Vw golf 03 2020 1140x190 variant
Thumb 1s Thumb 2s Thumb 3s Thumb 4s Thumb 5s Thumb 6s Thumb 7s Thumb 8s Thumb 9s

Suzuki Swift Sport na prvom obrázku: vraj má turbo a je športovejší

Príbeh športového Swifta trvá už 32 rokov. Piata kapitola údajne prinesie prepĺňanie a ešte viac radosti z jazdy. 

Suzuki zverejnilo prvý obrázok nového športového Swifta ako upútavku na septembrový autosalón vo Frankfurte. Práve tam bude mať ostrý hatchback svetovú premiéru, ktorá odhalí všetky technické parametre, aj termín príchodu na slovenský trh.

Neoficiálne zdroje tvrdia, že pod kapotou Swifta Sport sa prvýkrát objaví turbomotor. Konkrétne prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,4 Boosterjet známy zo Suzuki SX4 S-Cross a z Vitary S. V oboch modeloch dosahuje výkon 103 kW (140 k) a najvyšší krútiaci moment 220 Nm dostupný v rozsahu 1500 až 4000 otáčok za minútu.

Aké výkonové naladenie dostane športový Swift, to zatiaľ nevieme. Každopádne, ak sa konštruktérom podarí udržať hmotnosť auta na úrovni jednej tony, potom sa rozhodne máme na čo tešiť. Pre zaujímavosť pripomíname, že najťažší aktuálne predávaný Swift váži iba 970 kilogramov (ide o verziu 1,2 Dualjet 4x4 s plnou výbavou).

Zástupcovia značky Suzuki nám počas medzinárodnej prezentácie klasického Swifta naznačili, že verzia Sport bude ozajstný hot hatch. Kým u predchodcov sme si vraj označenie Sport mohli dať do úvodzoviek, novinka bude výrazne nekompromisnejšia.

Nuž o dizajne to veľmi neplatí. Až detailnejší pohľad odhalí agresívnejšie tvarovaný predný nárazník, hrany na maske chladiča a plastové nadstavce na prahoch. Vzadu púta pozornosť náznak difúzora a dve koncovky výfuku. Tajomstvom zostáva aj priemer kolies, pretože bočnice pneumatík boli v grafickom programe upravené tak, že nevidno značku ani rozmer. 

Najšportovejší Swift kedysi neniesol označenie Sport, ale GTi. Prvá generácia vznikla v roku 1985 a poháňal ju štvorvalec 1,3 16V (70 kW/95 k).

Nástupca prišiel v roku 1989. Pod kapotou mal rovnaký agregát 1,3 16V G13B, ale so zvýšeným výkonom (74 kW/101 k). Na zadnej náprave sa objavili kotúčové brzdy. Pohotovostná hmotnosť vozidla predstavovala asi 790 kg.

Suzuki Swift Sport z roku 2005 sa stal základom pre vznik súťažného špeciálu Swift S1600. Sériový model dosahoval výkon 92 kW (125 k). V porovnaní s predchodcom ale "pribral" celých 300 kg (vážil 1090 kg). Kilogramy navyše si vyžiadala najmä bezpečnostná výbava.

Príchod štvrtého športového Swifta sprevádzalo veľa špekulácií. Črtajúca sa spolupráca Suzuki s koncernom Volkswagen mala pod kapotu malého hatchbacku priniesť prepĺňanú jedna-štvorku TSI. Dnes už vieme, že japonsko-nemecké partnerstvo stroskotalo skôr než vôbec začalo. Konštruktéri zostali verní klasike a použili vylepšený motor 1,6 16V z predchodcu. Výkon štvorvalca nesúceho kódové označenie M16A stúpol na 100 kW (136 k). Azda ešte dôležitejšia zmena sa týka prevodovky, ktorá bola premiérovo šesťstupňová. Oficiálne udávaná pohotovostná hmotnosť klesla na úroveň 1045 kilogramov.