Lbfi 180800 jeep combo banner sk 1140x86px
Thumb 21s Thumb 22s Thumb 24s Thumb 23s Thumb 25s Thumb 26s Thumb 27s Thumb 28s Thumb 29s Thumb 29s Thumb 30s Thumb 31s Thumb 32s

Suzuki prezrádza detaily o európskej verzii nového Jimny

Pre starý kontinent je určený atmosférický benzínový štvorvalec s objemom 1,5 litra. 

Nové Suzuki Jimny prichádza po dlhých dvadsiatich rokoch a je to bezpochyby jedna z najzaujímavejších automobilových noviniek tohto roka. Ešte pred oficiálnou jesennou premiérou európskej verzie, sme spoznali niektoré zaujímavé detaily.

Dĺžka novinky 3645 mm (vrátane rezervného kolesa) i rázvor 2250 mm sú navlas zhodné s predchodcom. Polepšila si však šírka (1645 mm) aj výška auta (1725 mm). Svetlá výška podvozka dosahuje 210 mm.

Jednoduché škatuľovité tvary karosérie, okrúhle predné svetlá a výrazné plastové lemy blatníkov sú v dnešnej dobe plnej "dynamicky" tvarovaných áut naozajstným pohladením duše. Disky majú štandardne priemer 15 palcov a zákazník si bude môcť vybrať z niekoľkých farebných kombinácii strechy, vonkajších spätných zrkadiel a zvyšku karosérie.

Zadné tretie dvere sú krídlové a podľa fotografií to vyzerá tak, že aj v európskej verzii sa otvárajú zľava doprava, teda "od chodníka". Za nimi sa ukrýva batožinový priestor s objemom len 85 litrov. Konštruktéri rátajú s tým, že majitelia budú často využívať sklápanie zadných operadiel. Sklopiť sa dajú do roviny s dnom kufra a zadná časť operadiel je pokrytá ľahko umývateľným plastom. Kapacita batožinového priestoru pri dvojmiestnom usporiadaní kabíny predstavuje 377 l.

V naoko strohej kabíne výrobca priznáva skrutkové spoje, čo pôsobí sympaticky. Skrutkami je pripevnené madlo pred spolujazdcom.

Šofér má pred sebou jednoduchý prístrojový panel s dvomi veľkými ukazovateľmi. Samozrejme, aj čistokrvný off-road môže mať na palube multimediálny systém s dotykovým displejom. Obrazovka údajne reaguje aj na dotyky v rukaviciach. Vzhľadom na nastavenie súčasných crash testov organizácie EuroNCAP sa ani jednoduchý off-road nemôže zriecť rôznych asistenčných systémov. Bez nich by mu v bariérových skúškach hrozil prepadák.

K dispozícii preto bude autonómne núdzové brzdenie, upozornenie na neúmyselné opustenie jazdného pruhu, monitorovanie únavy šoféra, automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel alebo čítanie niektorých dopravných značiek. Bezpečnostnú výbavu okrem toho rozšírili hlavové airbagy.

Základom auta zostáva tuhý rebrinový rám, motor je uložený vpredu pozdĺžne a štandardne roztáča zadné kolesá. V teréne si však šofér môže priradiť pohon prednej nápravy. Chýbať nebude ani redukcia alebo elektronický asistent pre zjazd z prudkého kopca. Za zmienku stojí aj poctivá tuhá zadná náprava.

Suzuki Jimny ponúka tri základné jazdné režimy: 2H (pohon zadných kolies), 4H (pohon 4x4) a 4L (4x4 s redukčným prevodom). V kritických situáciách, napríklad pri známom krížení náprav, keď jedno predné a jedno zadné koleso diagonálne stratia trakciu, pomôže elektronika. Systém LSD traction control pribrzdí pretáčajúce sa kolesá a prenesie krútiaci moment na kolesá v zábere.

Predný nájazdový uhol dosahuje 37 stupňov, zadný 49 a prejazdový 28 stupňov.

V Európe bude Suzuki Jimny poháňať jediný motor - atmosférický benzínový štvorvalec s objemom 1,5 litra (1462 cm3). Dosahuje výkon 75 kW (102 k) pri 6000 1/min a najvyšší krútiaci moment 130 Nm vrcholí pri 4000 1/min. Nový motor ponúka v porovnaní s jedna-trojkou montovanou do predchodcu viac krútiaceho momentu prakticky v celom spektre otáčok.

Kombinovať ho môžete s päťstupňovou manuálnou alebo prepracovanou štvorstupňovou meničovou automatickou prevodovkou. Jimny v základnej verzii váži 1070 kilogramov a s manuálom si v priemere vypýta 6,8 litra benzínu na sto kilometrov. S automatom je o 0,7 l/100 km smädnejší.

Advertisement