytím sa airbag nestihol nafúknuť včas a hlava figuríny prišla do kontaktu s volantom. Hodnotiaci komisári okrem toho zaznamenali výraznú deformáciu predných stĺpikov a rámov dverí. V ohrození je predovšetkým trup šoféra. Jeho ochrana bola vyhodnotená ako slabá, čo v prenesenom význame znamená, akoby ste v škole dostali štvorku.

Do hodnotiacej správy sa dostali aj výhrady k tvaru palubnej dosky, ktorá predstavuje potenciálne riziko pre dolné končatiny. Úpravu by si zaslúžili predné sedadlá, pretože slabo chránia krčnú chrbticu človeka, ak do Suzuki zozadu narazí iné vozidlo.

Dobrá je ochrana detí i funkcia autonómneho núdzového brzdenia. Ani to však nestačí na viac ako konečné tri hviezdičky.

Na plný počet päť hviezdičiek si v najnovšom kole bariérových skúšok Euro NCAP nesiahol ani Ford Tourneo Connect. Osobná verzia kompaktnej dodávky zaváhala najmä pri čelnom náraze s plným prekrytím. Figurína podkĺzla pod bezpečnostný pás, čo by v reálnom živote mohlo znamenať veľmi vážne poranenie panvy. Ochrana tejto časti tela bola vyhodnotená ako nedostatočná, teda na päťku. Inak Ford v žiadnej ďalšej disciplíne nesklamal a výsledkom sú štyri hviezdičky.

Od Audi A6 a Volkswagenu Touareg sme nič iné, ako päťhviezdičkové vysvedčenie nečakali. Očakávania sa naplnili, hoci aj Nemci majú čo zlepšovať. Audi vykázalo pri bočnom náraze do stĺpa marginálnu ochranu šoférovho hrudníka - v škole na trojku. Aj Volkswagen poskytuje marginálnu ochranu hrudníka cestujúcich na predných sedadlách - pri čelmom náraze s plným prekrytím. U šoféra aj pri čelnom náraze s čiastočným prekrytím.

  ochrana dospelých detí chodcov asist. systémy
Audi A6: ***** 93% 85% 81% 76%
Ford Tourneo Connect: **** 92% 79% 65% 75%
Suzuki Jimny: *** 73% 84% 52% 50%
Volkswagen Touareg: ***** 89% 86% 72% 81%